Badanie wpływu wybranych leków i immunomodulatorów na aktywność limfocytów T regulatorowych (Treg).

Rok początku realizacji
2016
Tytuł projektu
Badanie wpływu wybranych leków i immunomodulatorów na aktywność limfocytów T regulatorowych (Treg).
Kierownik
Michał Janyst
Numer umowy o dofinansowanie
ODW-0192/DIA/2015/44
Przyznane środki ogółem TYLKO WUM
200 000,00
Przyznane środki ogółem NA WSZYSTKICH
200 000,00
Cel projektu

Limfocyty T regulatorowe (Treg) odpowiadają za hamowanie odpowiedzi układu immunologicznego. Pełnią one kluczową rolę w prawidłowym działaniu układu odpornościowego. Ich nieprawidłową funkcję obserwuje się w wielu chorobach, takich jak choroby autoimmunizacyjne, alergie, a także w procesie odrzucania przeszczepów. Poszukiwanie związków indukujących te limfocyty lub wzmagających ich aktywność ma duże znaczenie w rozwoju nowych metod leczenia wielu chorób.
W proponowanych badaniach zostanie określony wpływ różnych immunomodulatorów i leków na aktywność limfocytów T regulatorowych. Z krwi obwodowej zdrowych dawców (z kożuszków leukocytarnych) zostaną wyizolowane limfocyty, a następnie w hodowli zostaną wyindukowane limfocyty Treg (limfocyty działające supresyjnie na odpowiedź immunologiczną). W dotychczasowych wstępnych badaniach zaobserwowaliśmy, że kwas masłowy oraz pranobeks inozyny zwiększają ilość limfocytów Treg (fenotyp CD4+CD25hl9hFoxp3+) w hodowli. Ponadto zostaną zbadane takie terapeutyki, jak rapamycyna, octan glatirameru, atorwastatyna, witamina D3 oraz prednizolon.
W kolejnym etapie wykazane zostanie, czy badane związki wpływają na funkcjonalność limfocytów Treg. W tym celu zostanie zastosowany test czynnościowy, określający jak zmienia się czynność limfocytów w zależności od zastosowanego leku. Test ten pozwoli określić, czy terapeutyki te mogłyby potencjalnie zostać wykorzystane w celu pobudzenia aktywności patologicznych limfocytów T regulatorowych u chorych z ich defektem. Będzie on polegał na zbadaniu zdolności limfocytów Treg, po ich inkubacji z badanymi lekami, do zahamowania proliferacji limfocytów efektorowych.
W ostatnim etapie doświadczeń zostanie zbadane, czy testowane leki mogą mieć zastosowanie terapeutyczne u chorych na miastenię - reprezentatywną chorobę autoimmunizacyjną. Limfocyty Treg u chorych z tej grupy mają upośledzoną funkcję, co jest jednym z powodów wystąpienia choroby. Zostaną wyizolowane limfocyty z krwi obwodowej chorych ze świeżo zdiagnozowaną miastenią, a następnie w hodowli in vitro zostaną wyindukowane limfocyty Treg. Następnie zostanie określone, czy immunomodulatory przywracają prawidłową aktywność patologicznych limfocytów w teście czynnościowym opisanym powyżej z zastosowaniem, jako stymulatorów swoistych reakcji, peptydów wywodzących się z receptorów dla acetylocholiny (AChR).
Proponowane badania mogą mieć znaczenie w leczeniu m.in. chorób autoimmunizacyjnych, alergii, choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi, bądź w indukowaniu tolerancji transplantacyjnej.