EWALUACJA DZIAŁALNOŚCI NAUKOWEJ WUM
Kolejna ocena działalności naukowej zostanie przeprowadzona przez MEiN w 2021 roku za lata 2017-2021.
Podstawy prawne, źródła informacji, komunikaty
- Informacje nt. reformy systemu szkolnictwa i nauki dostępne są na stronie https://konstytucjadlanauki.gov.pl/.
- Informacje nt. zasad ewaluacji dostępne są na stronie https://konstytucjadlanauki.gov.pl/ewaluacja.
- Zachęcamy do zapoznania się z przewodnikiem "Ewaluacja jakości działalności naukowej"
- Dorobek naukowy
- BAZA WiseSci. Ze względu na przygotowania do ewaluacji dyscyplin dostęp do indywidualnych kont systemu WiseSci ulega czasowemu zawieszeniu. Konta nie będą aktywne do 31 stycznia 2022. Ponowne uruchomienie systemu zostanie poprzedzone akcją informacyjną.
Ewentualne pytania proszę kierować na adres Działu Nauki: aen@wum.edu.pl
- BAZA WiseSci. Ze względu na przygotowania do ewaluacji dyscyplin dostęp do indywidualnych kont systemu WiseSci ulega czasowemu zawieszeniu. Konta nie będą aktywne do 31 stycznia 2022. Ponowne uruchomienie systemu zostanie poprzedzone akcją informacyjną.
- F u n d u s z w s p i e r a n i a p u b l i k a c j i.
- Wykazy czasopism i wydawnictw:
- Publikacje z lat 2017-2018 Komunikat z dnia 25 stycznia 2017
- Publikacje z lat 2019-2021 Komunikat z dnia 21 grudnia 2021
- Uzupełnienie dorobku publikacyjnego w systemie WUM.Publikacje do dnia 31.01.2021 oraz założenie konta w Polskiej Bibliografii Naukowej (PBN) - komunikat prof. dr hab Piotra Pruszczyka, Prorektora ds Nauki i Transferu Technologii z dnia 8 stycznia 2021r.
Pytania prosimy kierować do Działu Nauki aen@wum.edu.pl.
Przepisy przejściowe dla pierwszej ewaluacji w nowym modelu: zasady punktowania artykułów opublikowanych w latach 2017-2018
Zmiana modelu ewaluacji i zasad sporządzania wykazu czasopism wymaga szczególnych przepisów dla ewaluacji przeprowadzanej w roku 2021.
W przypadku pierwszej ewaluacji z 2021 r. w ogólnej liczbie publikacji zgłoszonych przez poszczególne podmioty artykuły naukowe opublikowane w ostatecznej formie w latach 2017-2018 będą musiały mieć udział nie mniejszy niż 1N. Za autorstwo artykułu naukowego opublikowanego w ostatecznej formie w tych latach w czasopiśmie naukowym ujętym w wykazie czasopism naukowych sporządzonym zgodnie nieobowiązującymi już przepisami, czyli w wykazie ogłoszonym w komunikacie Ministra z dnia 25 stycznia 2017 r., przyznaje się liczbę wynikającą z tego właśnie – a nie nowego – wykazu.
Przepisy przewidują również szczególne rozwiązanie dla artykułów naukowych opublikowanych w ostatecznej formie w latach 2017-2018 w czasopismach, które są aktualnie indeksowane w bazie Scopus i czterech najważniejszych indeksach bazy Web of Science, lecz nie zostały z jakiegoś powodu uwzględnione w wykazie z dnia 25 stycznia 2017 r. Artykuły takie będą otrzymywać liczbę punktów odpowiadającą najniżej punktowanemu czasopismu znajdującemu się w części A tego wykazu, czyli 15 punktów.
Tę samą liczbę punktów – czyli 15 – uzyska również artykuł naukowy, który w ostatecznej formie został w latach 2017-2018 opublikowany w recenzowanych materiałach z międzynarodowych konferencji naukowych uwzględnionych w głównej kolekcji bazy Web of Science: Core Collection. Rozwiązanie to zostało wprowadzone, ponieważ wykazy tworzone na podstawie uchylonych przepisów nie obejmowały materiałów z konferencji międzynarodowych.
