Mechanizmy powstawania zniszczeń i ich regeneracji po działaniu pyłu zawieszonego i mikroplastiku z zanieczyszczenia powietrza w modelu ostrego i przewlekłego uszkodzenia płuc

Symbol
NCN96
Rok początku realizacji
Opiekun
Beata Boska - Adamczyk
Akronim
1WU/NCN96
Tytuł projektu
Kod
1WU
Instytucja finansująca
dr hab. Magdalena Paplińska-Goryca
Przyznane środki ogółem TYLKO WUM
Przyznane środki ogółem NA WSZYSTKICH
Cel projektu

Celem projektu jest ocena wpływu pyłów zanieczyszczenia powietrza i mikroplastiku na procesy biologiczne związane z uszkodzeniem nabłonka oddechowego w modelu in vitro ostrego i przewlekłego uszkodzenia płuc.

Cel ten będzie realizowany przy użyciu modelu 3D in vitro ostrego i przewlekłego uszkodzenia nabłonka zawierającego współhodowle makrofagów i komórek nabłonka oskrzeli. Modele te będą fizycznie ranione, a właściwości regeneracyjne komórek będą oceniane w hodowlach po ekspozycji na pył zawieszony z zanieczyszczenia powietrza i włókna mikroplastiku.