SONATA BIS 12

Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłasiło konkurs SONATA BIS 12 na projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu badawczego, prowadzącego badania naukowe o charakterze podstawowym. Konkurs skierowany jest do osób, które uzyskały stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem.

Osoby zainteresowane prosimy o zapoznanie się z wymogami konkursowymi oraz przesłanie do dnia 20 lipca br. na adres: awn@wum.edu.pl zgłoszenia (chęci wzięcia udziału w konkursie) wraz z informacją o nazwie konkursu oraz oświadczenia o spełnianiu przez osobę zaplanowaną jako Kierownik projektu kryteriów formalnych (nie podleganiu ograniczeniu wynikającemu z zapisów Rozdziału III – wskazane poniżej w treści).

Harmonogram składania wniosków w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym:

·         Do 12.08.2022r. – przesłanie na adres Działu Wsparcia Projektów WUM awn@wum.edu.pl  wniosku w formacie pdf wraz z wszystkimi załącznikami do weryfikacji pracowników Działu oraz zgód Kierownika Kliniki/ Jednostki oraz Dyrekcji Szpitala (jeśli dotyczy);

·         Do 22.08.2022r. – przesłanie na adres Działu Wsparcia Projektów WUM awn@wum.edu.pl Porozumienia o współpracy (dokument pobrany z wniosku w systemie OSF) do podpisu Pana Prorektora dla projektów realizowanych w konsorcjach;

·         Do 06.09.2022r. – przesłanie na adres Działu Wsparcia Projektów WUM awn@wum.edu.pl  ostatecznej, zweryfikowanej przez Dział Wsparcia Projektów WUM wersji wniosku w formacie pdf.

 

                Ostateczny termin przesyłania zatwierdzonych i zweryfikowanych przez Dział Wsparcia Projektów WUM wniosków do podpisu Prorektora ds. Nauki i Transferu Technologii upływa  6 września 2022 roku.

​​W konkursie tym można otrzymać środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, w tym również stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.

Uwaga! we wniosku w konkursie SONATA BIS jako kierownika projektu nie można wskazać osoby, która jest wskazana jako kierownik projektu we wniosku złożonym w konkursie OPUS, dla którego decyzja dotycząca finansowania nie stała się ostateczna. Warunek ten nie dotyczy kierowników projektów we wnioskach OPUS LAP.

Budżet konkursu wynosi 120 mln zł

Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system OSF, dostępny pod adresem https://osf.opi.org.pl, zgodnie z procedurą składania wniosków. Zasady składania wniosków wyjaśnione są w Wytycznych dotyczących wypełniania wniosków w konkursie SONATA BIS 12 w systemie OSF.

Nabór wniosków w systemie OSF trwa do 15 września 2022 r. do godziny 16:00.

Prosimy o zapoznanie się z dokumentacją konkursową, zawartą w niniejszym ogłoszeniu.

 

Rozdział III Ograniczenia w występowaniu z wnioskami w konkursach NCN

§ 6. We wniosku nie można być jednocześnie wskazanym jako kierownik projektu oraz osoba reprezentująca podmiot, w którym ma być realizowany projekt.

§ 7. W danej edycji konkursów można być wskazanym jako kierownik projektu tylko w jednym wniosku.

§ 8. We wniosku jako kierownika projektu nie można wskazać osoby, która w dniu zakończenia naboru wniosków:

a) kieruje* trzema lub więcej projektami finansowanymi w ramach konkursów NCN;

b) kieruje dwoma projektami finansowanymi w ramach konkursów NCN i jest wskazana jako kierownik projektu w innym wniosku, znajdującym się w procesie oceny lub zakwalifikowanym do finansowania;

c) kieruje jednym projektem finansowanym w ramach konkursów NCN i jest wskazana jako kierownik projektu w dwóch innych wnioskach, znajdujących się w procesie oceny lub zakwalifikowanych do finansowania;

d) jest wskazana jako kierownik projektu w trzech innych wnioskach, znajdujących się w procesie oceny lub zakwalifikowanych do finansowania w ramach konkursów NCN. Ograniczenia nie dotyczą kierowników projektów we wnioskach złożonych lub projektach finansowanych w ramach konkursów:

− TANGO, DIOSCURI;

− SZYBKA ŚCIEŻKA DOSTĘPU DO FUNDUSZY NA BADANIA NAD COVID-19;

− PRELUDIUM BIS.

§ 9. We wniosku w konkursie SONATA BIS jako kierownika projektu nie można wskazać osoby, która jest wskazana jako kierownik projektu we wniosku złożonym w konkursie OPUS dla którego decyzja dotycząca finansowania nie stała się ostateczna. Nie dotyczy kierowników projektów we wnioskach OPUS LAP.

