Innowacyjność w badaniach klinicznych - Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych WUM – UCK WUM


Agencja Badań Medycznych
Medical Research Agency
Celem projektu jest utworzenie centrum usług wspólnych Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK WUM - UCK WUM) do prowadzenia innowacyjnych, wielośrodkowych niekomercyjnych i komercyjnych badań klinicznych na bazie struktur Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.
Model CWBK opiera się o innowację organizacyjną, której efektem jest jasno określona ścieżka diagnostyczna pacjenta prowadząca do szybkiego i kompleksowego rozwiązania zidentyfikowanych problemów zdrowotnych, która ma kluczowe znacznie dla postawienia diagnozy, określenia terapii i optymalizacji czasu leczenia/hospitalizacji. Model ścieżki pacjenta wymaga usprawnień organizacyjnych i systemowych, które mają szansę wpłynąć na skrócenie kolejek pacjentów, postawienie diagnozy na wczesnym etapie rozwoju choroby oraz wzrost efektywności terapii.
Główne założenia projektu koncentrują się na: stworzeniu uporządkowanej i efektywnej struktury organizacyjnej CWBK, zatrudnieniu kadr o odpowiednich kompetencjach z zakresu innowacyjnych technologii medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem technologii cyfrowych oraz medycyny translacyjnej, ustandaryzowanie procesów operacyjnych związanych z prowadzeniem badań klinicznych w oparciu o podejście Lean management. Wsparcie procesów organizacyjnych musi być wzmocnione przez zapewnienie odpowiedniej infrastruktury uczelni i szpitala klinicznego prowadzących badania kliniczne w strategicznych z punktu widzenia rozwoju kraju kierunkach, które będą decydowały o innowacyjności w systemie ochrony zdrowia.
Dzięki cyfryzacji, nastąpi identyfikacja ścieżek pacjentów (jak pacjenci są przyjmowani, monitorowani i obsługiwani w ramach istniejących procesów); ścieżki leków (jak odbywa się proces zarządzania lekami stosowanymi w badaniach klinicznych, od zamówienia, przez przechowywanie, aż po ich podawanie); ścieżki materiału biologicznego (jak odbywa się zarządzanie próbkami biologicznymi, ich pobieranie, przechowywanie
i przetwarzanie).
Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań procesowych i technologicznych zwiększy efektywność procesów badawczych oraz jakość świadczonych usług medycznych, co przyczyni się do rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Realizacja projektu przyniesie korzyści nie tylko WUM, lecz także krajowemu systemowi ochrony zdrowia, szczególnie w obszarze onkologii. Zwiększenie potencjału badawczego konsorcjum WUM-UCK WUM umożliwi prowadzenie zaawansowanych badań klinicznych I i II fazy, wspierających rozwój innowacyjnych terapii onkologicznych. Nowoczesne narzędzia przyspieszą proces prowadzenia badań i wprowadzenia nowych terapii, co poprawi opiekę nie tylko nad pacjentami onkologicznymi.