- Strona główna
- MSCA COFUND 2025
MSCA COFUND 2025
MSCA COFUND 2025 to program, którego celem jest dofinansowanie nowych lub istniejących programów badawczo-szkoleniowych ukierunkowanych na kształcenie naukowców przed lub po uzyskaniu stopnia naukowego doktora w dowolnej dziedzinie nauki. Składanie wniosków trwa od 23 stycznia do 24 czerwca 2025 r.
Realizacja projektów MSCA COFUND ma wzmacniać przepływ wiedzy i talentów w całej Europie oraz zachęcać naukowców spoza Europy do prowadzenia badań w instytucjach europejskich. Wspiera również zasadę interdyscyplinarności, wzmacnianie współpracy z sektorem poza akademickim oraz kreuje kulturę przedsiębiorczości, innowacji i otwartej nauki. Kluczowym elementem działania jest międzynarodowa mobilność naukowców.
HARMONOGRAM składania wniosku na WUM:
Zgłoszenia chęci udziału w Konkursie należy wysłać na adres awn@wum.edu.pl w nieprzekraczalnym terminie do 15 maja 2025r.
Kto może złożyć wniosek?
Wniosek może składać pojedyncza jednostka (beneficjent) będąca podmiotem prawnym z siedzibą w państwie członkowskim UE lub w kraju stowarzyszonym z programem „Horyzont Europa”. Do składania wniosków uprawnione są m.in.: jednostki rządowe, samorządowe, agencje zapewniające fundusze, uniwersytety, instytuty badawcze, oraz jednostki z sektora poza akademickiego takie jak: przedsiębiorstwa (w tym MSP), czy organizacje z sektora NGO.
Beneficjent może samodzielnie lub razem z partnerami wykonawczymi (implementing partners) przeprowadzić proces rekrutacji, przyjmować i szkolić naukowców oraz nadzorować przebieg projektu.
Wnioski na projekty trwające do 5 lat są składane przez jedną organizację, która planuje realizować projekt przy współpracy z innymi krajowymi i/ lub zagranicznymi instytucjami, celem zaproponowania naukowcom atrakcyjnego programu badawczego i wspierającego rozwój kariery. W każdym projekcie musi zostać zrekrutowanych i zatrudnionych przynajmniej 3 naukowców.
Możliwe typy projektów COFUND:
- Doctoral Programmes – projekty ukierunkowane na podnoszenie i rozwijanie umiejętności oraz kompetencji przez doktorantów, prowadzące do uzyskania przez nich stopnia naukowego doktora przynajmniej w jednym kraju członkowskim lub stowarzyszonym z Horyzontem Europa. Przygotowane programy badawczo-szkoleniowe powinny zawierać elementy współpracy pomiędzy organizacjami różnych sektorów i z różnych krajów oraz odpowiednią opiekę naukową.
- Postdoctoral Programmes finansują indywidualne projekty badawczo-szkoleniowe dla osób posiadających stopień naukowy doktora. Ich celem jest podniesienie kompetencji naukowców, które przydatne są w każdej dziedzinie badań i innowacji.
Minimalny czas zatrudnienia naukowca na pełny etat to 3 miesiące.
Wymagania w stosunku do naukowców:
Przyjmowanie naukowców z dowolnego kraju świata i narodowości odbywa się w ramach otwartych i przejrzystych konkursów na stanowisko pracy organizowanych przez beneficjenta projektu, z obowiązkową publikacją oferty pracy na europejskim portalu EURAXESS. Naukowcy muszą być zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę na czas określony (czas trwania projektu).
Każdy naukowiec musi spełniać zasadę mobilności, tj. projektu nie można realizować w kraju, w którym pracował lub mieszkał dłużej niż 12 miesięcy w ciągu 3 ostatnich lat przed datą zamknięcia konkursu COFUND.
Dodatkowo, doktoranci przyjmowani w ramach Doctoral Programmes nie mogą mieć stopnia doktora w dniu zamknięcia konkursu COFUND, w przeciwieństwie do naukowców ubiegających się o pracę w ramach projektu Postdoctoral Programmes.
Co pokrywa finansowanie?
Dofinansowanie projektów typu COFUND przez Komisję Europejską odbywa się na zasadzie kosztów jednostkowych związanych z całkowitą liczbą osobomiesięcy zatrudnienia naukowców.
Wsparcie finansowe obejmuje następujące kategorie:
- dodatek COFUND
- dodatek chorobowy (jeśli dotyczy)
- dodatek z tytułu niepełnosprawności (jeśli dotyczy)
Przygotowanie i ocena wniosku.
Wniosek musi być w całości uzupełniony i musi zawierać wszystkie niezbędne części i załączniki; składany jest bezpośrednio przez portal Komisji Europejskiej Funding & Tender opportunities.
Szczegółowe informacje dotyczące Działania znajdują się w następujących dokumentach:
- HE MSCA Work Programme 2023-2025,
- MSCA COFUND Guide for Applicants 2025
- Podręcznik przygotowania wniosków wydany w ramach projektu europejskich sieci Krajowych Punktów Kontaktowych MSCA-NET (podręcznik dla konkursu 2024).
Podczas przygotowania wniosku należy uwzględnić, że badania i realizacja całego projektu musi wpisywać się w działania i politykę UE. Zalecamy zapoznanie się z dokumentem Horizon Europe (HORIZON) Programme Guide.
Prosimy zapoznać się z formularzami wniosku.
Uczelnia