W ramach projektu przewidziano następujące zadania:
Głównym celem projektu jest nawiązanie długofalowej, systemowej współpracy naukowej w dziedzinie medycyny regeneracyjnej i terapii komórkowej pomiędzy WUM, a partnerami strategicznymi z Litwy: LSMU, KTU oraz KU w Japonii. Efektem tej współpracy ma być stworzenie naukowego konsorcjum , które będzie się ubiegało o projekty w ramach Horyzont Europa (HE) w latach 2022-2024.
Przeprowadzone zostaną liczne wzajemne szkolenia, staże i wizyty studyjne w instytucjach Partnerów, w celu wymiany wiedzy i doświadczenia z zakresu metod hodowli biotechnologicznej dorosłych komórek macierzystych i ich różnicowania oraz metod izolacji pęcherzyków zewnątrzkomórkowych (extracellular vesicles, EV) uzyskanych z tych hodowli jak i charakteryzacji i określenia potencjału terapeutycznego EVs za pomocą szeregu metod bioanalitycznych.
Do rezultatów projektu można przygotowanie wspólnych wniosków grantowych na badania w dziedzinie innowacyjnych terapii w programie HE, podniesienie kwalifikacji pracowników naukowych WUM oraz partnerów we współpracujących ośrodkach, wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie badań i technologii z zastosowaniem GMP oraz zwiększenie rozpoznawalności międzynarodowej Partnerów poprzez promocję badań na światowych konferencjach.
Długofalowym efektem projektu jest m. in. stworzenie innowacyjnej technologii produkcji komórek macierzystych oraz funkcjonalnie aktywnych pęcherzyków zewnątrzkomórkowych w warunkach GMP, o potencjalnym zastosowaniu terapeutycznym.