IMPRESS-U NCN

Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło międzynarodowy konkurs International Multilateral Partnerships for Resilient Education and Science System in Ukraine (IMPRESS-U) na projekty badawcze, organizowany we współpracy wielostronnej w ramach programu IMPRESS-U, w oparciu o procedurę agencji wiodącej (Lead Agency Procedure, LAP). Agencją wiodącą, odpowiedzialną za ocenę merytoryczną wniosków jest National Science Foundation (NSF).

HARMONOGRAM PRZYGOTOWYWANIA WNIOSKÓW NA WUM: 

Osoby chętne do aplikowania w konkursie prosimy o mailowe zgłaszanie się do Działu Wsparcia Projektów na awn@wum.edu.pl na 2 miesiące przed planowanym terminem składania wniosków, najpóźniej do 15 listopada 2025 r.

Cele programu IMPRESS-U to:

  • wspieranie wybitnych badań naukowych i technicznych oraz edukacji i innowacji poprzez współpracę międzynarodową,
  • promowanie i stymulowanie integracji ukraińskich naukowców z globalnym środowiskiem naukowym.

Konkurs IMPRESS-U skierowany jest do zespołów badawczych z Polski, które z zespołami badawczymi z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych (opcjonalnie również z Litwy, Łotwy i/lub Estonii) zaplanują realizację badań w ramach wspólnego projektu.

Aby ułatwić proces tworzenia międzynarodowych zespołów badawczych, które wystąpią z wnioskiem o finansowanie projektu badawczego w ramach programu IMPRESS-U udostępniono narzędzie - Partner Search Tool do wyszukiwania potencjalnych partnerów, dostępne pod poniższym linkiem: https://www2.ncn.gov.pl/partners/impressu/.

Do kosztów bezpośrednich należą:

  1. wynagrodzenia dla kierownika projektu,
  2. wynagrodzenia dla wykonawców projektu,
  3. pełnoetatowe stanowiska typu post-doc– (w uzasadnionych przypadkach kwota ta może zostać zwiększona),
  4. stypendia i wynagrodzenia dla studentów i doktorantów,
  5. tzw. wynagrodzenia dodatkowe przeznaczone dla członków zespołu badawczego – jeżeli kierownik projektu nie planuje pełnoetatowego zatrudnienia w projekcie, jego wynagrodzenie mieści się w puli wynagrodzeń dodatkowych,
  6. zakup aparatury naukowo-badawczej, urządzeń i oprogramowania,
  7. zakup materiałów i drobnego sprzętu,
  8. usługi obce,
  9. wyjazdy służbowe, wizyty, konsultacje,
  10. gratyfikacje dla wykonawców zbiorowych,
  11. inne koszty niezbędne do realizacji projektu, które są zgodne z katalogiem kosztów.

Zgodnie z wymogami NCN, polski zespół badawczy składa za pośrednictwem systemu OSF wniosek krajowy, załączając do niego wniosek wspólny w wersji tożsamej z wersją złożoną do NSF. Kompletny wniosek wspólny musi zostać złożony do NSF przez wnioskodawcę koordynującego, afiliowanego w Stanach Zjednoczonych, w wymaganym przez NSF terminie. Nabór wniosków może zostać zakończony w przypadku wyczerpania puli środków finansowych. Nabór wniosków w agencji wiodącej prowadzony jest w okresie od 2 sierpnia 2023 r. do 31 grudnia 2025 r.

W przypadku wniosków krajowych, które zostaną założone i wysłane w systemie OSF do NCN do 31 grudnia 2023 r. oraz od 1 stycznia do 31 maja 2024 r. możliwe jest zaplanowanie realizacji projektów badawczych przez polskie zespoły badawcze począwszy od 2024 r.We wnioskach krajowych, nad którymi prace zostaną rozpoczęte w systemie OSF od dnia 1 czerwca do 31 grudnia 2024 r. (włącznie) możliwe jest zaplanowanie realizacji projektów badawczych przez polskie zespoły badawcze począwszy od 2025 r.

Wnioski krajowe, nad którymi prace w systemie OSF zostaną rozpoczęte w 2023 r., muszą zostać wysłane w systemie OSF do dnia 31 grudnia 2023 r. do godz. 23:59:59. W przeciwnym razie wnioskodawca straci możliwość edytowania i wysłania wniosku w systemie OSF do NCN.

Dokumentacja konkursowa dostępna jest na stronie https://www.ncn.gov.pl/ogloszenia/konkursy/impress-u

Podmioty uprawnione do składania wniosków

Uczelnia 

Miejsce składania wniosków
do NCN wyłącznie w formie elektronicznej przez system OSF, dostępny na stronie: https://osf.opi.org.pl/
Termin składania wniosków
Data wydarzenia
Typy projektów
Projekty naukowe
Osoba do kontaktu w sprawie konkursu
awn@wum.edu.pl