NCBR FERS - Kształcenie na potrzeby gospodarki

W związku z ogłoszeniem przez NCBR naboru wniosków do konkursu: Kształcenie na potrzeby gospodarki nr naboru: FERS.01.05-IP.08-006/23, finansowanego ze środków Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) przekazujemy podstawowe informacje dotyczące konkursu wraz z formularzem zgłoszenia.

W ramach konkursu Uczelnia jest uprawniona do złożenia tylko jednego wniosku. Wspólny wniosek/projekt będzie składał się z niezależnych zadań zaproponowanych przez Państwa. Każdy inicjator, którego zadanie zostanie uwzględnione we wniosku, w przypadku uzyskania dofinansowania, będzie pełnił rolę koordynatora swojego zadania na etapie realizacji.

Wszystkich zainteresowanych udziałem prosimy o składanie na wzorze formularza wypełnionych i podpisanych zgłoszeń (skan lub pdf z podpisem elektronicznym) i przesłanie na adres: awn@wum.edu.pl do dnia 07.08.2023 r. Zgłoszenia niekompletne i niepodpisane nie będą przyjmowane.

WZÓR FORMULARZA DO POBRANIA

Przed wypełnieniem zgłoszenia prosimy o zapoznanie się z dokumentacją konkursową: https://www.gov.pl/web/ncbr/ksztalcenie-na-potrzeby-gospodarki-umiejetnosci-w-szkolnictwie-wyzszym

Celem zbierania zgłoszeń jest zorientowanie się w potrzebach i planach rozwoju poszczególnych Jednostek w zakresie objętym wsparciem finansowym, weryfikacja ich zgodności z dokumentacją konkursową oraz wybór propozycji zadań, które wpisują się w strategię rozwoju WUM.

Po weryfikacji zgłoszeń kolejnym etapem będzie spotkanie (przewidywany termin II połowa sierpnia), na którym inicjatorzy zaprezentują swoje propozycje zadań. Po spotkaniu Władze Uczelni dokonają wyboru inicjatyw, które zostaną włączone do ogólnouczelnianego wniosku.

PODSTAWOWE WARUNKI KONKURSOWE:

TYP PROJEKTU

Dostosowanie oferty podmiotów systemu szkolnictwa wyższego do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji.

ZAKRES

Tworzenie lub modyfikacja programów kształcenia we współpracy z pracodawcami, praktykami lub podmiotami funkcjonującymi w otoczeniu społeczno-gospodarczym

ZAŁOŻENIA PROGRAMU:

Dofinansowanie mogą otrzymać projekty obejmujące kompleksowy program wsparcia realizowany na kierunku lub kierunkach studiów, umożliwiający dostosowanie kwalifikacji lub kompetencji studentów danego kierunku lub kierunków studiów do potrzeb gospodarki i rynku pracy, a także rozwój kwalifikacji lub kompetencji kadry zaangażowanej w realizację procesu kształcenia na kierunku lub kierunkach objętych wsparciem, w celu dostosowania oferty podmiotów systemu szkolnictwa wyższego do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji

KRYTERIUM DOSTĘPU

Działania planowane do realizacji w projekcie muszą uwzględniać wszystkie poniższe elementy, przy czym zaproponowane w nich sposoby realizacji działań stanowią jedynie przykłady (katalog otwarty).

1. tworzenie nowych lub modyfikację istniejących programów kształcenia we współpracy z pracodawcami, praktykami lub podmiotami funkcjonującymi w otoczeniu społeczno-gospodarczym1,
  2. realizację dodatkowych elementów kształcenia, w tym elementów praktycznych, podnoszących kompetencje studentów, które mają wspomagać realizację efektów kształcenia, np.
  • staże,
  • kursy/szkolenia,
  • wizyty studyjne (w tym zagraniczne),
  • zajęcia dodatkowe prowadzone przez praktyków,
  1. realizację działań zmierzających do ograniczenia zjawiska przedwczesnego kończenia nauki, np.
  • zajęcia wyrównawcze
  • zajęcia rozwijające kompetencje cyfrowe
  • działania prowadzące do rekrutacji świadomych kandydatów na kierunek lub kierunki objęte wsparciem w projekcie, w tym działania realizowane m.in we współpracy ze szkołami   ponadpodstawowymi i podmiotami działającymi na rynku pracy,
  1. rozwój kompetencji kadry zaangażowanej w realizację procesu kształcenia, w zakresie:
  • kompetencji cyfrowych (obligatoryjnie dla każdego uczestnika należy zaplanować działania),
  • rozwoju świadomości i umiejętności na rzecz zielonej transformacji (obligatoryjnie dla każdego uczestnika należy zaplanować działania),
  • projektowania uniwersalnego,
  • przedsiębiorczości i komercjalizacji efektów badań naukowych,
  • kompetencji dydaktycznych, w tym wykorzystania nowoczesnych metod dydaktycznych, metodyki kształcenia,
  • kompetencji merytorycznych,
  • inne

bezpośrednio związanych z aktywnością dydaktyczną lub naukowo-dydaktyczną poprzez m.in. udział w kursach lub szkoleniach lub stażach lub wizytach studyjnych (krajowych i międzynarodowych) i innych formach wymiany wiedzy i doświadczenia z praktykami działającymi zawodowo.

1Przez modyfikację programu rozumiemy przede wszystkim uruchomienie nowej specjalności, dodanie przedmiotu lub   przedmiotów, modyfikacja sylabusów lub treści programowych lub efektów kształcenia lub zmiana metody kształcenia

Partnerstwo w naborze nie jest wymagane.

Dofinansowanie

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania wynosi 97% wartości projektu. Wymagany jest wkład własny – minimum 3% wartości wydatków kwalifikowalnych projektu.

Wartość minimalna i maksymalna projektu nie została określona w naborze.

DOKUMENTY DO POBRANIA

Wytyczne_dotyczace_kwalifikowalnosci_2021_2027