- Strona główna
- MAESTRO 14
MAESTRO 14
Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło konkurs MAESTRO 14 na projekty badawcze dla doświadczonych naukowców mające na celu realizację pionierskich badań naukowych, w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, wykraczających poza dotychczasowy stan wiedzy i których efektem mogą być odkrycia naukowe.
W konkursie tym można otrzymać środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, w tym również stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.
Osoby zainteresowane prosimy o zapoznanie się z wymogami konkursowymi oraz przesłanie do dnia 20 lipca br. na adres: awn@wum.edu.pl zgłoszenia (chęci wzięcia udziału w konkursie) wraz z informacją o nazwie konkursu oraz oświadczenia o spełnianiu przez osobę zaplanowaną jako Kierownik projektu kryteriów formalnych (nie podleganiu ograniczeniu wynikającemu z zapisów Rozdziału III – wskazane poniżej w treści).
Harmonogram składania wniosków w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym:
·Do 12.08.2022r. – przesłanie na adres Działu Wsparcia Projektów WUM awn@wum.edu.pl wniosku w formacie pdf wraz z wszystkimi załącznikami do weryfikacji pracowników Działu oraz zgód Kierownika Kliniki/ Jednostki oraz Dyrekcji Szpitala (jeśli dotyczy);
·Do 22.08.2022r. – przesłanie na adres Działu Wsparcia Projektów WUM awn@wum.edu.pl Porozumienia o współpracy (dokument pobrany z wniosku w systemie OSF) do podpisu Pana Prorektora dla projektów realizowanych w konsorcjach;
·Do 06.09.2022r. – przesłanie na adres Działu Wsparcia Projektów WUM awn@wum.edu.pl ostatecznej, zweryfikowanej przez Dział Wsparcia Projektów WUM wersji wniosku w formacie pdf.
Ostateczny termin przesyłania zatwierdzonych i zweryfikowanych przez Dział Wsparcia Projektów WUM wniosków do podpisu Prorektora ds. Nauki i Transferu Technologii upływa 6 września 2022 roku.
Budżet konkursu MAESTRO 14 wynosi 20 mln zł.
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system OSF, dostępny pod adresem https://osf.opi.org.pl, zgodnie z procedurą składania wniosków. Zasady składania wniosków wyjaśnione są w Wytycznych dotyczących wypełniania wniosków w konkursie MAESTRO 14 w systemie OSF.
Nabór wniosków w systemie OSF trwa do 15 września 2022 r. do godziny 16:00.
Prosimy o zapoznanie się z dokumentacją konkursową, zawartą w niniejszym ogłoszeniu.
UWAGA: nowy wymóg dla osób, które kierowały lub kierują projektem MAESTRO i planują złożenie kolejnego wniosku w obecnym konkursie.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w obecnej edycji konkursu MAESTRO 14, kierownik projektu, który kieruje lub kierował projektem badawczym finansowanym w ramach konkursu MAESTRO, może wystąpić z wnioskiem o finansowanie kolejnego projektu badawczego w konkursie MAESTRO pod warunkiem, że spełnia co najmniej jeden z następujących warunków:
- jest laureatem konkursu organizowanego przez European Research Council (ERC);
- w okresie ostatnich 5 lat wystąpił z wnioskiem o finansowanie projektu badawczego w konkursie organizowanym przez ERC, a wniosek ten uzyskał ocenę co najmniej w I etapie konkursu.
Rozdział III Ograniczenia w występowaniu z wnioskami w konkursach NCN
§ 6. We wniosku nie można być jednocześnie wskazanym jako kierownik projektu oraz osoba reprezentująca podmiot, w którym ma być realizowany projekt.
§ 7. W danej edycji konkursów można być wskazanym jako kierownik projektu tylko w jednym wniosku.
§ 8. We wniosku jako kierownika projektu nie można wskazać osoby, która w dniu zakończenia naboru wniosków:
a) kieruje* trzema lub więcej projektami finansowanymi w ramach konkursów NCN;
b) kieruje dwoma projektami finansowanymi w ramach konkursów NCN i jest wskazana jako kierownik projektu w innym wniosku, znajdującym się w procesie oceny lub zakwalifikowanym do finansowania;
c) kieruje jednym projektem finansowanym w ramach konkursów NCN i jest wskazana jako kierownik projektu w dwóch innych wnioskach, znajdujących się w procesie oceny lub zakwalifikowanych do finansowania;
d) jest wskazana jako kierownik projektu w trzech innych wnioskach, znajdujących się w procesie oceny lub zakwalifikowanych do finansowania w ramach konkursów NCN. Ograniczenia nie dotyczą kierowników projektów we wnioskach złożonych lub projektach finansowanych w ramach konkursów:
− TANGO, DIOSCURI;
− SZYBKA ŚCIEŻKA DOSTĘPU DO FUNDUSZY NA BADANIA NAD COVID-19;
− PRELUDIUM BIS.
