- Home
- Projekt PRIME – wsparcie komercjalizacji nauki - Fundacja Nauki Polskiej
Projekt PRIME – wsparcie komercjalizacji nauki - Fundacja Nauki Polskiej
Projekt PRIME jest skierowany do naukowczyń i naukowców pracujących w polskich organizacjach badawczych, którzy, tworząc zespoły projektowe, chcą zweryfikować potencjał rynkowy wyników swoich badań naukowych, a także opracować i wdrożyć najbardziej adekwatną ścieżkę ich komercjalizacji , w tym poprzez założenie spin-offu.
Planowany przebieg:
- Faza I (6 miesięcy) przeznaczona jest na podniesienie kompetencji członków zespołu i wstępną weryfikację rynkową określonego przedmiotu komercjalizacji.
- Faza II (12 miesięcy) poświęcona jest głównie pogłębionej weryfikacji rynkowej rozwiązania, rozwojowi produktu i strategii komercjalizacji oraz poszukiwaniu odbiorcy.
Pomiędzy Fazą I i II następuje proces selekcji.
- Faza III (12 miesięcy) dedykowana jest dla spółek typu spin-off, które zawiązały się w wyniku realizacji strategii komercjalizacji określonej w Fazie II. Spółki będą realizowały indywidualny plan rozwoju przedsiębiorstwa i produktu i zostaną wybrane w osobnym naborze.
HARMONOGRAM SKŁADANIA WNIOSKÓW NA WUM:
Zainteresowane osoby chcące wziąć udział w konkursie prosimy o zapoznanie się z wymogami konkursowymi ( https://www.fnp.org.pl/oferta/projekt-prime-wsparcie-komercjalizacji-nauki/) oraz przesłanie w nieprzekraczalnym terminie do dnia 22.01.2025 na adres: awn@wum.edu.pl zgłoszenia (chęci wzięcia udziału w konkursie) zawierającego następujące informacje:
- Skład zespołu, tj:
- informacja o Liderze Naukowym (imię i nazwisko) należy przez to rozumieć osobę pełniącą rolę głównego wykonawcy Grantu, współautora wniosku, twórcę lub współtwórcę własności intelektualnej będącej podstawą przedmiotu komercjalizacji, odpowiedzialną za rozwój i realizację strategii wprowadzenia wyników badań naukowych na rynek;
- informacja o Liderze Biznesowym (imię i nazwisko) należy przez to rozumieć osobę wspierającą Lidera Naukowego przede wszystkim w relacjach z rynkiem i prowadzeniu walidacji rynkowej przedmiotu komercjalizacji;
- informacja o Opiekunie Transferu Technologii (imię i nazwisko) należy przez to rozumieć osobę wspierającą Lidera Naukowego w opracowaniu strategii komercjalizacji i odpowiedzialną za rozwój i wdrożenie ścieżki ochrony własności intelektualnej;
UWAGA: Wymiar łącznego zaangażowania każdego z członków personelu nie może przekroczyć 276 godzin miesięcznie.
2. Przedmiot komercjalizacji, który zamierzają Państwo rozwijać w ramach Grantu (z instrukcji: Poprzez przedmiot komercjalizacji rozumiemy wszystko, co zamierzasz uczynić obiektem sprzedaży/obrotu gospodarczego. Pamiętaj, że to Ty, jako Lider Naukowy/Liderka Naukowa musisz być twórcą lub współtwórcą własności intelektualnej będącej podstawą naukową przedmiotu komercjalizacji).
Następnie:
- Do 02.02.2025 r. – przesłanie na adres Działu Wsparcia Projektów WUM awn@wum.edu.pl kompletnego wniosku w formacie pdf (pobranego z systemu) do weryfikacji pracowników Działu
oraz
• pisemnej zgody Kierownika Jednostki na prowadzenie projektu w Jednostce przez Inicjatora projektu (informacja w formie e-mail),
• pisemnej zgody Dyrekcji Szpitala* na prowadzenie projektu (informacja w formie skanu formularza wysłanego e-mailem):
a) w przypadku wniosków, w których zakresie jest przewidziane prowadzenie projektu na bazie szpitalnej WUM,
b) w przypadku wniosków, w których planowane jest udostępnianie danych medycznych przez Szpital.
* W przypadku UCK WUM prosimy o kontakt z Panią Iwoną Marczenko iwona.marczenko@uckwum.pl
Wnioski bez wymaganych zgód nie będą procedowane.
- Do 10.02.2025 r. – przesłanie na adres Działu Wsparcia Projektów WUM awn@wum.edu.pl ostatecznej wersji wniosku w formacie pdf.
Ostateczny termin przesyłania zatwierdzonych wniosków do podpisu Władz Uczelni upływa 10 lutego 2025 r.
Wnioskodawcy:
- O grant mogą ubiegać się wyłącznie jednostki spełniające definicję organizacji badawczej.
- Granty z Projektu PRIME skierowane są do naukowców na każdym etapie kariery pracujących w polskich organizacjach badawczych, którzy przewidują, że wyniki ich badań mogą mieć potencjał rynkowy i chcą je komercjalizować.
- W ramach organizacji badawczej aplikują zespoły projektowe złożone z Lidera Naukowego, Lidera Biznesowego oraz Opiekuna Transferu Technologii.
