- Strona główna
- NCN - Weave-UNISONO
NCN - Weave-UNISONO
W agencjach partnerskich trwają nabory wniosków w konkursie Weave-UNISONO. Prosimy polskie zespoły badawcze o zwrócenie uwagi na terminy oraz zasady przygotowywania wniosków wspólnych i krajowych.
- W konkursie Weave-UNISONO, w przypadku projektów badawczych, dla których wnioski wspólne zostaną złożone do szwajcarskiej agencji SNSF jako agencji wiodącej do 3 października 2022 r., wnioski krajowe do NCN należy wysłać w OSF w najbliższym możliwym terminie po złożeniu wniosku wspólnego do SNSF, nie później niż do 10 października 2022 r.
- Od momentu rozpoczęcia prac nad wnioskiem krajowym w systemie OSF polski zespół badawczy ma 45 dni kalendarzowych na wypełnienie i wysłanie wniosku do NCN. Po upływie tego terminu wniosek zostanie zablokowany do edycji. W takim przypadku, jeżeli polski zespół badawczy nie wysłał wniosku do NCN, należy założyć i wypełnić nowy wniosek w systemie OSF. Może to wpłynąć na planowanie we wniosku krajowym budżetu na realizację zadań badawczych przez polskie zespoły badawcze (patrz pkt. 3 i 4).
UWAGA: Termin 45 dni dotyczy wyłącznie ważności formularza wniosku krajowego, nad którym rozpoczęto prace w systemie OSF. Wnioski krajowe w ramach programu Weave-UNISONO należy wysłać do NCN poprzez system OSF, w najbliższym możliwym terminie po złożeniu wniosku wspólnego do agencji wiodącej, nie dłuższym niż 7 dni kalendarzowych.
- We wnioskach krajowych, nad którymi prace zostaną rozpoczęte w systemie OSF:
- do dnia 30 września 2022 r. (włącznie) – możliwe jest zaplanowanie realizacji projektów badawczych przez polskie zespoły badawcze począwszy od 2023 r.
Lata kosztorysu w zależności od czasu realizacji projektu będą obejmować:
- 2023-2024 dla projektów dwuletnich,
- 2023-2024-2025 dla projektów trzyletnich,
- 2023-2024-2025-2026 dla projektów czteroletnich;
- od dnia 1 października 2022 r. (włącznie) – możliwe jest zaplanowanie realizacji projektów badawczych przez polskie zespoły badawcze począwszy od 2024 r.
Lata kosztorysu w zależności od czasu realizacji projektu będą obejmować:
- 2024-2025 dla projektów dwuletnich,
- 2024-2025-2026 dla projektów trzyletnich,
- 2024-2025-2026-2027 dla projektów czteroletnich.
- do dnia 30 września 2022 r. (włącznie) – możliwe jest zaplanowanie realizacji projektów badawczych przez polskie zespoły badawcze począwszy od 2023 r.
- W przypadku wniosków wspólnych składanych do agencji wiodących, w których zaplanowano kosztorysy zespołów polskich od roku 2023, należy upewnić się, że:
- prace nad wnioskiem krajowym w systemie OSF zostaną rozpoczęte przed 30 września 2022 r.;
- wniosek krajowy zostanie wysłany do NCN w ciągu 45 dni od rozpoczęcia nad nim prac w systemie OSF.
Jeśli prace nad wnioskiem krajowym w OSF zostaną rozpoczęte przed 30 września 2022 r., z realizacją projektu zaplanowaną począwszy od 2023 r., a wniosek krajowy nie zostanie wypełniony i wysłany w ciągu 45 dni od rozpoczęcia nad nim pracy w OSF, to konieczne będzie rozpoczęcie prac nad nowym wnioskiem. W nowym wniosku krajowym (ze względu na to, że prace nad nim w systemie OSF rozpoczną się po 1 października 2022 r.) możliwe będzie zaplanowanie realizacji projektu badawczego począwszy od 2024 r. Jeśli wcześniej do agencji wiodącej złożony został projekt zakładający rozpoczęcie finansowania w 2023 r., spowoduje to niespójność między informacjami ujętymi we wniosku krajowym z danymi zawartymi we wniosku wspólnym, której skutkiem może być odrzucenie wniosku z powodu niespełnienia wymogów formalnych.
- Kurs euro, po jakim należy wyliczyć budżet polskiej części projektu we wniosku wspólnym:
- dla wniosków wspólnych, dla których wnioski krajowe zostaną założone i wysłane w systemie OSF do 31.12.2022 r.: 1 EUR= 4,5315 PLN;
- dla wniosków wspólnych, dla których wnioski krajowe zostaną założone i wysłane w systemie OSF po 1.01.2023 r.: 1 EUR= 4,7244 PLN.
