- Strona główna
- NAWA-nabór wniosków do programu im. prof. Walczaka otwarty!
NAWA-nabór wniosków do programu im. prof. Walczaka otwarty!
Ministerstwo Zdrowia i Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłaszają nabór wniosków do trzeciej edycji programu im. prof. Walczaka. Udział w programie to dla naukowców lekarzy okazja do odbycia staży trwających od 3 do 6 miesięcy w najlepszych ośrodkach medycznych w Stanach Zjednoczonych.
O udział w Programie mogą ubiegać się:
1) naukowcy posiadający co najmniej stopień naukowy doktora, w chwili składania wniosku zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej w polskiej uczelni, instytucie naukowym PAN, instytucie badawczym, instytucie działającym w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, międzynarodowym instytucie naukowym lub innym podmiocie prowadzącym głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły i posiadającym kategorię naukową albo podmiocie leczniczym, lub
2) uczestnicy szkół doktorskich (doktoranci), lub
3) inne osoby posiadające status doktoranta potwierdzony przez podmiot prowadzący kształcenie doktorskie, lub
4) inne osoby w chwili składania Wniosku zatrudnione w ramach stosunku pracy w polskich uczelniach lub innych jednostkach systemu szkolnictwa wyższego i nauki, o których mowa w art. 7 ust. 1 u.p.s.w.n. oraz mające otwarty przewód doktorski (nie dłużej niż 3 lata w dniu złożenia Wniosku),
posiadający zaproszenie z Ośrodka goszczącego i udokumentowany dorobek naukowy, o którym mowa w rozdziale 2.6 niniejszego ogłoszenia.
W przypadku zatrudnienia Wnioskodawcy w innym podmiocie prowadzącym głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 8 u.p.s.w.n., wymagane jest, aby instytucja ta posiadała kategorię naukową.
W ramach Programu uprawnione są działania polegające na:
1) prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych kluczowych na danym etapie kariery;
2) zdobyciu nowego doświadczenia zawodowego i naukowego, poznanie dobrych praktyk i nowych metod pracy stosowanych w Ośrodku goszczącym (job-shadowing);
3) podnoszeniu kompetencji dydaktycznych (działanie dodatkowo punktowane w ramach kryterium 3 oceny merytorycznej)
4) pozyskaniu materiałów do pracy naukowej;
oraz dodatkowo – tylko jako uzupełnienie do powyższych celów – innych formach aktywności naukowej lub akademickiej.
Wnioskodawca przedstawia Projekt obejmujący jedno lub więcej działań, które zamierza zrealizować w zagranicznym Ośrodku goszczącym, wskazując ich cele, oraz uzasadniając wybór Ośrodka goszczącego i zespołu badawczego dla planowanych działań i opisując korzyści z Projektu zarówno dla naukowca, jak i dla jednostki macierzystej. W przypadku Projektów, których działaniem wiodącym jest zdobycie nowego doświadczenia zawodowego Wnioskodawca jest zobowiązany szczegółowo opisać sposób realizacji Projektu oraz wskazać, czy możliwe jest nabycie przez Wnioskodawcę praktycznych umiejętności.
Program zapewnia finansowanie stypendium przez okres realizacji Projektu w zagranicznym Ośrodku goszczącym w wysokości 15 000 zł na każdy pełny miesiąc pobytu w tym ośrodku, jak i jednorazowy dodatek mobilnościowy (ryczałt na koszty podróży) w wysokości 10 000 zł.
Program został zlecony do realizacji Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej przez Ministra Zdrowia na podstawie art. 2 ust. 5 u.n.a.w.a., przy jednoczesnym zapewnieniu środków na powyższy cel.