Realizacja badań profilaktycznych dotyczących jak najwcześniejszego rozpoznania przewlekłej choroby nerek wśród młodzieży – badanie przesiewowe moczu w klasach 3 i 4 szkół ponadpodstawowych

Okres realizacji
Dofinansowanie
3 961 430,00 zł
Kierownik Projektu
Prof. dr hab. Krzysztof Mucha
W ramach projektu przewidziano następujące zadania

Głównym celem projektu jest jak najwcześniejsze rozpoznanie Przewlekłej Choroby Nerek na podstawie przeprowadzenia przesiewowego badania ogólnego moczu wśród młodzieży klas 3 i 4 szkół ponadpodstawowych.

Zadania w projekcie składają się z:

• Przygotowania i przeprowadzenia wśród uczniów szkół średnich kampanii
  • Przeprowadzenie przesiewowego badania ogólnego moczy wśród 4500 uczniów z wykorzystaniem testów paskowych oraz identyfikacja uczniów z nieprawidłowymi wynikami testów
  • Przeprowadzenie części naukowej polegająca na wykonaniu badania proteomicznego moczu u uczniów u których potwierdzono nieprawidłowy wyniki przesiewowego badania ogólnego moczu.

Powyższe działania łączą edukację i naukę na rzecz zdrowia społeczeństwa. Zwiększając świadomość społeczną dotyczącą przewlekłej choroby nerek, jej etiologii, diagnostyki i niebezpieczeństwa progresji, pozwalają na wdrożenie skutecznych działań profilaktycznych.

Logotyp
logotyp MEN03