Uwarunkowania psychologiczne i znaczenie bólu fizycznego w uzależnieniu od alkoholu.
Celem ogólnym niniejszego badania jest pogłębienie wiedzy na temat doświadczenia bólu fizycznego u osób uzależnionych od alkoholu (UA), wszechstronna analiza wrażliwości i wytrzymałości na ból w tej grupie oraz ocena związków pomiędzy tymi parametrami a innymi opisywanymi w literaturze czynnikami ryzyka i czynnikami rokowniczymi w uzależnieniu od alkoholu.
Szczegółowe cele badawcze:
1) Analiza związków pomiędzy wrażliwością na ból, a poznanymi czynnikami ryzyka nawrotu picia u osób uzależnionych od alkoholu, ze szczególnym uwzględnieniem oceny podejmowania decyzji i przetwarzania emocji w badanej grupie.
2) Analiza związków pomiędzy tolerancją bólu, a poznanymi czynnikami ryzyka nawrotu picia u osób uzależnionych od alkoholu, ze szczególnym uwzględnieniem oceny podejmowania decyzji i przetwarzania emocji w badanej grupie.
3) Analiza porównawcza subiektywnych i obiektywnych miar tolerancji i wrażliwości na ból w grupie osób uzależnionych od alkoholu.
Oczekiwane rezultaty
Stawiamy hipotezę, że osoby uzależnione od alkoholu cechują się (w porównaniu do osób nie uzależnionych) mniejszą tolerancją bólu, oraz większą wrażliwością na ból. Przewidujemy, że doświadczenie bólu fizycznego będzie miało istotny związek z uznanymi czynnikami ryzyka rozwoju uzależnienia i nawrotu picia: depresyjnością, gorszą kontrolą behawioralną, zaburzeniami snu, historią prób samobójczych oraz gorszą regulacją emocji.
Poszerzenie wiedzy dotyczącej zależności między poszczególnymi wymiarami i cechami bólu a innymi, znanymi czynnikami ryzyka nawrotu picia (impulsywność, inteligencja emocjonalna, regulacja emocji, zaburzenia snu, objawy depresyjne) mogłoby mieć istotne znaczenie poznawcze i kliniczne. Mogłoby również dostarczyć argumentów pozwalających zweryfikować w warunkach klinicznych koncepcję uzależnienia jako „przewlekłego emocjonalnego zespołu bólowego”. To z kolei, w naszej ocenie, może potencjalnie przyczynić się do modyfikacji i poprawy, ciągle jeszcze bardzo niezadowalających, wyników terapii osób uzależnionych od alkoholu.