IPCEI HEALTH

Zaproszenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii do składania założeń projektów  ma na celu zidentyfikowanie przedsiębiorstw z obszaru zdrowia, które są zainteresowani projektami w zakresie fazy badań, rozwoju i innowacji oraz pierwszego przemysłowego wdrożenia.

Po ocenieniu poziomu zainteresowania przedsiębiorstw realizacją projektów oraz po analizie możliwości finansowania, Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozważy ogłoszenie konkursu na projekty w ramach programu IPCEI Health, zaprojektowanego zgodnie z aktualnymi wytycznymi Komisji Europejskiej. W takim przypadku realizacja projektów będzie możliwa w oparciu o udzieloną pomoc publiczną w ramach mechanizmu Important Projects of Common European Interest (IPCEI), zgodnie z Komunikatem Komisji: Kryteria analizy zgodności z rynkiem wewnętrznym pomocy państwa na wspieranie realizacji ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania z dnia 25 listopada 2021 r., (zwanego dalej Komunikatem).

Projekt powinien charakteryzować się wysokim poziomem innowacyjności i przyczyniać się do zrównoważonego wzrostu gospodarczego, tworzenia miejsc pracy, poprawy konkurencyjności i odporności przemysłu i gospodarki w Unii oraz wzmocnić jej autonomię strategiczną.  

Projekt musi w konkretny, jasny, identyfikowalny i istotny sposób przyczyniać się do realizacji celów lub strategii Unii i mieć znaczny wpływ na trwały wzrost gospodarczy, na przykład ze względu na swoje zasadnicze znaczenie dla Europejskiego Zielonego Ładu, strategii cyfrowej, cyfrowej dekady i europejskiej strategii w zakresie danych, nowej strategii przemysłowej dla Europy i jej aktualizacji, Next Generation EU, Europejskiej Unii Zdrowotnej, nowej europejskiej przestrzeni badawczej na rzecz badań naukowych i innowacji, nowego planu działania UE dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym lub celu Unii, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

W ramach IPCEI Health przewiduje się cztery główne tematy/osie mające na celu wsparcie przemysłu europejskiego i zapewnienie konkurencyjności przemysłu UE na rynku światowym i są to:

  • modernizacja procesów produkcyjnych,
  • innowacyjne produkty w nowych obszarach terapeutycznych,
  • medycyna personalizowana i MedTech,
  • gotowość na kryzysy zdrowotne.

Aby kwalifikować się jako IPCEI, projekt musi być znaczący pod względem ilościowym lub jakościowym. Powinien być to projekt o szczególnie dużej skali bądź o szerokim zakresie lub wiązać się z bardzo znacznym poziomem ryzyka technologicznego lub finansowego lub spełniać oba te kryteria. Kosztami kwalifikowalnymi będą koszty wymienione w załączniku do Komunikatu, w granicach wyliczonej luki finansowej realizacji projektu.

Opis założeń projektu należy przygotować wg załączonego wzoru (maksymalnie do 20 stron) i przekazać w formacie PDF (z możliwością przeszukiwania) w terminie do 14 stycznia 2022 r. na adres e-mail: ipcei-zdrowie@mrit.gov.pl 

Materiały

Załącznik​_nr​_1​_Propozycja​_projektu​_wzór​_wniosku
Załącznik​_nr​_1​_Propozycja​_projektu​_​_wzór​_wniosku.docx 0.35MB

Czym dokładnie jest IPCEI?

Mechanizm IPCEI nie jest powiązany z oddzielnym funduszem na poziomie UE. Jest to instrument, który umożliwia finansowanie projektów przez państwa członkowskie z ich budżetów, na dużo elastyczniejszych zasadach niż wsparcie innowacyjnych projektów w ramach schematów pomocy zgodnych z GBER.

Jakie projekty mogą być finansowane?

W ramach mechanizmu IPCEI mogą być finansowane 3 typy projektów, z czego przede wszystkim dwa pierwsze znajdują zastosowanie dla obszaru Health:

  1. Projekty w zakresie działalności badawczej, rozwojowej i innowacyjnej — muszą mieć wyraźnie innowacyjny charakter lub wnosić istotną wartość dodaną w tej dziedzinie w świetle najnowszych osiągnięć w danym sektorze,
  2. Projekty obejmujące pierwsze wykorzystanie przemysłowe, które powinny umożliwiać rozwijanie nowych produktów bądź usług o wysokiej zawartości badawczej i innowacyjnej lub wprowadzenie całkowicie innowacyjnych procesów produkcyjnych,
  3. Projekty dotyczące środowiska, energii lub transportu o dużym znaczeniu dla strategii Unii.

Dla każdego z ww. typów projekty złożone w ramach IPCEI powinny charakteryzować się:

  1. wysokim poziomem innowacyjności,
  2. dużą skalą, szerokim zakresem lub wiązać się z istotnym poziomem ryzyka technologicznego bądź finansowego,
  3. pozytywnym wpływem na środowisko, jednocześnie przyczyniając się do wzrostu konkurencyjności całego europejskiego przemysłu.

Przewidywana do zastosowania technologia powinna też wpisywać się w założenia nowej strategii przemysłowej Unii Europejskiej, a także w Europejski Zielony Ład oraz dawać podstawy do przemysłowego wdrożenia.

Projekty IPCEI mogą uzyskać pomoc w wysokości do 100% luki finansowej (funding gap) liczonej dla szerokiego zakresu kosztów kwalifikowanych – dzisiejsze reguły pomocy publicznej zakładają maksymalne poziomy wsparcia zależne od państwa / regionu.

Na jakim etapie jesteśmy?

Obecny etap ma służyć zbadaniu interesowania i zapotrzebowania na uruchomienie inicjatywy IPCEI wśród polskich podmiotów. Potencjalnie może ona wspierać  projekty w 4 głównych tematach:

  • modernizacja procesów produkcyjnych,
  • innowacyjne produkty w nowych obszarach terapeutycznych,
  • medycyna personalizowana i MedTech,
  • gotowość na kryzysy zdrowotne.

Jakie będą dalsze kroki?

Na podstawie zebranych do 14 stycznia 2022 r.  fiszek polskie instytucje podejmą decyzję czy jako kraj przystąpimy do inicjatywy IPCEI w obszarze zdrowia.  Następnym etapem będzie zgłaszanie pełnych koncepcji projektowych na poziomie krajowym, a dla zatwierdzonych z nich ubieganie się o notyfikację przez Komisję Europejską. Dla notyfikowanych projektów uruchamiane są następnie dedykowane konkursy na poziomie krajowym.

Analogiczne nabory na fiszki zostały już przeprowadzone w innych krajach Europejskich. Przykładowo ze Francji zakończył się on w maju 2021. Etap ten zakończyły też Irlandia, Węgry i Austria.

Reasumując, cała procedura, choć dość długotrwała i skomplikowana, daje możliwość potencjalnego sfinansowania projektów o dużej skali i strategicznym znaczeniu na korzystniejszych zasadach niż w przypadku środków dystrybuowanych wyłącznie na poziomie krajowym. Jest to niezwykle ważne w kontekście opóźniającego się harmonogramu uruchamiania KPO oraz wieloletnich ram finansowych 2021-2027.

Miejsce składania wniosków
Mailowo na adres e-mail: ipcei-zdrowie@mrit.gov.pl
Termin składania wniosków
Data wydarzenia
Osoba do kontaktu w sprawie konkursu
awn@wum.edu.pl