- Strona główna
- WIRTUALNY INSTYTUT BADAWCZY - IV konkurs ofert na wyłonienie Zespołów Badawczych w obszarze biotechnologia medyczna
WIRTUALNY INSTYTUT BADAWCZY - IV konkurs ofert na wyłonienie Zespołów Badawczych w obszarze biotechnologia medyczna
Sieć Badawcza Łukasiewicz PORT – Polski Ośrodek Rozwoju Technologii jako Podmiot Zarządzający Programem Wirtualny Instytut Badawczy ogłosiła OTWARTY KONKURS OFERT nr 4/2024 na wyłonienie Zespołów Badawczych prowadzących działalność naukową w formie Wirtualnego Instytutu Badawczego w obszarze biotechnologia medyczna.
WIB stanowi formę organizacji pracy wyselekcjonowanych, konkurencyjnych na poziomie międzynarodowym Zespołów Badawczych, prowadzących działalność naukową o wysokim potencjale zastosowań społeczno-gospodarczych, pod kierunkiem Lidera o uznanym dorobku naukowym, której celem jest Komercjalizacja jej wyników.
Obszarem działalności naukowej, która będzie finansowana ze środków Funduszu Polskiej Nauki w ramach przedmiotowego Konkursu, wskazanym w Komunikacie, jest biotechnologia medyczna rozumiana, jako dział nauki i przemysłu wykorzystujący żywe komórki i materiały pochodzenia komórkowego do przeprowadzania badań naukowych i wytwarzania produktów farmaceutycznych i diagnostycznych w celu zapobiegania i leczenia chorób człowieka.
Członkowie Zespołu Badawczego mogą prowadzić działalność naukową w jednym lub w różnych podmiotach. W przypadku, gdy Członkowie Zespołu Badawczego prowadzą działalność naukową w ramach różnych podmiotów, załącznikiem do Wniosku o finansowanie jest Umowa Konsorcjum zawarta między tymi podmiotami.
- Przykładowa tematyka badawcza w ramach obszaru biotechnologia medyczna obejmuje opracowanie nowych terapii w oparciu o:
- terapeutyczne wykorzystanie biologii RNA,
- technologie celowanej degradacji białek,
- nowe generacje terapii komórkowych,
- celowana modyfikacja genomu, w tym terapie genowe,
- nowe generacje leków biofarmaceutycznych/biologicznych,
lub inne, istotne terapeutycznie i społecznie tematy z obszaru biotechnologii medycznej.
- PWI
UWAGA: Wszelkie prawa do całości wyników prac Zespołu Badawczego, w tym w szczególności stanowiących Własność Intelektualną, o której mowa w Regulaminie zarządzania i komercjalizacji Własności Intelektualnej, zostaną przeniesione na Skarb Państwa - Ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, na zasadach określonych w Regulaminie zarządzania i komercjalizacji Własności Intelektualnej oraz Umowie o finansowanie.
- Komercjalizacja:
Celem Zespołu Badawczego jest opracowanie nowej technologii lub grupy technologii, zgodnie z odpowiednimi procedurami i standardami niezbędnymi do jej Komercjalizacji i wdrożenia, w ciągu maksymalnie 5 (pięciu) lat od rozpoczęcia prac.
- Liczba wniosków składanych na WUM:
- Wnioskodawca może złożyć w Konkursie więcej niż jeden wniosek z zastrzeżeniem, że każdy z tych Wniosków będzie dotyczył finansowania Zespołów Badawczych o różnych składach osobowych w odniesieniu do Personelu Kluczowego, w tym Lidera.
- Niedopuszczalne jest występowanie tych samych osób w składach różnych Zespołów Badawczych – każdy z wniosków obejmujący takie Zespoły Badawcze zostanie odrzucony. Dopuszczalne jest występowanie tych samych osób w składach różnych Zespołów Badawczych wyłącznie w odniesieniu do Personelu Pomocniczego.
- Członkowie Zespołu Badawczego, w tym Lider, w momencie rozpoczęcia prac muszą być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub zaangażowani do Zadania Badawczego na podstawie umowy cywilnoprawnej na WUM.
- Liderem Zespołu Badawczego może być tylko jedna osoba fizyczna, posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora w którejkolwiek z dyscyplin naukowych w dziedzinie:
- nauk medycznych i nauk o zdrowiu, lub
- nauk inżynieryjno-technicznych, lub
- nauk ścisłych i przyrodniczych.
- Finansowanie
- Wysokość ogółem środków przeznaczona na finansowanie działalności naukowej Zespołów Badawczych wynosi 142 418 048,20 zł.
- W Konkursie nie określa się minimalnej i maksymalnej wysokości środków finansowych na finansowanie Zadania Badawczego.
- Poziom finansowania Zadania Badawczego danego Zespołu Badawczego ze środków Funduszu wynosi 100% wydatków kwalifikowalnych
- Okres finansowania Zadania Badawczego danego Zespołu Badawczego ze środków Funduszu określony przez Ministra w Komunikacie wynosi do 5 (pięciu) lat.
- Katalog wydatków kwalifikowalnych oraz ogólne zasady kwalifikowalności wydatków zostały określone w zał. nr 6 do Regulaminu Konkursu.
- Wnioski przygotowywane są w 2 wersjach językowych (polskiej i angielskiej) oraz składane w formie papierowej i elektronicznej.
- Przewidywany termin rozstrzygnięcia Konkursu: październik 2025 r.
PROCEDURA ZGŁASZANIA WNIOSKÓW NA WUM:
Osoby zainteresowane aplikowaniem proszone są o przesłanie do dnia 31.01.2025 na adres awn@wum.edu.pl wypełnionego zgodnie z wymaganiami konkursowymi i podpisanego ZGŁOSZENIA projektu.
Dokumentacja konkursu:
Więcej informacji oraz dokumenty do pobrania wraz z wzorem wniosku o finansowanie wraz z załącznikami i instrukcją jego wypełniania znajdą Państwo na stronie konkursu: https://wib.port.org.pl/konkursy/ogloszenia-o-konkursach/
Kryteria-wylaniania-Zespolow-Badawczych
Termin składania wniosków 11.04.2025. harmonogram wewnętrzny pracy nad wnioskiem zostanie przedstawiony wybranym inicjatorom wniosków.