Zastosowanie nowych metod rozpoznawania i leczenia padaczki oraz zaburzeń neurorozwojowych u dzieci w oparciu o model kliniczny i komórkowy padaczki zależnej od szlaku mTOR.

Symbol
1S6
Rok początku realizacji
2017
Tytuł projektu
Zastosowanie nowych metod rozpoznawania i leczenia padaczki oraz zaburzeń neurorozwojowych u dzieci w oparciu o model kliniczny i komórkowy padaczki zależnej od szlaku mTOR.
Konkurs/program
STRATEGMED
Instytucja finansująca
Kierownik
prof. Sergiusz Jóźwiak
Numer umowy o dofinansowanie
STRATEGMED3/306306/4/NCBR/2017
Przyznane środki ogółem TYLKO WUM
16 847 247,00
Przyznane środki ogółem TYLKO WUM
16847247,00
Przyznane środki ogółem NA WSZYSTKICH
18 924 760,00
Przyznane środki ogółem NA WSZYSTKICH
18924760,00
Cel projektu

Padaczka dotyczy 1% populacji świata i około 6 milionów ludzi w Europie. Z szacunkowym całkowitym kosztem 20 bilionów Euro w 2014 roku, padaczka jest jednym z poważniejszych obciążeń socjo-ekonomicznych w Europie. Pomimo postępu w leczeniu padaczki i wzrastającej liczby leków przeciwpadaczkowych, nadal 30-40% chorych ma padaczkę nie reagującą na żadne leczenie. Dodatkowo, padaczka u dzieci jest ważnym czynnikiem prowadzącym do takich powikłań jak zaburzenia psychiczne i zachowania, włączając w to opóźnienie rozwoju i zaburzenia ze spektrum autyzmu. Pomimo badań nie udało się zidentyfikować wiarygodnych markerów rozwoju padaczki, ani biomarkerów nawrotu padaczki po odstawieniu leczenia. EPIMARKER jest pierwszym projektem prowadzonym u ludzi w którym badane będą w sposób prospektywny kliniczne, elektroencefalograficzne i molekularne biomarkery w celu stworzenia zintegrowanego przydatnego w praktyce narzędzia do rozpoznawania i leczenia padaczki u dzieci. Celem nadrzędnym będzie prewencja lekoopornej padaczki oraz jej powikłań: opóźnienia rozwoju umysłowego i autyzmu. Biomarkery molekularne zostaną zidentyfikowane badaniami transkryptomicznymi i proteomicznymi i zwalidowane w modelach komórkowych. W badaniu uczestniczy kilka wiodących ośrodków naukowych w Polsce i znajdą w nim zastosowanie najnowsze odkrycia w biotechnologii, inżynierii
i informatyce.
Pełny skład konsorcjum: Warszawski Uniwersytet Medyczny – LIDER; Centra Genetyki Medycznej GENESIS Sp. z o.o., Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK), Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" (IPCZD), Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN (IBD), Instytut Biochemii i Biofizyki PAN (IBB), Transition Technologies S.A. , ELMICO Aparatura Medyczna.