Przezcewnikowa wymiana zastawki aortalnej wspomagana drukiem 3D: narzędzie czy moda?

Symbol
1WR
Rok początku realizacji
Tytuł projektu
dr hab. n. med. Zenon Huczek
Numer umowy o dofinansowanie
MNiSW/2017/113/DIR/NN2
Przyznane środki ogółem TYLKO WUM
Przyznane środki ogółem NA WSZYSTKICH
Cel projektu

Celem projektu jest określenie w randomizowanym badaniu czy modele drukowane 3D pozwalają operatorowi na sprawniejsze przeprowadzenie przezcewnikowej wymiany zastawki aortalnej (TAVI) w porównaniu do posługiwania się jedynie tradycyjnymi metodami obrazowania (TK oraz echo serca). Analizie zostaną poddane aspekty proceduralne, takie jak: czas zabiegu, objętość użytego kontrastu, czas fluoroskopii, dawka przyjętego promieniowania oraz wyniki TAVI w oparciu o punkty końcowe definiowane wg. dokumentu Valve Academic Research Consortium 2 (VARC2). Projekt będzie realizowany w formie prospektywnego badania z randomizacją, w którym weźmie udział 60 pacjentów zakwalifikowanych do przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej (TAVI) z powodu ciężkiej stenozy aortalnej (AS) w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pacjenci losowo zostaną podzieleni na dwie grupy, z których pierwsza będzie przygotowana do TAVI w oparciu o standardowo wykonywane echo serca i CT, oraz druga, w której planowanie zabiegu będzie dodatkowo wzbogacone o model serca wydrukowany w technologii 3D. Dodatkowo określona zostanie użyteczność spersonalizowanego modelu serca jako narzędzia w procesie komunikacji pacjenta z lekarzem. Praca ma wykazać, czy stosowanie druku 3D jako dodatkowej metody wizualizacji pozwoli usprawnić przebieg implantacji przez wpłynięcie na aspekty proceduralne i możliwość przełożenia np. na zmniejszenie ryzyka ostrego uszkodzenia nerki.