Dla wieloautorskich artykułów naukowych opublikowanych w latach 2017 -2018 stosuje się następujące zasady:
Artykuły naukowe opublikowane w czasopiśmie naukowym lub recenzowanych materiałach z wykazu
Wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych jest sporządzany nie rzadziej niż raz na dwa lata i jest ogłaszany w formie komunikatu ministra. Za artykuł opublikowany w czasopiśmie naukowym lub recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowej przyznaje się tyle punktów, ile przyznaje się danemu czasopismu lub danym materiałom w ministerialnym wykazie. W zależności od liczby punktów przypisanych w wykazie czasopismu naukowemu lub recenzowanym materiałom, za autorstwo artykułu można otrzymać: 20, 40, 70, 100, 140 albo 200 punktów.
Szczegółowy sposób przyznawania punktów w ramach ewaluacji za poszczególne publikacje
W ewaluacji wprowadzono ograniczenia dotyczące uwzględnianych przy ocenie podmiotu:
- liczby publikacji naukowych w danej dyscyplinie,
- liczby publikacji naukowych autorstwa lub współautorstwa poszczególnych pracowników.
To rozwiązanie systemowe spowodowało konieczność uszczegółowienia i doprecyzowania ustalania liczby punktów przyznawanych za poszczególne publikacje zwłaszcza wieloautorskie oraz sposobu ustalania liczby publikacji uwzględnianych 53 w ewaluacji. W tym celu dla każdej publikacji naukowej będzie ustalany jednostkowy udział każdego autora w danej publikacji, zwany także w skrócie „udziałem jednostkowym”.
Dla publikacji jednoautorskiej udział jednostkowy wynosi 1. Oznacza to, że publikacja jednoautorska wypełnia jeden pełny slot publikacyjny autora (autor – zgodnie z ogólnymi zasadami – może na potrzeby ewaluacji zgłosić wszystkie swoje osiągnięcia publikacyjne, ale do ewaluacji danej dyscypliny w podmiocie będą liczyły się tylko 4 takie sloty). Natomiast w przypadku publikacji wieloautorskich udział ten (wypełnienie części slotu) zależy od wartości całkowitej danej publikacji, przeliczeniowej wartości danej publikacji, liczby współautorów z danego podmiotu i danej dyscypliny oraz liczby wszystkich autorów danej publikacji.
Udział jednostkowy (wyrażone za pomocą ułamka wypełnienie części slotu) określa zależność:
U=P/Pc*1/k
– gdzie:
P – oznacza przeliczeniową wartość punktową publikacji naukowej,
Pc – oznacza całkowitą wartość punktową publikacji naukowej,
k – oznacza liczbę współautorów będących osobami, którzy upoważnili ewaluowany podmiot do wykazania publikacji naukowej jako osiągnięcia naukowego w danej dyscyplinie naukowej.
Dla każdego udziału jednostkowego (wypełnienia części slotu) będzie określona jego wartość punktowa. Wartość punktową wypełnienia części slotu (wartość udziału jednostkowego) określa zależność:
Pu= P/k
– gdzie:
Pu – oznacza wartość punktową wypełnienia części slotu (udziału jednostkowego),
P – oznacza przeliczeniową wartość punktową publikacji naukowej,
k – oznacza liczbę współautorów, którzy upoważnili ewaluowany podmiot do wykazania publikacji naukowej jako osiągnięcia naukowego w danej dyscyplinie naukowej.
Artykuły naukowe opublikowane w czasopismach lub materiałach niezamieszczonych w wykazie
Każdy artykuł naukowy opublikowany w czasopiśmie naukowym, które nie jest zamieszczone w wykazie ministerialnym, otrzymuje 5 punktów. Oznacza to, że po 5 punktów otrzymują te publikacje, które ukazują się w czasopismach „niewidocznych” dla baz Scopus lub Web of Science, a zarazem takich, które:
- nie zdecydowały się (lub z przyczyn formalnych nie mogły) przystąpić do programu Ministra dedykowanego wsparciu dla polskich czasopism naukowych lub
Publikacje wieloautorskie
Artykuły naukowe
Przeliczeniowa wartość publikacji wieloautorskiej będącej artykułem naukowym zależy od:
- liczby punktów przypisanych danemu czasopismu w wykazie (w przypadku czasopism spoza wykazu jest to 5 pkt) – jest to całkowita wartość punktowa publikacji,
- liczby autorów artykułu naukowego, którzy upoważnili dany podmiot do wykazania tego artykułu w danej dyscyplinie (liczba „k”);
- liczby wszystkich współautorów – zarówno tych, którzy są pracownikami podmiotu poddającego się ewaluacji, jak też i pochodzących spoza tego podmiotu (liczba „m”).
