- Strona główna
- III konkurs ofert na wyłonienie Zespołów Badawczych prowadzących działalność naukową w ramach Wirtualnego Instytutu Badawczego (WIB)
III konkurs ofert na wyłonienie Zespołów Badawczych prowadzących działalność naukową w ramach Wirtualnego Instytutu Badawczego (WIB)
Sieć Badawcza Łukasiewicz PORT – Polski Ośrodek Rozwoju Technologii jako Podmiot Zarządzający Programem Wirtualny Instytut Badawczy ogłosiła otwarty III konkurs ofert na wyłonienie Zespołów Badawczych prowadzących działalność naukową w ramach Wirtualnego Instytutu Badawczego (WIB) w obszarze biotechnologia medyczna.
WIB stanowi formę organizacji pracy wyselekcjonowanych, konkurencyjnych na poziomie międzynarodowym, Zespołów Badawczych, prowadzących działalność naukową o wysokim potencjale zastosowań społeczno-gospodarczych, pod kierunkiem Lidera o uznanym dorobku naukowym, której celem jest Komercjalizacja jej wyników.
Obszarem działalności naukowej, która będzie finansowana ze środków Funduszu Polskiej Nauki w ramach przedmiotowego Konkursu jest biotechnologia medyczna, rozumiana jako dział nauki i przemysłu wykorzystujący żywe komórki i materiały pochodzenia komórkowego do przeprowadzania badań naukowych i wytwarzania produktów farmaceutycznych i diagnostycznych, w celu zapobiegania i leczenia chorób człowieka.
Członkowie Zespołu Badawczego mogą prowadzić działalność naukową w jednym lub w różnych podmiotach. W przypadku, gdy Członkowie Zespołu Badawczego prowadzą działalność naukową w ramach różnych podmiotów, załącznikiem do Wniosku o finansowanie jest Umowa Konsorcjum zawarta między tymi podmiotami.
- Tematyka konkursu
.
Przykładowa tematyka badawcza w ramach obszaru biotechnologia medyczna obejmuje opracowanie nowych terapii w oparciu o:
• terapeutyczne wykorzystanie biologii RNA,
• technologie celowanej degradacji białek,
• nowe generacje terapii komórkowych,
• celowaną modyfikację genomu, w tym terapie genowe,
• nowe generacje leków biofarmaceutycznych/biologicznych,
lub inne istotne terapeutycznie i społecznie tematy z obszaru biotechnologii medycznej
- PWI
Wszelkie prawa do całości wyników prac Zespołu Badawczego, zostaną przeniesione na Skarb Państwa - Ministra właściwego do spraw nauki i szkolnictwa wyższego, na zasadach określonych w Regulaminie zarządzania i komercjalizacji Własności Intelektualnej oraz Umowie o finansowanie. https://wib.port.org.pl/wp-content/uploads/2023/07/Regulamin-Zarzadzania-i-Komercjalizacji-Wlasnosci-Intelektualnej.pdf
- Komercjalizacja:
Celem Zespołu Badawczego jest opracowanie nowej technologii lub grupy technologii, zgodnie z odpowiednimi procedurami i standardami niezbędnymi do jej Komercjalizacji i wdrożenia, w ciągu maksymalnie 5 lat od rozpoczęcia projektu. Za Komercjalizację będzie odpowiedzialna Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT. Koszty Komercjalizacji będą finansowane z Funduszu Polskiej Nauki.
- Liczba wniosków składanych na WUM:
- Brak limitu składanych wniosków - Wnioskodawca może złożyć w Konkursie więcej niż jeden wniosek z zastrzeżeniem, że każdy z tych Wniosków będzie dotyczył finansowania Zespołów Badawczych o różnych składach osobowych.
- Warunkiem jest, aby jedna osoba występowała tylko w jednym Zespole Badawczym.
- Lider Zespołu Badawczego musi być zatrudniony w ramach stosunku pracy lub zaangażowany w ramach stosunku cywilnoprawnego na WUM.
- Liderem Zespołu Badawczego może być tylko jedna osoba fizyczna, posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora w którejkolwiek z dyscyplin naukowych w dziedzinie:
- nauk medycznych i nauk o zdrowiu, lub
- nauk inżynieryjno-technicznych, lub
- nauk ścisłych i przyrodniczych.
- Finansowanie
- Alokacja na konkurs wynosi 380 839 550,00 PLN.
- Limit minimalny i maksymalny dofinansowania jednego wniosku nie został określony.
- Okres finansowania do 5 lat z możliwością przedłużenia.
- Kategorie kosztów oraz limity określone są w dokumencie Ogólne zasady kwalifikowalności wydatków Zespołów Badawczych prowadzących działalność naukową w formie Wirtualnego Instytutu Badawczego
- Wnioski przygotowywane są w 2 wersjach językowych (polskiej i angielskiej) oraz składane w formie papierowej i elektronicznej.
PROCEDURA PRZYGOTOWANIA WNIOSKÓW NA WUM:
Zgodnie z decyzją Władz Uczelni do wszystkich wniosków składanych zarówno jako Lider jak i Konsorcjant w projekcie wymagane jest przedłożenie zgody Kierownika Kliniki/Jednostki, a w przypadku wniosków, w których zakresie jest przewidziane prowadzenie projektu na bazie szpitalnej WUM, dodatkowo wymagane jest przedłożenie zgody Dyrekcji Szpitala. W przypadku braku wymaganych zgód, decyzja o składaniu wniosku zostanie podjęta przez Prorektora ds. Nauki i Transferu Technologii.
Harmonogram składania wniosków w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym:
Do 28.08.2023 r. - przesłanie informacji o planie przygotowania wniosku wraz z podaniem składu Zespołu Badawczego na adres Działu Wsparcia Projektów (AWN) awn@wum.edu.pl
W przypadku składania wniosku w konsorcjum podanie składu konsorcjum.
Do 17.09.2023 r. – przesłanie wypełnionej wersji roboczej wniosku wraz z załącznikami do weryfikacji pracowników Działu AWN na adres awn@wum.edu.pl
w przypadku wniosków, w których WUM jest Konsorcjantem przesłanie części dotyczących WUM
Do 11.09.2023 r. – przekazanie projektu umowy konsorcjum dla wniosków, w których WUM pełni rolę Konsorcjanta
Do 11.09.2023 r. – przesłanie zgód Kierownika Jednostki oraz Dyrekcji Szpitala (jeśli dotyczy) na adres awn@wum.edu.pl
Do 05.10.2023 r. – przesłanie ostatecznej wersji wniosku DO PODPISU wraz z załącznikami oraz podpisaną Umową konsorcjum na adres awn@wum.edu.pl
Do 09.10.2023 r. – dostarczenie oryginałów podpisanych oświadczeń (Członków Zespołu, Instytucji wchodzących w skład konsorcjum) oraz innych wymaganych dokumentów do wniosku.
Do 13.10.2023 r. – złożenie wniosków, w których WUM jest Liderem przez Dział Wsparcia Projektów WUM.
Dokumentacja konkursu:
Więcej informacji oraz dokumenty do pobrania wraz z wzorem wniosku o finansowanie wraz z załącznikami i instrukcją jego wypełniania znajdą Państwo na stronie konkursu: https://wib.port.org.pl/konkursy/ogloszenia-o-konkursach/
Uczelnia