Uczelnie Przyszłości

Okres realizacji
-
Dofinansowanie
2 360 050,00 zł
Kierownik Projektu
dr hab. Filip Raciborski
W ramach projektu przewidziano następujące zadania

Informacje o projekcie

Projekt Uczelnie Przyszłości będzie realizowany przez Warszawski Uniwersytet Medyczny w konsorcjum, którego Liderem jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a partnerami 12 publicznych polskich uczelni.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 w ramach Działania 5.1 Innowacje społeczne.

Projekt zakłada zaangażowanie do testowania 12 uczelni, które będą realizowały zadania jako Partnerzy. Model Edukacji Spersonalizowanej będzie wdrażany „w sposób centralny”, bez przypisania go do poszczególnych kierunków/wydziałów, co pozwoli na wsparcie projektów interdyscyplinarnych i umożliwi aplikowanie wszystkim studentom danej uczelni. Zakłada się zrealizowanie 360 projektów studenckich w 3 naborach organizowanych przez 3 kolejne lata realizacji projektu począwszy od 2025 roku. Model Edukacji Spersonalizowanej zawiera cztery elementy:

  1. Realizacja indywidualnego projektu innowacyjnego;
  2. Mikrokursy (indywidualne);
  3. Warsztaty grupowe;
  4. Mentoring – praca bezpośrednio z projektem indywidualnym studenta, realizowany przez minimum 2 mentorów: naukowego i wdrożeniowego.

W Modelu Edukacji Spersonalizowanej student tworzy z opiekunem ze swojej uczelni indywidualną ścieżkę edukacyjną zamiast części regularnych zajęć i realizuje ją przy wsparciu mentorów i mikrokursów, co pozwoli mu uzyskać maksymalnie 30 ECTS na 3 semestry studiów i lepiej niż w normalnym trybie studiów rozwinąć kompetencje kluczowe.

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnego Modelu Edukacji Spersonalizowanej opartego o autorskie projekty studentów w uczelniach różnego typu w celu przetestowania możliwości jego powszechnego zastosowania. Założeniem MES jest poprawa skuteczności systemu kształcenia wyższego pod kątem nabywania przez osoby studiujące kluczowych kompetencji w tym umiejętność w zakresie przedsiębiorczości oraz powiązanie kształcenia z rynkiem pracy poprzez zaangażowanie mentorów spoza uczelni oraz stworzenie Biznesowych Zespołów Innowacyjnego Kształcenia.

Cel główny zostanie osiągnięty poprzez realizację 3 zadań:

  1. Rozwój i dostosowanie Modelu Edukacji Spersonalizowanej
  2. Testowanie Modelu Edukacji Spersonalizowanej poprzez zorganizowanie 3 edycji naboru studentów, którzy będą kształcić się w modelu MES oraz zrealizują swoje projekty.
  3. Upowszechnianie Modelu Edukacji Spersonalizowanej i włączenie do praktyki/polityki, szczególnie z uwzględnieniem wypracowania rekomendacji z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju i wpływu na środowisko naturalne dzięki zastosowaniu materiałów w wersji cyfrowej, ograniczenia zużycia energii i racjonalnego wykorzystania zasobów.

Grupy docelowe

Grupę docelową projektu można rozpatrywać szeroko jako osoby na studiach I stopnia lub pierwszych 3 lat studiów jednolitych w Polsce – z uwagi na to, że testowana innowacja ma znaleźć powszechne zastosowanie na uczelniach w Polsce lub wąsko jako studentów 12 uczelni partnerskich, którzy będą mogli otrzymać wsparcie w ramach projektu.

Warszawski Uniwersytet Medyczny: grupą docelową będzie 30 studentów studiów licencjackich.

Rezultaty projektu

Efektem zaplanowanych działań będzie wdrożenie na 12 uczelniach wyższych Modelu Edukacji Spersonalizowanej. Dzięki „Uczelniom Przyszłości” powstaną nowe usługi, wynalazki, produkty i technologie. Studenci zyskają lepsze perspektywy – możliwość ciekawszego zatrudnienia, robienia kariery naukowej, zakładania własnych firm.

Finansowanie

Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 65 595 942,50 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 62 316 145,37 zł

Dofinansowanie dla WUM: 2 360 050,00 zł

 

SKŁAD KONSORCJUM:

LIDER: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

PARTNERZY:

Politechnika Poznańska,

Politechnika Gdańska,

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,

Politechnika Śląska,

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu,

Uniwersytet Śląski w Katowicach,

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej,

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie,

Politechnika Łódzka,

Politechnika Warszawska,

Uniwersytet Warszawski,

Warszawski Uniwersytet Medyczny.

________________________________________________________________

Zgłaszanie podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z KPON1

Warszawski Uniwersytet Medyczny informuje, że w przypadku podejrzenia niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z KPON, istnieje możliwość zgłaszania nieprawidłowości do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej.

Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności Projektu z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektu lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):

  1. poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926,
  2. skrzynki nadawczej e-PUAP Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

 

Logotyp
1
Kod projektu
FS265