§ 9. We wniosku w konkursie SONATA BIS jako kierownika projektu nie można wskazać osoby, która jest wskazana jako kierownik projektu we wniosku złożonym w konkursie OPUS dla którego decyzja dotycząca finansowania nie stała się ostateczna. Nie dotyczy kierowników projektów we wnioskach OPUS LAP.
§ 10. We wniosku jako kierownika projektu nie można wskazać osoby, która jest planowana jako realizująca działanie naukowe we wniosku złożonym w konkursie MINIATURA, dla którego decyzja dotycząca finansowania nie stała się ostateczna.
§ 11. Kierownikiem projektu może być wyłącznie osoba zatrudniona przez cały okres realizacji projektu w podmiocie planowanym jako miejsce realizacji projektu badawczego na podstawie umowy o pracę na co najmniej połowę pełnego wymiaru czasu pracy. Nie dotyczy kierowników projektów w konkursach PRELUDIUM BIS, PRELUDIUM oraz osób pobierających świadczenia emerytalne z systemu ubezpieczeń społecznych.
§ 12. Kierownik projektu zobowiązany jest do przebywania przez co najmniej 50% czasu trwania projektu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i pozostawania w dyspozycji podmiotu realizującego projekt. Zobowiązanie to nie dotyczy udokumentowanych delegacjami służbowymi wyjazdów mających bezpośredni związek z realizowanym projektem oraz urlopów, czasu wolnego od pracy i innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy regulowanych powszechnie obowiązującymi przepisami. Nie dotyczy kierowników projektów w konkursie PRELUDIUM BIS.
§ 13. Nie można jednocześnie kierować więcej niż jednym projektem finansowanym w ramach konkursu MAESTRO.
§ 14. Kierownik projektu, który kieruje lub kierował projektem badawczym finansowanym w ramach konkursu MAESTRO, może wystąpić z wnioskiem o finansowanie kolejnego projektu badawczego w konkursie MAESTRO pod warunkiem, że spełnia co najmniej jeden z następujących warunków: a) jest laureatem konkursu organizowanego przez European Research Council (ERC); b) w okresie ostatnich 5 lat** wystąpił z wnioskiem o finansowanie projektu badawczego w konkursie organizowanym przez ERC, a wniosek ten uzyskał ocenę co najmniej w I etapie konkursu.
§ 15. Nie można jednocześnie kierować więcej niż dwoma projektami finansowanymi w ramach konkursu PRELUDIUM BIS.
§ 16. Kierownikiem projektu finansowanego w ramach konkursów PRELUDIUM, SONATINA, SONATA, SONATA BIS można być tylko raz.
§ 17. W danej edycji konkursów nie mogą zostać złożone wnioski obejmujące pokrywające się zadania badawcze.
§ 18. Wniosek obejmujący zadania badawcze pokrywające się z zadaniami wskazanymi we wniosku złożonym wcześniej, może zostać złożony dopiero wtedy, gdy decyzja o jego finansowaniu stała się ostateczna, z zastrzeżeniem § 19.
§ 19. Wniosek obejmujący zadania badawcze pokrywające się z zadaniami wskazanymi we wniosku złożonym wcześniej, wobec którego zostało wszczęte postępowanie odwoławcze, może zostać złożony dopiero wtedy, gdy decyzja o jego finansowaniu stała się ostateczna.
§ 20. Wniosek obejmujący zadania badawcze pokrywające się z zadaniami wskazanymi we wniosku złożonym wcześniej, można złożyć w dwóch następujących po sobie konkursach OPUS pod warunkiem, że:
a) został zakwalifikowany do etapu II oceny merytorycznej i nie uzyskał finansowania;
b) nie został zakwalifikowany do etapu II oceny merytorycznej jedynie z powodu niespełnienia warunków konkursu lub nieuzasadnionego kosztorysu lub skierowania wniosku do niewłaściwego panelu;
c) został odrzucony ze względów formalnych.
* Kierowanie projektem odnosi się do okresu od dnia podpisania umowy o realizację i finansowanie projektu w ramach konkursów NCN do dnia złożenia raportu końcowego z realizacji tego projektu.
** Okres 5 lat liczony jest od roku poprzedzającego rok wystąpienia z kolejnym wnioskiem MAESTRO. Okres ten może być przedłużony o czas przebywania w tym okresie na długoterminowych (powyżej 90 dni) udokumentowanych zasiłkach chorobowych lub świadczeniach rehabilitacyjnych w związku z niezdolnością do pracy. Dodatkowo okres ten można przedłużyć o liczbę miesięcy przebywania na urlopach związanych z opieką i wychowaniem dzieci udzielanych na zasadach określonych w Kodeksie pracy, a w przypadku kobiet – o 18 miesięcy za każde urodzone bądź przysposobione dziecko, jeżeli taki sposób wskazania przerw w karierze naukowej jest bardziej korzystny.
Uczelnia, osoby fizyczne