Innowacyjność w badaniach klinicznych - Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych WUM – UCK WUM

Symbol
KPO04
Rok początku realizacji
2024
Supervisor
Karolina Mich, Karolina Łagoda
Project Title
Innowacyjność w badaniach klinicznych - Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych WUM – UCK WUM
Code
APB
Financing Institution

Agencja Badań Medycznych

Medical Research Agency

Lead
dr n. med. Anna Chróścicka
Total awarded funds MUW ONLY
16686276,53
Total awarded funds FOR ALL
29484958,88
Project Objective

Celem projektu jest utworzenie centrum usług wspólnych Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK WUM - UCK WUM) do prowadzenia innowacyjnych, wielośrodkowych niekomercyjnych i komercyjnych badań klinicznych na bazie struktur Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Model CWBK opiera się o innowację organizacyjną, której efektem jest jasno określona ścieżka diagnostyczna pacjenta prowadząca do szybkiego i kompleksowego rozwiązania zidentyfikowanych problemów zdrowotnych, która ma kluczowe znacznie dla postawienia diagnozy, określenia terapii i optymalizacji czasu leczenia/hospitalizacji. Model ścieżki pacjenta wymaga usprawnień organizacyjnych i systemowych, które mają szansę wpłynąć na skrócenie kolejek pacjentów, postawienie diagnozy na wczesnym etapie rozwoju choroby oraz wzrost efektywności terapii.

Główne założenia projektu koncentrują się na: stworzeniu uporządkowanej i efektywnej struktury organizacyjnej CWBK, zatrudnieniu kadr o odpowiednich kompetencjach z zakresu innowacyjnych technologii medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem technologii cyfrowych oraz medycyny translacyjnej, ustandaryzowanie procesów operacyjnych związanych z prowadzeniem badań klinicznych w oparciu o podejście Lean management. Wsparcie procesów organizacyjnych musi być wzmocnione przez zapewnienie odpowiedniej infrastruktury uczelni i szpitala klinicznego prowadzących badania kliniczne w strategicznych z punktu widzenia rozwoju kraju kierunkach, które będą decydowały o innowacyjności w systemie ochrony zdrowia.

 

Expected results
Bezpośrednie wsparcie zostanie skierowane do grupy stanowiącej bezpośrednią grupę docelową projektu, która będzie składać się z: pacjentów biorących udział w badaniach klinicznych prowadzonych w szpitalach klinicznych WUM oraz innych oddziałach należących do szpitali zrzeszonych w ramach UCK-WUM, badaczy prowadzących prace badawczo-naukowe, eksperymenty medyczne oraz badania kliniczne. Celem Projektu jest stworzenie nowoczesnych warunków do prowadzenia badań klinicznych z obszarów terapeutycznych: kardiologia, anestezjologia, endokrynologia, diabetologia, hematologia, nefrologia, gastroenterologia, neurologia, pneumonologia, radiologia, urologia, dermatologia, neurochirurgia, onkologia, chirurgia, transplantologia, terapia genowa oraz technologie diagnostyczne, reumatologia.

Dzięki cyfryzacji, nastąpi identyfikacja ścieżek pacjentów (jak pacjenci są przyjmowani, monitorowani i obsługiwani w ramach istniejących procesów); ścieżki leków (jak odbywa się proces zarządzania lekami stosowanymi w badaniach klinicznych, od zamówienia, przez przechowywanie, aż po ich podawanie); ścieżki materiału biologicznego (jak odbywa się zarządzanie próbkami biologicznymi, ich pobieranie, przechowywanie
i przetwarzanie).

Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań procesowych i technologicznych zwiększy efektywność procesów badawczych oraz jakość świadczonych usług medycznych, co przyczyni się do rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Realizacja projektu przyniesie korzyści nie tylko WUM, lecz także krajowemu systemowi ochrony zdrowia, szczególnie w obszarze onkologii. Zwiększenie potencjału badawczego konsorcjum WUM-UCK WUM umożliwi prowadzenie zaawansowanych badań klinicznych I i II fazy, wspierających rozwój innowacyjnych terapii onkologicznych. Nowoczesne narzędzia przyspieszą proces prowadzenia badań i wprowadzenia nowych terapii, co poprawi opiekę nie tylko nad pacjentami onkologicznymi.