- Wszystkie wnioski krajowe, nad którymi prace w systemie OSF zostaną rozpoczęte w 2022 roku, z kursem euro 1 EUR = 4,5315 PLN.; muszą zostać wysłane w systemie OSF do dnia 31 grudnia 2022 r. do godz. 23:59:59. W przeciwnym razie, konieczne będzie rozpoczęcie prac nad nowym wnioskiem, z kursem euro 1 EUR= 4,7244 PLN. Jeśli wcześniej do agencji wiodącej złożony zostanie wniosek wspólny, z budżetem polskiej części projektu wyliczonym po innym kursie euro, spowoduje to niespójność między informacjami ujętymi we wniosku krajowym z danymi zawartymi we wniosku wspólnym, której skutkiem może być odrzucenie wniosku z powodu niespełnienia wymogów formalnych.
- Z dniem 1 stycznia 2023 r. w konkursie Weave-UNISONO obowiązywać będzie zmieniony Regulamin przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w konkursach międzynarodowych organizowanych we współpracy wielostronnej w oparciu o procedurę agencji wiodącej (Lead Agency Procedure).
AKTUALIZACJA wrzesień 2022: ważne informacje dla polskich zespołów badawczych
Konkurs Weave-UNISONO jest skierowany do zespołów badawczych z Polski (zwanych dalej polskimi zespołami badawczymi), które wspólnie z zespołami badawczymi z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec lub Szwajcarii, a od stycznia 2022 r. - również z Luksemburga lub Belgii – Flandrii [AKTUALIZACJA: wrzesień 2021 r.]. (zwanymi dalej partnerskimi zespołami badawczymi) wystąpią z wnioskami o finansowanie projektów badawczych do NCN oraz do jednej (w przypadku projektów dwustronnych) lub dwóch (w przypadku projektów trójstronnych) właściwych ze względu na kraj instytucji partnerskich, tj. do FWF, GAČR, ARRS, DFG, SNSF, a od stycznia 2022 r. - również FNR lub FWO [AKTUALIZACJA: wrzesień 2021 r.]. Projekty mogą obejmować badania podstawowe we wszystkich dyscyplinach nauk. Partnerskie zespoły badawcze występują równolegle w ramach programu WEAVE o środki finansowe na realizację wspólnego projektu badawczego do właściwych dla siebie instytucji uczestniczących w programie WEAVE (jednej – w przypadku projektów dwustronnych lub dwóch – w przypadku projektów trójstronnych). Projekt wspólny musi opierać się na ścisłej współpracy i musi być realizowany wspólnie przez polski zespół badawczy i przez partnerskie zespoły badawcze, z których każdy wskazuje we wniosku kierownika projektu. Wspólny projekt musi zawierać spójne programy badań, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej. Od każdego z partnerów oczekuje się znaczącego wkładu w projekt, w tym zaangażowania w obowiązki organizacyjne.
W konkursie Weave-UNISONO będą również finansowane trójstronne projekty badawcze składane przez zagraniczny zespół badawczy wnioskujący do agencji wiodącej, tj. do FWF, GAČR, ARRS, DFG lub SNSF, a od stycznia 2022 r. - również FNR lub FWO [AKTUALIZACJA: wrzesień 2021 r.] planowane do realizacji wraz z polskim zespołem badawczym wnioskującym do NCN oraz przy udziale innego zagranicznego zespołu badawczego wnioskującego o środki finansowe na ten cel w ramach programu Weave do właściwej dla niego instytucji współpracującej z daną agencją wiodącą.
Dzięki temu możliwa będzie również współpraca z zespołami z: Belgii – Walonii (finansowanymi przez F.R.S.- FNRS - Fund for Scientific Research - Wallonia-Brussels); Chorwacji (finansowanymi przez HRZZ - Croatian Science Foundation).
Dopuszczalne w 2021 r. i w 2022 r. warianty współpracy zawiera Tabela 1, w Wytycznych dla polskich zespołów badawczych [AKTUALIZACJA: listopad 2021].
W konkursie Weave-UNISONO mogą być finansowane nie tylko projekty badawcze realizowane przez zespół polski oraz jeden lub dwa zespoły zagraniczne współpracujące w ramach programu Weave, ale także projekty angażujące dodatkowych partnerów z zagranicznych instytucji naukowych, którzy nie aplikują o środki finansowe do instytucji partnerskich i współpracujących. W przypadku tych wniosków, zagraniczne zespoły badawcze muszą pozyskać środki finansowe na realizację projektów z innych źródeł.
