Konkurs JPIAMR 2022

Narodowe Centrum Nauki (NCN) we współpracy z siecią JPIAMR ogłasza konkurs na międzynarodowe projekty badawcze z zakresu oporności na antybiotyki. O finansowanie mogą wnioskować konsorcja międzynarodowe, złożone z co najmniej trzech zespołów badawczych pochodzących z co najmniej trzech krajów biorących udział w konkursie. Przynajmniej dwa zespoły muszą pochodzić z krajów członkowskich UE lub z krajów stowarzyszonych. Kierownik polskiego zespołu musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora.

Zaproszenie do udziału w konkursie skierowane jest w szczególności do zespołów badawczych, które wykorzystają podejście One Health (Jedno Zdrowie) aby wspierać badania nad terapią przeciwdrobnoustrojową: poprawą skuteczności, specyficzności, metod dostarczania, łączeniem lub zmianą przeznaczenia leków i środków ochrony roślin w leczeniu zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych.

W konkursie weźmie udział 27 organizacji z osiemnastu krajów: Belgii, Czech, DaniiEstonii, Francji, Hiszpanii, Izraela, Kanady, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Udział partnerów z krajów o niskim i średnim dochodzie (LMIC) sfinansuje Szwedzka Agencja ds. Rozwoju Współpracy Międzynarodowej SIDA.

Szacowany budżet konkursu to ok. 17 mln euro. Udział polskich badaczy w konkursie będzie finansowany przez NCN. Rada NCN przeznaczyła na ten cel kwotę 500 000 euro.

Harmonogram konkursu

Ważne: Informację o chęci składania wniosku w tym konkursie należy przesłać na adres: awn@wum.edu.pl do dnia 7 lutego 2022roku

  • Poziom międzynarodowy (dwuetapowy)

Zarówno na pierwszym, jak i na drugim etapie konkursu międzynarodowego, polski zespół badawczy we współpracy z partnerami zagranicznymi przygotowuje w języku angielskim wniosek wspólny. Lider konsorcjum międzynarodowego składa wniosek wspólny w formie elektronicznej za pośrednictwem międzynarodowego systemu.

  • 1 etap: 8 marca 2022 r. (14:00 CET) – termin składania wniosków wstępnych tzw. pre-proposals. Uwaga: na etapie składania wniosków wstępnych, polscy wnioskodawcy powinni skonsultować z NCN projekt budżetu (mailowo), nie składają jednak do NCN żadnych oficjalnych dokumentów;
  • 2 etap: 5 lipca 2022 r. – termin składania wniosków pełnych tzw. full proposals.
  • Poziom krajowy (jednoetapowy)

Na poziomie krajowym polski zespół badawczy przygotowuje wniosek krajowy, dotyczący polskiej części projektu, który należy złożyć do NCN w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu ZSUN/OSF. Budżet polskiej części projektu we wniosku wspólnym należy wyliczyć według kursu 1 EUR = 4,5447 zł.

12 lipca 2022 r. (16:00 CEST) – termin składania wniosków krajowych NCN UNISONO przez polskie zespoły badawcze (do 7 dni od dnia złożenia wniosków pełnych na poziomie międzynarodowym).

  • Wyniki konkursu

listopad 2022 r. – ogłoszenie listy projektów zakwalifikowanych do dofinansowania.

Styczeń – marzec 2023 r. – rozpoczęcie realizacji projektów:

Badaczy zainteresowanych udziałem w konkursie zapraszamy do:

  •  Udziału w webinarium, które odbędzie się 25 stycznia w godz. 16:00-17:30 CET. Rejestracja na wydarzenie w portalu Invajo
  • skorzystania z Partner Search Tool, narzędzia umożliwiającego znalezienie partnerów do realizacji projektów badawczych.

Prosimy o zapoznanie się:

  • z dokumentacją konkursową dostępną na stronie sieci JPIAMR (obowiązuje wszystkich wnioskujących w konkursie); 
  • ze szczegółowymi informacjami dla wnioskodawców składających wniosek krajowy do NCN
Podmioty uprawnione do składania wniosków

Uczelnia

Miejsce składania wniosków
https://osf.opi.org.pl/app/
Data wydarzenia
Osoba do kontaktu w sprawie konkursu
awn@wum.edu.pl