Popularyzacja nauki na przykładzie destrukcji tkanki łącznej w cukrzycowym modelu zwierzęcym

Okres realizacji
-
Dofinansowanie
150 000,00 zł
Kierownik Projektu
prof. dr hab. Artur Stolarczyk
W ramach projektu przewidziano następujące zadania

Projekt stanowi innowacyjne badanie zależności obniżenia jakości i jawnej degeneracji tkanek łącznych w cukrzycy. Zdobycie wiedzy, a następnie przeniesienie jej do zastosowania klinicznego umożliwi poprawę stanu wiedzy o patologii więzadeł oraz ustanowi ścieżkę ku przełomowi leczenia. Na wynikach skorzystają wszyscy chorujący na cukrzycę, których liczba do końca 2023r. ma wynieść 500 milionów na świecie. Badanie stanowi także metodę edukacyjną, będąc modelem szerokiego upowszechnienia wiedzy oraz sposobów poprawnego jej zdobywania zgodnego ze standardami. Projekt składa się z dwóch części: badawczej i popularyzującej naukę, przy czym część badawcza została podzielona na dwa cykle:

  1. zbadanie ekspresji molekuł i szlaków w modelu zwierzęcym cukrzycy;
  2. próba odnalezienia środków farmakologicznych, służących odwróceniu negatywnego efektu cukrzycy.

Zasięg projektu będzie obejmował studentów kierunków medycznych, biologicznych i technicznych. Celem projektu jest ponadto popularyzacja nauki poprzez czynny i bierny udział studentów w części badawczej oraz upowszechnianie wyników i organizacja zajęć edukujących. Ze względu na plany publikacji materiałów językiem publikacji będzie j. angielski. Ze względu zaś na publikację monografii, przeprowadzenie seminariów- warsztatów, oraz prowadzenie funpage j. polski będzie również używany.

Warsztaty będą miały charakter interdyscyplinarny, by zachęcić jak największą rzeszę studentów/doktorantów do zaangażowania w badania naukowe, niezależnie od dziedziny zainteresowań. Wystąpienia ekspertów, wzbogacą program seminariów o ich doświadczenia i nowatorskie odkrycia, służące nauce i dowodzące o sile prowadzenia badań. Planowana liczba odbiorców to około 1000 osób.

Logotyp
logotyp SON08
Kod projektu
SON08