Procedura LAP opiera się na zasadzie, że tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku,. Rolę agencji wiodącej pełni instytucja partnerska właściwa dla wnioskodawcy koordynującego w danym wniosku. Wnioskodawca koordynujący jest wskazywany we wniosku i pełni rolę organizacyjną oraz koordynującą. Zasady wyboru agencji wiodącej właściwej dla danego wniosku zostały wyjaśnione w sekcji „Jak złożyć wniosek w konkursie Weave-UNISONO” w Wytycznych dla polskich zespołów badawczych . W konkursie Weave-UNISONO w 2021 r. rolę agencji wiodącej mogą pełnić wyłącznie: FWF, GAČR, ARRS, SNSF lub DFG, a od 2022 r. – również FNR i FWO [AKTUALIZACJA: wrzesień 2021 r.]
Zgodnie z wymogami NCN, polski zespół badawczy musi złożyć za pośrednictwem systemu informatycznego OSF wniosek krajowy, załączając do niego wniosek wspólny w wersji tożsamej z wersją złożoną w agencji wiodącej. Wniosek wspólny musi zostać przygotowany przez współwnioskodawców, zgodnie z wymogami określonymi w konkursie agencji wiodącej, otwartym na potrzeby programu Weave, i musi obejmować wszelkie wymagane przez tę agencję dokumenty. Kompletny wniosek wspólny musi zostać złożony do agencji wiodącej przez wnioskodawcę koordynującego, afiliowanego w kraju agencji wiodącej, w wymaganym przez tę agencję terminie.
Wysokość środków finansowych przeznaczonych na finansowanie wniosków na projekty badawcze planowane do realizacji przez polskie zespoły naukowe, złożonych w konkursie Weave-UNISONO od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. włącznie wynosi 45 mln zł. [AKTUALIZACJA: wrzesień 2021 r.]
Prosimy o zapoznanie się z pełną Dokumentacją konkursową, dostępną poniżej.
Dokumentacja konkursowa
Dokumenty, z którymi należy się zapoznać przed złożeniem wniosku:
- Warunki konkursu Weave-UNISONO
- Regulamin przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w konkursach międzynarodowych organizowanych we współpracy wielostronnej w oparciu o procedurę agencji wiodącej (Lead Agency Procedure). (Regulamin obowiązujący do 31 grudnia 2021 r.; Regulamin obowiązujący od 1 stycznia 2022r.)
- Koszty w projektach NCN: Regulamin obowiązujący do 31 grudnia 2021 r.; (Regulamin obowiązujący od 1 stycznia 2022r.)
- Regulamin przyznawania stypendiów naukowych w projektach badawczych finansowanych ze środków NCN
- Panele NCN
- Wzór formularza wniosku krajowego
- Procedura składania wniosków krajowych
- Pomoc publiczna
- Porozumienie o współpracy na rzecz realizacji wnioskowanego projektu badawczego (dokument obowiązkowy, w przypadku gdy wnioskodawcą jest grupa polskich podmiotów) [UWAGA! 19 maja nastąpiła zmiana wzoru. Porozumienia przygotowane według wcześniej ogłoszonego wzorze będą również honorowane. Stary wzór
- Wytyczne do uzupełniania planu zarządzania danymi w projekcie badawczym
- Wytyczne dla wnioskodawców do uzupełnienia formularza dotyczącego kwestii etycznych w projekcie badawczym
- Wytyczne dla polskich zespołów badawczych:
- Kodeks NCN dotyczący rzetelności badań naukowych i starania o fundusze na badania
- Polityka Otwartego Dostępu NCN
- Zasady doręczania decyzji
- Instrukcja dotycząca składania odwołania, z uwzględnieniem par. 49-51 Regulaminu LAP (Regulamin obowiązujący do 31 grudnia 2021 r.; Regulamin obowiązujący od 1 stycznia 2022r.)
- Informacja o przetwarzaniu danych osobowych przez NCN od 25 maja 2018 r.(RODO)
- Zasady oceny monografii w projektach badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki
- Szczegółowy tryb sporządzania dodatkowych ocen merytorycznych wniosków rekomendowanych do finansowania przez agencję wiodącą w międzynarodowym konkursie Weave-UNISONO
Dokumenty, z którymi należy się zapoznać przed rozpoczęciem realizacji projektu NCN:
Uczelnia