- Strona główna
- M-ERA.NET 3 Call 2024
M-ERA.NET 3 Call 2024
Konsorcjum w ramach trzeciej edycji programu M-ERA.NET składa się z 49 agencji finansujących badania w 35 państwach. Program jest kontynuacją działań prowadzonych dotychczas w programie M-ERA.NET 2.
Celem programu M-ERA.NET 3 jest koordynacja badań naukowych i prac rozwojowych, co przyczyni się do zbudowania silnego środowiska naukowego i wzmocnienia europejskiej gospodarki dzięki wykorzystaniu innowacyjnych materiałów i technologii materiałowych. Międzynarodowe projekty finansowane w ramach M-ERA.NET 3 będą łączyć badania materiałowe z potrzebami przemysłowymi poprzez stymulowanie nowych produktów i procesów produkcyjnych oraz rozwijanie synergii, które mogą być bardzo skuteczne w osiąganiu symbiozy przemysłowej.
HARMONOGRAM ZGŁOSZEŃ NA WUM:
W razie chęci wzięcia udziału w działaniach należy wysłać maila ze zgłoszeniem na adres Działu Wsparcia Projektów awn@wum.edu.pl w terminie do 02.04.2024 r.
-
Dla kogo
- Mikrofirma
- Mała i średnia firma
- Duża firma
- Grupa podmiotów składająca się z:
- a) przedsiębiorców lub
- b) przedsiębiorstwa + organizacji prowadzącej badania i upowszechniającej wiedzę (w dowolnej konfiguracji)
-
Na co
Badania przemysłowe, prace rozwojowe.
Inne rodzaje działań (np. koordynacja, rozpowszechnianie, zarządzanie) nie kwalifikują się do finansowania jako oddzielne zadania. Można je zaliczyć do odpowiedniej kategorii kosztów w ramach zadań badawczych.
- Sustainable advanced materials for energy
- Innovative surfaces, coatings and interfaces
- High Performance Composites
- Functional Materials
- Materials addressing environmental challenges
- Next Generation Materials for Advance Electronics
-
Zakres tematyczny
- Rozwiń tekst
Organizator konkursu
FFG – Austrian Research Promotion Agency
-
Partnerzy
Lista agencji finansujących biorących udział w konkursie 2024.
-
Budżet konkursu
Alokacja środków w konkursie wynosi 2 mln EUR.
Kurs z dnia uruchomienia naboru wg EBC: 1 EUR = 4,3248 PLN
-
Dofinansowanie
Poziom dofinansowania uzależniony jest od rodzajów prac przewidzianych w projekcie.
Badania przemysłowe
Prace rozwojowe
Organizacja prowadząca badania i upowszechniająca wiedzę
100%
100%
Mikro/małe przedsiębiorstwo
50+20+5/15/25
(maks. 80%)
25+20+5/15/25
(maks. 70%)
Średnie przedsiębiorstwo
50+10+5/15/25
(maks. 80%)
25+10+5/15/25
(maks. 60%)
Duże przedsiębiorstwo
50+5/15/25
(maks. 75%)
25+5/15/25
(maks. 50%)
-
Harmonogram konkursu
- Data ogłoszenia konkursu lub inicjatywy: 5 marca 2024 r.
- Rozpoczęcie naboru wniosków: 5 marca 2024 r.
- Zakończenie naboru wniosków: 14 maja 2024 r. (12:00 noon, Brussels time)
- Wyniki konkursu: luty 2025 r.
- Publikacja listy rankingowej: luty 2025 r.
-
Sposób składania wniosków
Nabór wniosków międzynarodowych odbywa się poprzez system elektroniczny na stronie.
-
Sposób oceny wniosków
Wnioskodawcy, których wniosek znajdzie się na międzynarodowej liście projektów rekomendowanych do finansowania, zostaną poproszeni o przygotowanie krajowego wniosku o dofinansowanie. Wnioski zostaną zaopiniowane pod kątem zasadności wnioskowanej kwoty dofinansowania.
UWAGA:
Z dniem 16 kwietnia 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz.U. z 2023 r. poz. 1497 i 1859) – tzw. ustawa sankcyjna.