§ 10. We wniosku jako kierownika projektu nie można wskazać osoby, która jest planowana jako realizująca działanie naukowe we wniosku złożonym w konkursie MINIATURA, dla którego decyzja dotycząca finansowania nie stała się ostateczna.

§ 11. Kierownikiem projektu może być wyłącznie osoba zatrudniona przez cały okres realizacji projektu w podmiocie planowanym jako miejsce realizacji projektu badawczego na podstawie umowy o pracę na co najmniej połowę pełnego wymiaru czasu pracy. Nie dotyczy kierowników projektów w konkursach PRELUDIUM BIS, PRELUDIUM oraz osób pobierających świadczenia emerytalne z systemu ubezpieczeń społecznych.

§ 12. Kierownik projektu zobowiązany jest do przebywania przez co najmniej 50% czasu trwania projektu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i pozostawania w dyspozycji podmiotu realizującego projekt. Zobowiązanie to nie dotyczy udokumentowanych delegacjami służbowymi wyjazdów mających bezpośredni związek z realizowanym projektem oraz urlopów, czasu wolnego od pracy i innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy regulowanych powszechnie obowiązującymi przepisami. Nie dotyczy kierowników projektów w konkursie PRELUDIUM BIS.

§ 13. Nie można jednocześnie kierować więcej niż jednym projektem finansowanym w ramach konkursu MAESTRO.

§ 14. Kierownik projektu, który kieruje lub kierował projektem badawczym finansowanym w ramach konkursu MAESTRO, może wystąpić z wnioskiem o finansowanie kolejnego projektu badawczego w konkursie MAESTRO pod warunkiem, że spełnia co najmniej jeden z następujących warunków: a) jest laureatem konkursu organizowanego przez European Research Council (ERC); b) w okresie ostatnich 5 lat** wystąpił z wnioskiem o finansowanie projektu badawczego w konkursie organizowanym przez ERC, a wniosek ten uzyskał ocenę co najmniej w I etapie konkursu.

§ 15. Nie można jednocześnie kierować więcej niż dwoma projektami finansowanymi w ramach konkursu PRELUDIUM BIS.

§ 16. Kierownikiem projektu finansowanego w ramach konkursów PRELUDIUM, SONATINA, SONATA, SONATA BIS można być tylko raz.

§ 17. W danej edycji konkursów nie mogą zostać złożone wnioski obejmujące pokrywające się zadania badawcze.

§ 18. Wniosek obejmujący zadania badawcze pokrywające się z zadaniami wskazanymi we wniosku złożonym wcześniej, może zostać złożony dopiero wtedy, gdy decyzja o jego finansowaniu stała się ostateczna, z zastrzeżeniem § 19.

§ 19. Wniosek obejmujący zadania badawcze pokrywające się z zadaniami wskazanymi we wniosku złożonym wcześniej, wobec którego zostało wszczęte postępowanie odwoławcze, może zostać złożony dopiero wtedy, gdy decyzja o jego finansowaniu stała się ostateczna.

§ 20. Wniosek obejmujący zadania badawcze pokrywające się z zadaniami wskazanymi we wniosku złożonym wcześniej, można złożyć w dwóch następujących po sobie konkursach OPUS pod warunkiem, że:

a) został zakwalifikowany do etapu II oceny merytorycznej i nie uzyskał finansowania;

b) nie został zakwalifikowany do etapu II oceny merytorycznej jedynie z powodu niespełnienia warunków konkursu lub nieuzasadnionego kosztorysu lub skierowania wniosku do niewłaściwego panelu;

c) został odrzucony ze względów formalnych.

* Kierowanie projektem odnosi się do okresu od dnia podpisania umowy o realizację i finansowanie projektu w ramach konkursów NCN do dnia złożenia raportu końcowego z realizacji tego projektu.

** Okres 5 lat liczony jest od roku poprzedzającego rok wystąpienia z kolejnym wnioskiem MAESTRO. Okres ten może być przedłużony o czas przebywania w tym okresie na długoterminowych (powyżej 90 dni) udokumentowanych zasiłkach chorobowych lub świadczeniach rehabilitacyjnych w związku z niezdolnością do pracy. Dodatkowo okres ten można przedłużyć o liczbę miesięcy przebywania na urlopach związanych z opieką i wychowaniem dzieci udzielanych na zasadach określonych w Kodeksie pracy, a w przypadku kobiet – o 18 miesięcy za każde urodzone bądź przysposobione dziecko, jeżeli taki sposób wskazania przerw w karierze naukowej jest bardziej korzystny.

Podmioty uprawnione do składania wniosków

Uczelnia, osoby fizyczne 

Miejsce składania wniosków
www.osf.opi.org.pl
Termin składania wniosków
Data wydarzenia
Typy projektów
Naukowe
Osoba do kontaktu w sprawie konkursu
awn@wum.edu.pl