Agencja Badań Medycznych - konkurs na realizację badań epidemiologicznych dotyczących wielochorobowości (ABM/2023/3)

Agencja Badań Medycznych ogłosiła nowy konkurs na realizację badań epidemiologicznych dotyczących wielochorobowości (ABM/2023/3). Link do dokumentacji konkursowej: https://abm.gov.pl/pl/konkursy/aktualne-nabory-1/1976,Konkurs-otwarty-na-realizacje-badan-epidemiologicznych-dotyczacych-wielochorobow.html

Głównym celem Konkursu jest zbadanie częstości występowania wielochorobowości, oceny jej wpływu na stan zdrowia polskiej populacji, oceny występujących czynników ryzyka, wykorzystanie narzędzi do modelowania trendów, a także zastosowanie uzyskanej wiedzy do poprawy postępowania profilaktycznego oraz diagnostyczno-terapeutycznego. Niniejszy cel będzie realizowany poprzez rozwój jakościowych badań epidemiologicznych.

Osoby zainteresowane zapraszamy do przesłania na adres Działu Wsparcia Projektów WUM awn@wum.edu.pl zgłoszenia projektu w postaci wypełnionego i podpisanego skanu w nieprzekraczalnym terminie do 30.06.2023 r. Formularz zgłoszenia do pobrania poniżej. UWAGA: z uwagi na harmonogramy ogłoszonych konkursów i liczbę wniosków składanych przez WUM, zgłoszenia niekompletne, niepodpisane i przesłane po terminie nie będą procedowane.

ZGŁOSZENIE PROJEKTU DO POBRANIA 

WARUNKI KONKURSOWE:

Projekty składane w ramach Konkursu muszą posiadać status:

  • niekomercyjnych badań epidemiologicznych, dotyczących prowadzenia obserwacji/analizy/interwencji profilaktycznej wśród osób narażonych na dany czynnik w celu oceny przyczynowo-skutkowej występowania lub rozwoju wielochorobowości bądź też ocenę działań profilaktycznych mających na celu zmniejszenie ryzyka rozwoju wielochorobowości w polskiej populacji;

i/lub

  • niekomercyjnych badań epidemiologicznych wykorzystujących narzędzia/aplikacje do pogłębionej analizy danych w zakresie stanu zdrowia danej populacji.

W ramach Konkursu nie są finansowane Projekty Badań epidemiologicznych o charakterze eksperymentów medycznych/badań klinicznych mających na celu ocenę produktów leczniczych, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, suplementów diety.

RODZAJE BADAŃ EPIDEMIOLOGICZNYCH REALIZOWANYCH W RAMACH NINIEJSZEGO KONKURSU

  1. BADANIA OBSERWACYJNE:                                                                                                                                                                                                                                         

  • BADANIA KOHORTOWE                                                                  
  • BADANIA KLINICZNO-KONTROLNE

      2. BADANIA EKSPERYMENTALNE:        

  •    POZAKLINICZNE BADANIA INTERWENCYJNE

WYMOGI KONKURSU

  1. W przypadku ubiegania się o dofinansowanie projektu badania epidemiologicznego jako obowiązkowy załącznik do Wniosku należy przedstawić protokół badania epidemiologicznego.
  2. Maksymalny czas trwania projektu może wynieść 10 lat (120 miesięcy).
  3. Minimalny czas trwania projektu to 3 lata (36 miesięcy).
  4. Minimalna wartość projektu: 5 000 000 zł.
  5. Dofinansowanie do 100% kosztów projektu.
  6. Koszty pośrednie – 15%
  7. Koszty infrastruktury badawczej – max. 15%
  8. W ramach realizowanych projektów wymagane jest bankowanie materiału biologicznego w celu jego późniejszego wykorzystania do celów naukowych, diagnostycznych i epidemiologicznych, a przede wszystkim do sekwencjonowania całogenomowego lub sekwencjonowania eksomów. W przypadku gdy Wnioskodawca nie planuje pobierania żadnego materiału biologicznego, bądź żaden z uczestników badania nie wyraził na to świadomej i dobrowolnej zgody, jest zwolniony z obowiązku biobankowania.
  9. Dopuszcza się możliwość składania Wniosków przez Konsorcjum utworzone w celu realizacji Projektu.

