Nowatorskie metody inżynierii tkankowej wspomagające gojenie i regenerację ścięgien i więzadeł.

Symbol
1W21
Rok początku realizacji
Akronim
START
Tytuł projektu
Konkurs/program
STRATEGMED
Instytucja finansująca
prof. dr hab. Leszek Pączek i dr hab. Artur Kamiński
Numer umowy o dofinansowanie
STRATEGMED1/233224/10/NCBR/2014
Przyznane środki ogółem TYLKO WUM
1 559 743,00
Przyznane środki ogółem TYLKO WUM
Przyznane środki ogółem NA WSZYSTKICH
15 849 768,00
Przyznane środki ogółem NA WSZYSTKICH
Cel projektu

Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach pierwszego konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w programie „PROFILAKTYKA I LECZENIE CHORÓB CYWILIZACYJNYCH” STRATEGMED. Liderem projektu jest Politechnika Warszawska. W skład konsorcjum wchodzi Warszawski Uniwersytet Medyczny, Sport Medica S.A., Centrum Onkologii – Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie z siedzibą w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Harvard Medical School, Biomaterials Innovation Research Center z siedzibą w USA (Boston), University of Pittsburgh, McGowan Institute for Regenerative Medicine z siedzibą w USA (Pittsburgh).
Mimo postępów w leczeniu urazów ścięgien i więzadeł, które należą do najczęściej spotykanych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, kwestia optymalnej metody ich leczenia nie została nadal rozwiązana. Głównym celem projektu jest opracowanie nowatorskich metod inżynierii tkankowej, wspomagających gojenie i regenerację ścięgien i więzadeł. Projekt zakłada, że nowa spersonalizowana metoda inżynierii tkankowej sterowanej in -situ poprawi regenerację ścięgien/więzadeł poprzez zastosowanie inteligentnych trójwymiarowych rusztowań komórkowych (skafoldów). Rusztowania o złożonej bio-mimetycznej micro- i nano-strukturze oraz składzie chemicznym dostarczą do miejsca leczenia niezbędne czynniki biologiczne oraz komórki macierzyste. Takie skafoldy „na miarę” zapewnią sprzyjające warunki do regeneracji tkanki, angażując dodatkowo endogenne komórki macierzyste/progenitorowe organizmu do wspólnego formowania tkanki. Dodatkowo rusztowanie tkankowe ze względu na swoją specjalną konstrukcję pozwoli na ciągłą modulację procesu regeneracji poprzez dostarczanie bezpośrednio w miejsce uszkodzenia, komórek macierzystych, cytokin oraz mechaniczną stymulację tkanki w trakcie całego okresu terapii. Modulacja ta zależeć będzie od etapu odbudowy tkanki oraz wyników analizy biomarkerów in- situ. Metoda inżynierii tkankowej sterowanej in-situ wymagać będzie opracowania nowych, nieinwazyjnych technik obrazowania i metod analitycznych monitorowania procesu regeneracji tkanek. Realizacja tego typu interdyscyplinarnych strategii dla inżynierii tkankowej powinna znacznie poprawić skuteczność leczenia schorzeń ścięgien i więzadeł.