Opracowanie alternatywnych konstruktów CAR skierowanych przeciwko opornym na terapię nowotworom wywodzącym się z limfocytów B (ALTERCAR)
Celem projektu ALTER CAR jest opracowanie nowych, alternatywnych rozwiązań terapeutycznych opartych na chimerycznych receptorach antygenowych (CAR) dla pacjentów z białaczką i chłoniakiem o złym rokowaniu.
Współpraca w ramach Konsorcjum daje niepowtarzalną okazję do wdrożenia technologii CAR T w Polsce i opracowania alternatywnych CAR T limfocytów o nowych specyfikach, co może stanowić istotny postęp w terapii CAR. Długoterminowym rezultatem projektu będzie utworzenie trwałej polsko-norweskiej sieci rozwoju, produkcji i przygotowania terapii opartych na CAR i innych terapii adopcyjnych do badań klinicznych w różnych postaciach raka.
W pierwszym etapie projektu zastosujemy połączone podejście bioinformatyczno-transkryptomiczno-proteomiczne w celu wybrania nowych celów immunoterapii limfocytów CAR T przy użyciu ustalonych linii komórek nowotworowych. Wybrane antygeny będą dalej szczegółowo sprawdzane w komórkach pierwotnych izolowanych od pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną i chłoniakiem opornych na standardowe leczenie. Wyselekcjonowane zostaną 2-4 antygeny do terapii CAR, które w drugim etapie projektu posłużą do zaprojektowania panelu konstruktów CAR. Początkowo zaprojektowany konstrukt zostanie zoptymalizowany pod kątem powinowactwa, a na kolejnym etapie projektu zostanie poddany walidacji w warunkach przedklinicznych przy użyciu ugruntowanych modeli in vitro i in vivo.
W końcowym etapie, wybrane kandydatury CAR zostaną wyprodukowane jako RNA klasy GMP do pierwszego badania na człowieku. Produktem końcowym tej propozycji będzie jeden lub więcej alternatywnych CAR do stosowania w leczeniu pacjentów z nowotworami złośliwymi z komórek B opornych na wszystkie opcje leczenia lub pacjentów, u których doszło do nawrotu po wcześniejszych terapiach.