Narodowy Program Zdrowia

Symbol
NZC
Rok początku realizacji
2017
Tytuł projektu
Przeprowadzenie kompleksowych badań epidemiologicznych dotyczących sposobu żywienia i stanu odżywienia społeczeństwa polskiego ze szczególnym uwzględnieniem osób przebywających w jednostkach całodobowego pobytu, wraz z identyfikacją czynników ryzyka zaburzeń odżywiania, oceną poziomu aktywności fizycznej, poziomu wiedzy żywieniowej oraz występowania nierówności w zdrowiu.
Instytucja finansująca
Kierownik
prof. Bolesław Samoliński
Numer umowy o dofinansowanie
6/1/3.1.1e/NPZ/2017/1210/923
Cel projektu

Celem głównym badania jest zobrazowanie aktualnej sytuacji zdrowotnej osób przebywających w jednostkach całodobowego pobytu w zakresie żywienia i poziomu aktywności fizycznej. Wiedza ta posłuży do kreowania polityki zdrowotnej kraju w odniesieniu do populacji osób przebywających w jednostkach całodobowego pobytu w zakresie prewencji chorób dietozależnych, a także określenia zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne związane z chorobami dietozależnymi.
Badanie pozwoli na zidentyfikowanie występujących nierówności w zdrowiu zależnie od płci i regionu kraju oraz poznanie wiedzy populacji osób przebywających w jednostkach całodobowego pobytu o prawidłowym żywieniu i aktywności fizycznej.
W odniesieniu do badanej grupy (osoby przebywające w jednostkach całodobowego pobytu) badanie epidemiologiczne pozwoli na realizację następujących celów:
• ocenę sposobu żywienia,
• ocenę stanu odżywienia,
• identyfikację czynników ryzyka zaburzeń stanu odżywienia,
• ocenę poziomu aktywności fizycznej,
• ocenę poziomu wiedzy żywieniowej,
• określenie występowania nierówności w zdrowiu w ww. zakresie w badanej grupie.

Symbol
NZC
Rok początku realizacji
2017
Tytuł projektu
Przeprowadzenie kompleksowych badań epidemiologicznych dotyczących sposobu żywienia i stanu odżywienia społeczeństwa polskiego ze szczególnym uwzględnieniem osób dorosłych, wraz z identyfikacją czynników ryzyka zaburzeń odżywiania, oceną poziomu aktywności fizycznej, poziomu wiedzy żywieniowej oraz występowania nierówności w zdrowiu.
Instytucja finansująca
Kierownik
prof. Bolesław Samoliński
Numer umowy o dofinansowanie
6/1/3.1.1d/NPZ/2017/1210/645
Cel projektu

Celem głównym badania jest zobrazowanie aktualnej sytuacji zdrowotnej osób dorosłych w zakresie żywienia i poziomu aktywności fizycznej. Wiedza ta posłuży do kreowania polityki zdrowotnej kraju w odniesieniu do populacji osób dorosłych w zakresie prewencji chorób dietozależnych, a także określenia zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne związane z chorobami dietozależnymi.
Uzyskane wyniki zostaną wykorzystane również do projektowania działań profilaktycznych i edukacyjnych. Posłużą do identyfikacji żywieniowych i związanych z elementami stylu życia (np. aktywność fizyczna) czynników ryzyka zagrożenia zdrowia. Wykorzystywane będą w monitoringu prowadzonym przez organy Unii Europejskiej i opracowaniach Światowej Organizacji Zdrowia.
Badanie pozwoli na zidentyfikowanie występujących nierówności w zdrowiu zależnie od płci i regionu kraju oraz poznanie wiedzy populacji seniorów o prawidłowym żywieniu i aktywności fizycznej.
W odniesieniu do badanej grupy badanie epidemiologiczne pozwoli na realizację następujących celów:
- ocenę sposobu żywienia,
- ocenę stanu odżywienia,
- identyfikację czynników ryzyka zaburzenia stanu odżywienia,
- ocenę poziomu aktywności fizycznej,
- ocenę poziomu wiedzy żywieniowej,
- określenie występowania nierówności w zdrowiu w ww. zakresie w badanej grupie.

Symbol
NZC
Rok początku realizacji
2017
Tytuł projektu
Przeprowadzenie kompleksowych badań epidemiologicznych dotyczących sposobu żywienia i stanu odżywienia społeczeństwa polskiego ze szczególnym uwzględnieniem osób w wieku podeszłym, wraz z identyfikacją czynników ryzyka zaburzeń odżywiania, oceną poziomu aktywności fizycznej, poziomu wiedzy żywieniowej oraz występowania nierówności w zdrowiu.
Instytucja finansująca
Kierownik
prof. Bolesław Samoliński
Numer umowy o dofinansowanie
6/1/3.1.1c/NPZ/2017/1210/644
Cel projektu

Celem głównym badania jest zobrazowanie aktualnej sytuacji zdrowotnej seniorów w zakresie żywienia i poziomu aktywności fizycznej. Wiedza ta posłuży do kreowania polityki zdrowotnej kraju w odniesieniu do populacji seniorów w zakresie prewencji chorób dietozależnych, a także określenia zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne związane z chorobami dietozależnymi.
Uzyskane wyniki zostaną wykorzystane również do projektowania działań profilaktycznych
i edukacyjnych. Posłużą do identyfikacji żywieniowych i związanych z elementami stylu życia (np. aktywność fizyczna) czynników ryzyka zagrożenia zdrowia. Wykorzystywane będą
w monitoringu prowadzonym przez organy Unii Europejskiej i opracowaniach Światowej Organizacji Zdrowia.
Badanie pozwoli na zidentyfikowanie występujących nierówności w zdrowiu zależnie od płci
i regionu kraju oraz poznanie wiedzy populacji seniorów o prawidłowym żywieniu i aktywności fizycznej.
W odniesieniu do badanej grupy (osoby w wieku 65 lat i więcej) badanie epidemiologiczne pozwoli na realizację następujących celów:
• ocenę sposobu żywienia,
• ocenę stanu odżywienia,
• identyfikacja czynników ryzyka zaburzeń stanu odżywienia,
• ocenę poziomu aktywności fizycznej,
• ocenę poziomu wiedzy żywieniowej,
• określenie występowania nierówności w zdrowiu w ww. zakresie w badanej grupie.