Należy wyraźnie zaznaczyć, że przyjęte w nowym modelu ewaluacji zasady punktacji premiują artykuły interdyscyplinarne oraz publikacje wieloośrodkowe.
Punktacja za współautorstwo artykułów, które zostały opublikowane w tych czasopismach i materiałach z konferencji którym przyznano od 5 do 20 punktów, jest wynikiem mnożenia wartości (k/m) oraz liczby punktów przypisanej czasopismu lub materiałom. Punktacja za współautorstwo nie może być jednak niższa od 10% wartości punktowej przyznawanej za publikację jednoautorską w danym czasopiśmie lub materiałach. O ile w przypadku czasopism i materiałów niskopunktowanych nie możemy mówić jeszcze o jakieś wyrazistej zachęcie systemowej do publikowania wraz z autorami z innych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, o tyle w przypadku artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach i materiałach konferencyjnych którym przypisano co najmniej 40 punktów, widoczna jest już wyraźna premia punktowa dla artykułów interdyscyplinarnych oraz publikacji wieloośrodkowych. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu przy obliczaniu liczby punktów przyznawanych podmiotowi za taką publikację formuły (√k/m) przez którą mnożymy liczbę punktów przypisanych czasopismu lub materiałom. Natomiast w przypadku publikacji zamieszczonych w najbardziej renomowanych czasopismach i materiałach z konferencji (wycenianych na ministerialnym wykazie na 100, 140 i 200 punktów), przeliczeniowa wartość punktowa publikacji czyli liczba punktów za współautorstwo artykułu interdyscyplinarnego jest równa liczbie punktów przyznawanych danemu czasopismu lub materiałom.
Zestawienie tabelaryczne – punkty za publikacje wieloautorskie
W poniższej tabeli zestawiono podstawowe informacje dotyczące sposobu przyznawania punktów za publikacje wieloautorskie (artykuły naukowe i monografie naukowe).
Oznaczenia w tabeli:
- k – oznacza liczbę autorów artykułu naukowego lub monografii będących pracownikami ewaluowanego podmiotu lub osobami, które odbywały w danym podmiocie, w okresie objętym ewaluacją, kształcenie w szkole doktorskiej;
- l – oznacza liczbę wszystkich autorów artykułu lub monografii;
- 100% - oznacza przyznanie 100% punktów jakie przyznaje się za autorstwo danej publikacji, bez względu na stosunek liczby autorów z jednostki do liczby wszystkich autorów.
Sposób oceny publikacji wieloautorskich | ||
Typ publikacji naukowej | Punktacja za autorstwo - całkowita wartość punktowa publikacji naukowej - PC |
Przeliczeniowa wartość punktowa publikacji wieloautorskiej |
Artykuł naukowy w czasopiśmie naukowym lub materiałach konferencyjnych zamieszczonych w wykazie czasopism |
200 | 100% punktów przyznawanych za autorstwo bez wzgledu na stosunek liczby autorów pochodzacych z ewaluowanego podmiotu do liczby wszystkich autorów |
140 | ||
100 | ||
70 | Vk/m, ale nie mniej nit 10% punktów przyznawanych za autorstwo |
|
40 | ||
Artykuł naukowy w czasopiśmie naukowym lub materiałach konferencyjnych zamieszczonych w wykazie czasopism |
20 | k/m, ale nie mniej niż 10% punktów przyznawanych za autorstwo |
Artykuł naukowy w czasopiśmie naukowym niezamieszczonym w wykazie czasopism |
5 | |
Monografia naukowa w wydawnictwie niezamieszczonym w wykazie wydawnictw; redakcja naukowa takiej monografii naukowej; rozdział w takiej monografii naukowej |
20; 5; 5 |
Materiał sporządzony na podstawie "Ewaluacja jakości działalności naukowej - przewodnik"