Liczba wniosków z organizacji badawczej i całkowita kwota dofinansowania:
Całkowita wnioskowana kwota dofinansowania przeznaczona na realizację Grantu nie może przekroczyć kwoty 313 904 PLN (słownie: trzysta trzynaście tysięcy dziewięćset cztery PLN).
W ramach całego Projektu PRIME, we wszystkich naborach, jeden Wnioskodawca nie może przekroczyć limitu określonego w art. 41 ust. 6 ustawy wdrożeniowej, tj. 200 000 euro, określonego jako równowartość kwoty 942 060 PLN (kursu euro z dnia ogłoszenia naboru dla projektów niekonkurencyjnych z lutego 2023, tj. 4,7103 zł).
Jak złożyć wniosek?
Wniosek można składać wyłącznie w formie elektronicznej, korzystając z systemu informatycznego Fundacji, rejestrując się pod adresem https://wnioski2023.fnp.org.pl. Wniosek o grant składany jest w języku angielskim. Powinien być wypełniony zgodnie z instrukcją z dokumentacji.
UWAGA:
Sposób realizacji:
Realizacja Umowy podzielona jest na Fazę I i Fazę II.
Faza I
01.06.2025 – 30.112025 r.
Faza II
1.12 2025 – 30.11. 2026 r.
Nie jest możliwe skrócenie lub przedłużenie realizacji Fazy I. Istnieje możliwość skrócenia lub przedłużenia realizacji Fazy II do 18 miesięcy bez zwiększenia finansowania.
- Faza I (6 miesięcy) przeznaczona jest na podniesienie kompetencji członków zespołu i wstępną weryfikację rynkową określonego przedmiotu komercjalizacji.
- Faza II (12 miesięcy) poświęcona jest głównie pogłębionej weryfikacji rynkowej rozwiązania, rozwojowi produktu i strategii komercjalizacji oraz poszukiwaniu odbiorcy.
- Faza III (12 miesięcy) dedykowana jest dla spółek typu spin-off, które zawiązały się w wyniku realizacji strategii komercjalizacji określonej w Fazie II. Spółki będą realizowały indywidualny plan rozwoju przedsiębiorstwa i produktu i zostaną wybrane w osobnym naborze.
Pomiędzy Fazą I i II następuje proces selekcji
Cel:
1. Głównym celem Fazy I jest podniesienie kompetencji członków Zespołu i wstępna weryfikacja rynkowa zdefiniowanego przedmiotu komercjalizacji.
3. Głównym celem Fazy II jest pogłębiona weryfikacja potencjału rynkowego przedmiotu komercjalizacji i realizacja strategii komercjalizacji.
Zakres tematyczny: dowolny
Finansowanie:
- Kwota naboru: 6 500 000 PLN (sześć milionów pięćset tysięcy PLN)
- Wsparcie niefinansowe w postaci:
- bogatej oferty szkoleniowo- warsztatowej, bootcampu realizowanego w PL i GB, mentoringu biznesowego i szytego na miarę doradztwa eksperckiego.
3. Wsparcie finansowe w fazie I i II: 313 904 PLN które należy przeznaczyć na:
- Koszty personelu / czasu pracy (faza I 597 h, faza II 1 915 h)
- Delegacje (faza 2 do 20 000 zł)
- Wsparcie finansowe w fazie III dla spółek spin off, do 200 000 euro, które zostaną powołane celem realizacji planu rozwoju produktu (pomoc de minimis)
- Wnioskodawca nie może w fazie III przekroczyć limitu określonego w art. 41 ust. 6 ustawy wdrożeniowej, tj. 200 000 euro, określonego jako równowartość kwoty 942 060 PLN (kursu euro z dnia ogłoszenia naboru dla projektów niekonkurencyjnych z lutego 2023, tj. 4,7103 zł).
- Do 3 etapu dopiero powstaną wiążące wytyczne dot. kwalifikowalności kosztów. Zasady te zostaną ogłoszone w odrębnym naborze dla spółek spin off najwcześniej na początku roku 2027 po ukończeniu 1 i 2 etapu.
Ocena wniosków w naborze:
Ocena Wniosku o jest trzyetapowa i składa się z etapów:
- oceny formalnej (pracownicy FNP na podstawie kryteriów oceny grantów)
- I etapu oceny merytorycznej (eksperci zewnętrzni – recenzja i na podstawie kryteriów oceny grantu)
- II etapu oceny merytorycznej (eksperci wewnętrzni FNP i Partnera – rozmowa z członkami zespołu wymienionymi we wniosku o dofinansowanie, ocena na podstawie kryteriów oceny grantu)
Na etapie oceny formalnej ocena Wniosku dokonywana jest przez pracowników Fundacji. Na I etapie oceny merytorycznej ocena Wniosku dokonywana jest przez ekspertów zewnętrznych i odbywa się w formie recenzji. Na II etapie oceny merytorycznej ocena dokonywana jest przez ekspertów wewnętrznych Fundacji i Partnera z możliwym udziałem ekspertów zewnętrznych wspólnie wchodzących w skład ZOW. Elementem procesu oceny na II etapie oceny merytorycznej jest rozmowa z członkami Zespołu wymienionymi we Wniosku.