Ministerstwo Edukacji i Nauki
Dotychczasowe obserwacje pokazują, że nawet bez dodatkowych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego i z dobrą kontrolą glikemii pacjenci z cukrzycą typu 2 są narażeni na większe ryzyko rozwoju niewydolności serca. Szereg patologii wynikających z zaburzeń metabolizmu- m.in. stres oksydacyjny i przewlekły proces zapalny – powodują dysfunkcję śródbłonka i komórek mięśnia sercowego. Elementami komunikacji międzykomórkowej, pośredniczącymi w procesach patologicznych w przebiegu cukrzycy są pęcherzyki zewnątrzkomórkowe (ang. Extracellular Vesicles, EVs) - mikroskopijne struktury o podwójnej błonie lipidowej oraz składzie molekularnym odzwierciedlającym komórki z których pochodzą.
Celem projektu jest charakterystyka zmian w profilu molekularnym EVs występujących w przebiegu cukrzycy typu 2 oraz ich wpływu na rozwój niewydolności serca oraz kardiomiopatii cukrzycowej.
Szczegółowe cele obejmują:
- Charakterystykę EVs pozyskanych z osocza pacjentów z cukrzycą typu 2.
- Zbadanie różnic w ekspresji białek i exRNA zawartych w EVs, które mogą pośredniczyć w patologii układu sercowo-naczyniowego w przebiegu cukrzycy typu 2.
- Ocena wpływu tych zmian na uszkodzenie komórek śródbłonka i mięśnia sercowego in vitro
- Badanie wpływu EVs na funkcjonowanie mięśnia sercowego in vivo w szczurzym modelu cukrzycy typu 2.
Wyniki tego badania mają pomoc w lepszym zrozumieniu roli EVs w powstawaniu powikłań sercowo-naczyniowych w przebiegu cukrzycy typu 2, a przez to przyczynić się do nowych rozwiązań diagnostycznych i terapeutycznych dla tych chorych.
Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM jest referencyjnym ośrodkiem badań nad różnymi chorobami krążenia płucnego nie tylko w Polsce ale również w Europie, współpracuje z licznymi ośrodkami krajowymi i zagranicznymi. Zakup sytemu angiografii cyfrowej z wyposażeniem do zaawansowanej oceny morfologicznej i funkcjonalnej serca i naczyń oraz innowacyjnych przezskórnych terapii sercowo naczyniowych pozwoli nie tylko na kontynuację dotychczasowych badań naukowych i na dalszą współpracę międzynarodową i krajową, ale przede wszystkim umożliwi znaczny rozwój innowacyjnych badań nad patofizjologią krążenia płucnego w różnych chorobach tego łożyska naczyniowego (tętnicze nadciśnienie płucne TNP, ostra zatorowość płucna OZP, zakrzepowo zatorowe nadciśnienie płucne CTEPH) oraz prowadzenia badań nad ich diagnostyką i interwencyjnym leczeniem.
Stworzenie w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym Centrum Symulacji Robotycznych wyposażonego w zestaw konsoli robotycznej z symulatorem i pakietem symulowanych zabiegów współpracującego z programem ESPRIT umożliwi wdrożenie stosowanych w ograniczonym zakresie w Polsce technik leczenia chirurgicznego nowotworów układu moczowo-płciowego oraz zainicjowanie szeregu badań naukowo-badawczych w zakresie nowych zastosowań chirurgii robotycznej będących w ścisłym związku z aktualnie obowiązującym Krajowym Programem Badań.
Celem projektu jest przygotowanie monografii poświęconej wielokulturowości w opiece nad pacjentem w celu wyrównania różnic między kierunkami studiów medycznych.
Celem Interdisciplinary Conference on Drug Research ACCORD 2024 jest stworzenie przestrzeni do spotkania i porozumienia międzynarodowych środowisk należących do różnych dyscyplin naukowych oraz środowisk
przemysłowych zajmujących się szeroko pojętymi badaniami nad lekiem.