Pełna ocena profilu przepływu wieńcowego oraz walidacja markerów i modeli diagnostycznych u pacjentów z dysfunkcją mikrokrążenia przy wykorzystaniu metod sztucznej inteligencji

Okres realizacji
-
Dofinansowanie
62 000,00 zł
Kierownik Projektu
dr hab. Mariusz Tomaniak
W ramach projektu przewidziano następujące zadania

Przedmiotem projektu jest: prowadzenie badań naukowych mających na celu tworzenie nowych rozwiązań technicznych oraz promocja ich wyników, nabywanie umiejętności miękkich potrzebnych do prowadzenia badań naukowych oraz promocji ich wyników, w tym w zakresie komercjalizacji oraz związanego z nimi know-how, pracy w zespole i wystąpień publicznych. Głównym celem naukowym projektu jest stworzenie pierwszego na świecie narzędzia bazującego na AI, które pomoże w kwalifikacji pacjentów z podejrzeniem CMD do pogłębienia diagnostyki inwazyjnej, a tym samym przyczyni się do zmniejszenia liczby niepotrzebnych procedur obarczonych ryzykiem.

Głównym celem społecznym jest zwiększenie świadomości społecznej na temat CMD i zapoznanie członków koła z wykorzystaniem AI w praktyce medycznej. Badanie będzie obejmowało 100 pacjentów, u których wykonana została ocena mikrokrążenia.

Pacjenci w punkcie początkowym i po 3 miesiącach wypełnią powszechnie zwalidowane ankiety SAQ (Seattle Angina Questionnaire) i EQ-5D-5L (ocena QoL), odbędą test 6-minutowego marszu oraz oceniona zostanie reaktywność śródbłonka. Z rutynowo pobieranej krwi żylnej oznaczony zostanie poziom biomarkerów. Następnie wyznaczone zostaną złożone indeksy stężeń biomarkerów związane z: CMD, natężeniem bólu dławicowego, wydajnością fizyczną, QoL i reaktywnością śródbłonka, a także wykonane zostaną modele na bazie AI, które będą służyły w detekcji CMD, ocenie ryzyka obniżenia wydolności fizycznej, reaktywności śródbłonka, QoL lub zwiększenia natężenia bólu dławicowego.

 Dysfunkcja mikrokrążenia (CMD) jest stanem powszechnie występującym w populacji odpowiedzialnym za ponad 40% przypadków występowania bólu wieńcowego przy braku istotnych zmian w większych naczyniach. Obecność CMD wiąże się z większą śmiertelnością, częstszym występowaniem zdarzeń sercowo-naczyniowych, a także obniżoną jakością życia (QoL) nawet jeśli jest to jedynie czynnik współwystępujący. Pomimo częstego występowania CMD świadomość społeczna dotycząca tego schorzenia pozostaje na niskim poziomie. Do tej pory wysunięty został szereg hipotez dotyczących przyczyn tej jednostki, brak jest jednak badań potwierdzających konkretny mechanizm odpowiedzialny za jej rozwój. Rozpoznanie CMD wymaga pogłębienia diagnostyki interwencyjnej, która jest złotym standardem w ocenie mikrokrążenia, co wiąże się z dodatkową procedurą inwazyjną i zwiększeniem ryzyka powikłań. Przypuszcza się, że za powstawanie różnych postaci CMD odpowiedzialne są głównie włóknienie, stres oksydacyjny, dysfunkcja śródbłonka, zmniejszenie gęstości naczyń oraz nadmierna kurczliwość mięśniówki gładkiej naczynia. Do tej pory nie zostały poznane markery, których poziom oznaczanych we krwi, mógłby z odpowiednią czułością wskazywać na podwyższone ryzyko obecności CMD i przez to ograniczyć ilość inwazyjnych procedur oceny CMD.

Logotyp
1
Kod projektu
SKN35