W związku z powyższym, jeśli na jakimkolwiek etapie oceny konkursowej, jak również na etapie wydawania decyzji lub podpisywania umowy o dofinansowanie okaże się, że zostaną zidentyfikowane istniejące określone związki z Federacją Rosyjską wnioskodawców i innych podmiotów chcących (pośrednio bądź bezpośrednio) skorzystać ze wsparcia: https://www.gov.pl/web/mswia/lista-osob-i-podmiotow-objetych-sankcjami taki wnioskujący o dofinansowanie podmiot będzie podlegał wykluczeniu z otrzymania wsparcia.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) nr 833/2014 zakazane jest udzielanie bezpośredniego lub pośredniego wsparcia, w tym udzielanie finansowania i pomocy finansowej lub przyznawanie jakichkolwiek innych korzyści w ramach programu Unii, Euratomu lub krajowego programu państwa członkowskiego na rzecz jakichkolwiek osób prawnych, podmiotów lub organów z siedzibą w Rosji będących pod kontrolą publiczną.
-
Inne ważne informacje o konkursie
Status prawny konkursu:
- Ustawa z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju
- Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r.
- Rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 1 grudnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 sierpnia 2020 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 września 2010 r. w sprawie szczegółowego trybu realizacji zadań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
- Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu
-
Pytania i odpowiedzi
- Szczegółowe informacje dotyczące zakresu tematycznego konkursu oraz składania wniosków zamieszczone zostały w dokumencie: Guide for Proposers.
- Szczegółowe informacje dotyczące kwalifikowalności kosztów znajdują się w dokumencie: Przewodnik kwalifikowalności kosztów.
- Kwalifikowani wnioskodawcy: przedsiębiorstwa; organizacje prowadzące badania i upowszechniające wiedzę wyłącznie we współpracy z polskimi przedsiębiorstwami. Konsorcjum projektowe z udziałem Polski musi zawierać co najmniej jedno polskie przedsiębiorstwo, aby kwalifikować się do dofinansowania.
- W sytuacji, gdy w ramach jednego wniosku międzynarodowego rekomendowanego do dofinansowania występują co najmniej dwa podmioty po stronie polskiej, zobowiązane są one do złożenia jednego wspólnego wniosku krajowego w ramach konsorcjum polskiego.
- Wnioskodawcy, których wniosek znajdzie się na międzynarodowej liście projektów rekomendowanych do finansowania, zostaną poproszeni o przygotowanie krajowego wniosku o dofinansowanie. Wnioski zostaną zaopiniowane pod kątem zasadności wnioskowanej kwoty dofinansowania.
- Zachęcamy do zapoznania się z wzorami dokumentów dotyczącymi wniosku krajowego, umowy oraz realizacji projektu zamieszczonymi na stronie NCBR: https://www.gov.pl/web/ncbr/wzory-dokumentow2
- Zachęcamy do zapoznania się i skorzystania z naszej Wyszukiwarki Partnerów „PartFinder”, która umożliwia kojarzenie ze sobą podmiotów z sektora nauki i przemysłu z całego Świata. Wyszukiwarka jest dostępna pod adresem: https://partfinder.ncbr.gov.pl/
Dokumenty
-
Dokumenty konkursowe
1_Guide_for_Proposers_-_M-ERANET_3_Call_2024.pdf 1.03MB
2_Guide_for_Proposers_-_Annex_A_-_national-regional_regulations_-_Call_2024.pdf 0.98MB
3_Frequently_Asked_Questions_-_M-ERANET_3_Call_2024.pdf 0.34MB
4_Pre-proposal_form_-_Call_2024.docx 0.12MB
5_Przewodnik_kwalifikowalności_kosztów_-_M-ERANET_3_Call_2024.pdf 0.55MB
6_Informacja_dla_wnioskodawców.pdf 3.13MB
7_Zakres_minimalny_umowy_konsorcjum_krajowego.pdf 1.62MB
8_Wzór_oświadczenia_sankcyjnego.docx 0.02MB
9_Załącznik_do_JCA_M-ERANET_3_dotyczący_zakresu_przetwarzania_danych.pdf 0.60MB
Uczelnia