·     Liczba Konsorcjantów – max. 4 podmioty. Podpisana Umowa Konsorcjum stanowi obligatoryjny załącznik do wniosku.

·     Konsorcjanci wybierani są w ramach otwartego naboru przeprowadzonego przed złożeniem wniosku na podstawie ogłoszenia z co najmniej 14-dniowym terminem na zgłaszanie się Konsorcjantów.

·      Wnioskodawca planujący realizację projektu w ramach Konsorcjum powinien uwzględnić czas niezbędny na przeprowadzenie procedury wyboru Konsorcjanta/ów przed przygotowaniem i złożeniem Wniosku.

·     Konsorcjantami mogą być podmioty (np. uczelnia lub instytut badawczy), które uczestniczą na każdym etapie tworzenia Projektu (tj. uczestniczy w tworzeniu założeń Projektu, tworzeniu protokołu badania, rekrutacji pacjentów, realizacji procedur przewidzianych protokołem, uczestniczy w analizowaniu danych uzyskanych w trakcie badania), może być uznany za Konsorcjanta. Konsorcjant odpowiada solidarnie za realizację Projektu wraz z Liderem Konsorcjum.

·     Szpitale kliniczne WUM oraz inne ośrodki badawcze występują w projekcie w roli Podwykonawców. Za ośrodek uznaje się podmiot leczniczy, który uczestniczy tylko, który uczestniczy tylko w części klinicznej przewidzianej protokołem badania.

ZADANIA OBLIGATORYJNE

  • Przygotowanie dokumentacji badania epidemiologicznego (max. 6 m-cy)
  • Zakup infrastruktury badawczej, w tym sprzętu medycznego
  • Zakup i utrzymanie infrastruktury informatycznej
  • Realizacja części badawczej (max. 8 m-cy)
  • Podsumowanie projektu

WARUNKI APLIKOWANIA

 

ETAPY procedury wewnętrznej przygotowywania i składania wniosków na WUM:

  1. ETAP I – zgłoszenie projektu przez Inicjatora. W nieprzekraczalnym terminie do 30.06.2023 r. – przesłanie na adres Działu Wsparcia Projektów WUM awn@wum.edu.pl  skanu wypełnionego i podpisanego zgłoszenia projektu. Formularz zgłoszenia stanowi załącznik do niniejszego emaila.
  2. ETAP II – wybór inicjatyw do przygotowania wniosku o dofinansowanie. Władze Uczelni / organy wskazane przez Władze Uczelni dokonają wyboru inicjatyw. Liczba składanych przez WUM wniosków jest ograniczona. O wyborze inicjatywy będzie decydowała jakość i kompletność przesłanego zgłoszenia, w tym bezpośrednio wpisywanie się w kryteria oceny wniosków wskazane przez ABM.
  3. ETAP III – przygotowanie wniosku przez wybranych Inicjatorów. Szczegółowy harmonogram prac nad wnioskiem zostanie przekazany bezpośrednio Inicjatorom projektów, których wnioski zostaną wybrane przez Władze Uczelni.

Zgodnie z decyzją Władz Uczelni do wszystkich wniosków wymagane jest:

  • uzyskanie pisemnej zgody (email) Kierownika Kliniki/Jednostki na prowadzenie projektu w Klinice,
  • uzyskanie pisemnej zgody (email) Dyrekcji Szpitala na prowadzenie projektu na bazie szpitalnej

Wnioski bez wymaganych zgód nie mogą być procedowane.

Miejsce składania wniosków
Wnioski należy składać wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem Systemu teleinformatycznego, dostępnego na stronie Agencji https://konkurs.abm.gov.pl/#/
Termin składania wniosków
Data wydarzenia