Konkurs Marie Skłodowska-Curie DOCTORAL NETWORKS

Celem Doctoral Networks (DN) jest wdrażanie programów studiów doktoranckich w ramach międzynarodowej współpracy instytucji nauki i firm w Europie i poza nią tak, aby umożliwić doktorantom udział w przedsięwzięciach międzynarodowych, podniesienie ich kwalifikacji, pobudzanie kreatywności, rozszerzenie innowacyjności personalnej, co z kolei przyczyni się w dłuższej perspektywie do zwiększenia ich szans na zatrudnienie, także poza sektorem akademickim:

“The MSCA Doctoral Networks aim to train creative, entrepreneurial, innovative and resilient doctoral candidates, able to face current and future challenges and to convert knowledge and ideas into products and services for economic and social benefit.”

Wniosek może złożyć międzynarodowe konsorcjum uczelni, instytutów badawczych, przedsiębiorstw (w tym małych i średnich) oraz innych instytucji nieakademickich.

• Konsorcjum musi być złożone z minimum trzech niezależnych instytucji,
    • zarejestrowanych w kraju członkowskim UE lub stowarzyszonym z programem Horyzont Europa,
    • z których co najmniej jedna zarejestrowana jest w kraju członkowskim UE.
  • Ponad to minimum do konsorcjum włączone mogą być inne organizacje, instytucje i firmy z całego świata.

W skład konsorcjum musi wchodzić co najmniej jedna instytucja mająca uprawnienia do nadawania stopni i tytułów naukowych.

Standardowy Doctoral Network (DN) to program studiów doktoranckich realizowanych w jednostkach partnerskich (uniwersytetach, instytutach badawczych, przedsiębiorstwach, innych podmiotach społeczno-ekonomicznych) z różnych krajów europejskich i pozaeuropejskich. Projekt może trwać do 4 lat. Programy muszą odpowiadać konkretnym i zdefiniowanym potrzebom w sektorze badań i innowacji/gospodarczym
i umożliwić doktorantom kontakt z sektorami akademickim i pozaakademickim, szkolenia oraz poszerzenie umiejętności i kompetencji, które przyczynią się do zwiększenia szans na długoterminowe zatrudnienie.

Wniosek składany jest na jeden z ośmiu paneli, tj.: chemia (CHE), nauki społeczne i humanistyczne (SOC), nauki ekonomiczne (ECO), informatyka i inżynieria (ENG), nauki o środowisku i ziemi (ENV), nauki o życiu (LIF), matematyka (MAT), fizyka (PHY). Wnioski będą oceniane w ramach paneli, z których każdy stworzy odrębną listę rankingową, obejmująca wszystkie 3 typy sieci.

Każdy partner w konsorcjum musi zrekrutować co najmniej jednego doktoranta, a także może oddelegować go w dowolne miejsce na świecie. Jako zachętę do podejmowania studiów doktoranckich i uzyskiwanie wspólnego dyplomu, możliwa jest rekrutacja dodatkowych osób.

Naukowiec aplikuje do projektu odpowiadając na ogłoszenie na wolne stanowisko pracy w ramach MSCA Doctoral Network zamieszczone na stronie EURAXESS.

Naukowiec musi spełniać następujące kryteria:

• nie może posiadać stopnia doktora w momencie zakończenia rekrutacji na stanowisko pracy w instytucji goszczącej,
  • może być dowolnej narodowości,
  • musi być uczestnikiem programu kształcenia na poziomie doktoranckich w czasie trwania projektu,
  • dla projektów ID, co najmniej 50% szkolenia w projekcie badacze muszą spędzić w instytucji sektora nieakademickiego,

musi przestrzegać ogólnych zasad mobilności, a więc: może zostać zatrudniony w takiego partnera sieci Doctoral Network, nie może mieszkać ani prowadzić swojej głównej działalności (pracy, studiów itp.) w kraju instytucji Doctoral Network która zamierza go zatrudnić dłużej niż jeden rok w ciągu 36 miesięcy bezpośrednio poprzedzających datę jego rekrutacji.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie https://marie-sklodowska-curie-actions.ec.europa.eu/calls/msca-doctoral…

Zgłoszenia chęci udziału w Konkursie należy wysłać na adres awn@wum.edu.pl w nieprzekraczalnym terminie do 27 października 2023 r.

Wnioski składne są w formie elektronicznej z wykorzystaniem Systemu do Składania Wniosków Komisji Europejskiej na Portalu Funding & Tenders