Centrum Projektów Polska Cyfrowa
Głównym celem projektu jest upowszechnienie zdigitalizowanych wyników badań z diagnostyki zatorowości płucnej poprzez utworzenie specjalistycznej platformy cyfrowej openCARDIO i digitalizacja zasobów nauki na temat żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.
Projekt jest realizowany w Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii z Centrum Diagnostyki i Leczenia Żylnej Choroby Zakrzepowo Zatorowej oraz I Zakładzie Radiologii Klinicznej UCK WUM mieszczących się w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus. W tych jednostkach trwają prace nad wytworzeniem i przygotowaniem treści, które zostaną umieszczone na portalu openCARDIO i udostępnione w trzech wariantach/ścieżkach: ścieżce otwartej (dostęp nieograniczony), ścieżce edukacyjnej (dostęp dla zweryfikowanych i zalogowanych studentów uczelni medycznych i lekarzy) oraz ścieżce naukowej (dostęp dla zweryfikowanych i zalogowanych pracowników nauki).
Projekt realizowany w okresie 01.06.2020 r. do 30.11.2023 r.
Dofinansowanie projektu z UE: 5 172 216,00 zł.
Plan działań antykorupcyjnych w projekcie openCARDIO [pobierz plik PDF]
Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, Priorytet II, Działanie 2.3 – Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, Poddziałanie 2.3.1 – Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki. Głównym celem projektu jest cyfrowe udostępnienie zasobów nauki 7 polskich uczelni medycznych i instytutu badawczego, poprzez ich zdeponowanie na serwerach projektowych w postaci elektronicznej i opatrzenie metadanymi a także udostępnienie ich w Internecie w formatach dostosowanych do przetwarzania maszynowego. Utworzona Polska Platforma Medyczna będzie stanowiła kompleksowy system zarządzania informacjami o publikacjach, osiągnięciach naukowych i badaniach. Liderem projektu jest Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W skład konsorcjum wchodzi Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Instytut Medycyny Pracy im. Prof. dra med. Jerzego Nofera w Łodzi.
Więcej informacji o projekcie na stronie: http://projekt.ppm.edu.pl
Film promujący potencjał Polskiej Platformy Medycznej - https://youtu.be/pmWMwTSCcT0