Planowane rezultaty projektu:
- Scharakteryzowanie grupy pacjentów z cukrzycą typu 2 powikłaną zespołem stopy cukrzycowej oraz bez tego powikłania pod względem obecności i nasilenia chorób przyzębia, a także nawyków profilaktyki stomatologicznej i higieny jamy ustnej.
- Opisanie związku między obecnością i nasileniem chorób przyzębia a procesem gojenia się ran przewlekłych u pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej.
- Scharakteryzowanie mikroflory jamy ustnej pacjentów z cukrzycą typu 2.
- Wykonanie pełnego badania periodontologicznego u zakwalifikowanych pacjentów diabetologicznych oraz przekazanie im informacji o stanie przyzębia z ewentualnymi zaleceniami kontynuacji leczenia stomatologicznego.
- Promowanie wyników badania i polskich osiągnięć w zagranicznych źródłach wiedzy poprzez publikację naukową w czasopiśmie z listy MEiN o zasięgu międzynarodowym.
- Przedstawienie wyników badań na konferencjach naukowych w celu promowania interdyscyplinarnego i holistycznego podejścia do pacjentów diabetologicznych oraz zwrócenia uwagi na znaczenie profilaktyki stomatologicznej w chorobach przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2.
- Poprawa jakości opieki nad pacjentami diabetologicznymi, w szczególności z cukrzycą typu 2 powikłaną zespołem stopy cukrzycowej, dzięki wdrożeniu interdyscyplinarnego i holistycznego podejścia z uwzględnieniem wieloczynnikowego wpływu stanu zdrowia pacjentów diabetologicznych na przebieg ich choroby. Badania pokazują istotny związek chorób przyzębia z przebiegiem cukrzycy typu 2. Dowody te nie są jednak przekładane na praktykę lekarską, a postępowanie stomatologiczne jest często zaniedbywane u pacjentów z cukrzycą. Powyższy projekt ma na celu wypełnienie luki w opiece nad pacjentami z cukrzycą typu 2 oraz jej powikłaniami zagrażającymi zdrowiu życiu, takimi jak zespół stopy cukrzycowej, który znacznie obniża jakość pacjentów oraz może być przyczyną niepełnosprawności