Udział indolu w regulacji ciśnienia tętniczego i patogenezie nadciśnienia tętniczego.
Najnowsze badania wskazują, że patogeneza nadciśnienia tętniczego może mieć związek z zaburzeniami w składzie flory jelitowej. Komensalne bakterie kolonizujące jelita metabolizują składniki pokarmowe wytwarzając szereg związków przedostających się do krwioobiegu. Celem proponowanego projektu jest zbadanie roli indolu, metabolitu bakterii jelitowych w regulacji ciśnienia tętniczego oraz rozwoju nadciśnienia tętniczego.
Przeprowadzone zostaną badania hemodynamiczne u zwierząt normotensyjnych (szczury WKY), hipertensyjnych (szczury SHR) oraz szczurów z granicznym ciśnieniem tętniczym (szczury BHR). Zostanie zbadany wpływ zwiększonego stężenia indolu w jelicie grubym, krwi obwodowej oraz płynie mózgowo-rdzeniowym na regulację ciśnienia tętniczego oraz rozwój nadciśnienia tętniczego. Ponadto zbadane zostaną możliwe mechanizmy, za pośrednictwem których indol mógłby oddziaływać na organizm.
Nadciśnienie tętnicze i jego powikłania są jednymi z głównych przyczyn zachorowalności i śmiertelności w Polsce i UE. Wyniki proponowanego badania mogą przyczynić się do zrozumienia roli indolu, metabolitu flory jelitowej w regulacji ciśnienia tętniczego oraz w patogenezie nadciśnienia tętniczego. Badanie pozwoli ocenić potencjał terapeutyczny donorów/inhibitorów syntezy indolu w chorobach układu krążenia, szczególnie w nadciśnieniu tętniczym.