Walidacja Toronto Upper Gastrointestinal Cleaning Score u dzieci

Przyznane środki ogółem TYLKO WUM
Przyznane środki ogółem NA WSZYSTKICH
Cel projektu

Gastroskopia jest standardową metodą oceny górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jej jakość i wiarygodność zależy od odpowiedniej wizualizacja błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy, która może być utrudniona przez zalegający śluz, pienistą wydzielinę, resztki pokarmu lub krew. Stowarzyszenia naukowe uznają stopień wizualizację błony śluzowej za jeden z parametrów świadczących o jakości endoskopii. Jednocześnie, mimo że w badaniach klinicznych podejmowano próby poprawy oczyszczenia błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego przez podanie różnych środków farmakologicznych, to dotychczas brakowało wystandaryzowanej metody oceny wizualizacji błony śluzowej.
W 2023 roku, międzynarodowy zespół badaczy opublikował zwalidowaną skalę oceny jakości wizualizacji błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego u dorosłych - The Toronto Upper Gastrointestinal Cleaning Score (TUGCS). Okazała się ona wiarygodną i powtarzalną metodą oceny przygotowania do gastroskopii. Z dużym prawdopodobieństwem znajdzie ona zastosowanie zarówno w badaniach klinicznych dotyczących strategii oczyszczania żołądka i oceny jakość gastroskopii, ale również w praktyce klinicznej, tak, jak ma to miejsce w przypadku skal oceny przygotowania do badań kolonoskopowych. Dotychczas jednak TUGCS nie została użyta ani zwalidowana w populacji pediatrycznej.
Celem badania będzie walidacja skali TUGSC w ocenie jakości wizualizacji błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego w trakcie gastroskopii u dzieci.