Innowacyjna metoda zastosowania relaksacyjnej szyny zgryzowej w bólach głowy

Okres realizacji
-
Dofinansowanie
334 510,00 zł
Kierownik Projektu
prof. dr hab. Jolanta Kostrzewa-Janicka
W ramach projektu przewidziano następujące zadania

 

Celem projektu jest innowacyjne badanie polegające na wdrożeniu szyn zgryzowych, stosowanych w leczeniu dysfunkcji narządu żucia, w przypadku leczenia migren i napięciowych bólów głowy.

Przeprowadzone badania mają służyć opracowaniu i implementacji danego rozwiązania - innowacyjna metoda leczenia, które posłuży społecznościom nie tylko lokalnym i regionalnym. Podniesienie jakości życia społeczeństwa zależy od wieloczynnikowego działania, nawet w najdrobniejszym zakresie, co składając się na całość będzie miało wpływ na ogólny wydźwięk, szczególnie że bóle głowy stanowią przewlekły problem, który występując eliminuje pacjenta z życia zawodowego i towarzyskiego.

Ból głowy jest problemem występującym coraz częściej we współczesnym społeczeństwie. Badania prowadzone na terenie Unii Europejskiej pokazują, że w ciągu roku 79% osób doświadcza bólów głowy. Koszt tego schorzenia szacowany jest na 100 bilionów euro rocznie, jeśli chodzi o samą gospodarkę Unii Europejskiej.

Celem badania jest ocena stosowania indywidualnych stabilizacyjnych (relaksacyjnych) szyn zgryzowych, w przypadkach stwierdzonych i leczonych pierwotnych bólów głowy (migren i TTH) u pacjentów bez objawów TMD. Dla każdego pacjenta na podstawie analizy budowy kostnej jego części twarzowej czaszki opartej na telerentgenogramach bocznych głowy obliczono stopień odwodzenia żuchwy do wykonania indywidualnej szyny zgryzowej. Zalecono użytkowanie szyny zgryzowej obligatoryjnie w czasie snu. Obserwacje nasilenia pierwotnych bólów głowy (migren i bólów głowy o typie napięciowym), czasu ich trwania oraz częstotliwości zostaną porównane z grupą pacjentów leczonych z powodu pierwotnych bólów głowy bez zastosowania szyny zgryzowej. Wyniki badań  posłużą do modyfikacji zachowawczego leczenia pierwotnych bólów głowy w celu zwiększenia jego skuteczności.


Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Nauka dla Społeczeństwa II.

Logotyp
1
Kod projektu
NDS02