Wpływ profilu molekularnego egzosomów na patomechanizm kardiomiopatii cukrzycowej

Symbol
PN01
Rok początku realizacji
2023
Opiekun
Jolanta Pasternakiewicz / Joanna Stępkowska
Tytuł projektu
Wpływ profilu molekularnego egzosomów na patomechanizm kardiomiopatii cukrzycowej
Kod
1WK
Instytucja finansująca
Kierownik
Miłosz Majka
Przyznane środki ogółem TYLKO WUM
237 500,00
Przyznane środki ogółem NA WSZYSTKICH
237 500,00
Cel projektu

Dotychczasowe obserwacje pokazują, że nawet bez dodatkowych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego i z dobrą kontrolą glikemii pacjenci z cukrzycą typu 2 są narażeni na większe ryzyko rozwoju niewydolności serca. Szereg patologii wynikających z zaburzeń metabolizmu- m.in. stres oksydacyjny i przewlekły proces zapalny – powodują dysfunkcję śródbłonka i komórek mięśnia sercowego. Elementami komunikacji międzykomórkowej, pośredniczącymi w procesach patologicznych w przebiegu cukrzycy są pęcherzyki zewnątrzkomórkowe (ang. Extracellular Vesicles, EVs) - mikroskopijne struktury o podwójnej błonie lipidowej oraz składzie molekularnym odzwierciedlającym komórki z których pochodzą.

Celem projektu jest charakterystyka zmian w profilu molekularnym EVs występujących w przebiegu cukrzycy typu 2 oraz ich wpływu na rozwój niewydolności serca oraz kardiomiopatii cukrzycowej.

Szczegółowe cele obejmują:

  • Charakterystykę EVs pozyskanych z osocza pacjentów z cukrzycą typu 2.
  • Zbadanie różnic w ekspresji białek i exRNA zawartych w EVs, które mogą pośredniczyć w patologii układu sercowo-naczyniowego w przebiegu cukrzycy typu 2.
  • Ocena wpływu tych zmian na uszkodzenie komórek śródbłonka i mięśnia sercowego in vitro
  • Badanie wpływu EVs na funkcjonowanie mięśnia sercowego in vivo w szczurzym modelu cukrzycy typu 2.

Wyniki tego badania mają pomoc w lepszym zrozumieniu roli EVs w powstawaniu powikłań sercowo-naczyniowych w przebiegu cukrzycy typu 2, a przez to przyczynić się do nowych rozwiązań diagnostycznych i terapeutycznych dla tych chorych.