Nowe narzędzia diagnostyki molekularnej i obrazowania w indywidualizowanej terapii raka piersi, tarczycy i gruczołu krokowego.

Symbol
1WY
Rok początku realizacji
2015
Tytuł projektu
Nowe narzędzia diagnostyki molekularnej i obrazowania w indywidualizowanej terapii raka piersi, tarczycy i gruczołu krokowego.
Konkurs/program
MILESTONE
Instytucja finansująca
Kierownik
prof. dr hab. Rafał Płoski
Numer umowy o dofinansowanie
STRATEGMED2/267398/4/NCBR/2015
Przyznane środki ogółem TYLKO WUM
1 200 000,00
Przyznane środki ogółem TYLKO WUM
1200000,00
Przyznane środki ogółem NA WSZYSTKICH
18 570 000,00
Przyznane środki ogółem NA WSZYSTKICH
18570000,00
Cel projektu

Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach drugiego konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w programie „PROFILAKTYKA I LECZENIE CHORÓB CYWILIZACYJNYCH” STRATEGMED. Liderem projektu jest Centrum Onkologii – Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie. W skład konsorcjum wchodzi Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, WASKO S.A., Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne, Polskie Towarzystwo Patologów, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, ENTE Sp. z o.o., NOVUM S.A. Celem projektu jest stworzenie narzędzi wspierających decyzje w zakresie leczenia miejscowego lepiej rokujących nowotworów: piersi, tarczycy, gruczołu krokowego a tym samym uzyskanie istotnej redukcji agresywności terapii onkologicznej i zmniejszenie jej społecznych i ekonomicznych kosztów, bez pogorszenia skuteczności. Innowacyjne testy molekularne oparte będą o genomikę guza, uwzględniającą heterogenności jego utkania. Test molekularny i wspierająca analiza USG guza tarczycy będą służyć do podjęcia decyzji czy chory wymaga całkowitego wycięcia tarczycy czy leczenia mniej rozległego. Test zostanie poddany prospektywnej walidacji w ogólnopolskim badaniu wieloośrodkowym. Dla raka prostaty opracowane narzędzie będzie klasyfikować agresywność nowotworu (molekularny współczynnik Gleasona) pod kątem decyzji o jego wyjściowym leczeniu. W raku piersi na podstawie testu molekularnego z biopsji gruboigłowej uzyskana zostanie optymalna klasyfikacja molekularnego podtypu nowotworu. Utworzona zostanie mobilna aplikacja do trójwymiarowej wizualizacji objętości guza na podstawie obrazów radiologicznych różnych modalności (w tym MR i PET/CT) a także narzędzia pozycjonowania tego obrazu w stosunku do ciała. Opracowany zostanie algorytm określenia niezbędnych marginesów guza na podstawie badań molekularnych i obrazowych, który wspierać będzie decyzje o zakresie operacji.