- Home
- Neuron Cofund 2 (V konkurs 2025)
Neuron Cofund 2 (V konkurs 2025)
„Interdisciplinary Approaches to the Neuroscience of Pain”
V międzynarodowy konkurs w ramach programu Neuron Cofund 2
Wnioskodawcy z Polski: organizacje badawcze, mikro / małe / średnie / duże przedsiębiorstwa, grupy podmiotów
UWAGA - Harmonogram składania wniosku Neuron Cofund 2 (V konkurs 2025) na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym
Osoby zainteresowane przygotowaniem wniosku o dofinansowanie w ramach przedmiotowego konkursu prosimy o zgłoszenie takiego zamiaru do Działu Wsparcia Projektów WUM w terminie do 06.02.2025 na adres: awn@wum.edu.pl.
Zakres tematyczny:
Celem konkursu jest ułatwienie realizacji międzynarodowych, interdyscyplinarnych projektów badawczych opartych na współpracy, które poszerzą wiedzę na temat neurobiologii bólu oraz poprawy jakości życia osób dotkniętych przewlekłym bólem. Ból przewlekły jest związany ze zmianami strukturalnymi i funkcjonalnymi w różnych obszarach mózgu oraz zmianami w poziomach neuroprzekaźników. Takie zmiany mogą również współwystępować z zaburzeniami emocjonalnymi, poznawczymi i behawioralnymi. Osoby z bólem przewlekłym mają zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i lęk, co dodatkowo komplikuje skuteczne zarządzanie bólem i jego terapię. Dlatego znaczący postęp w badaniach nad bólem można osiągnąć jedynie dzięki skoordynowanej współpracy między różnymi dyscyplinami, takimi jak neurologia kliniczna, psychiatria, psychologia, neurobiologia, fizjologia, genetyka czy farmakologia.
Obecny konkurs ma na celu finansowanie badań przedklinicznych i klinicznych do etapu badań typu proof-of-concept, dotyczących neurobiologii bólu. Zakres badań może obejmować: biomarkery, kliniczne fenotypowanie, różnice wewnątrzosobnicze oraz międzyosobnicze, rolę neuroplastyczności w układzie nocyceptywnym, neurozapalnie, sensytyzację i utrwalanie bólu, mechanizmy genetyczne, epigenetyczne i molekularne (neuronowe i nie-neuronowe), wpływ psychologiczny bólu przewlekłego i jego terapii.
Rozwój (multimodalnych) podejść zapobiegawczych, diagnostycznych i/lub terapeutycznych opartych na mechanizmach patofizjologicznych jest objęty zakresem konkursu. Dopuszcza się również badania farmakologiczne oraz rozwój technologii, w tym integrację sztucznej inteligencji. Jeśli projekt obejmuje diagnozy kliniczne, wnioskodawcy powinni korzystać z klasyfikacji ICD-11 dla bólu przewlekłego, w tym np. bólu pierwotnego przewlekłego, bólu pooperacyjnego lub pourazowego, bólu przewlekłego wtórnego mięśniowo-szkieletowego i neuropatycznego. Badania nad migreną lub klasterowym bólem głowy, mieszczą się w zakresie konkursu, jeśli wniosek badawczy wyraźnie uwzględnia przekrojowe, interdyscyplinarne i trans-diagnostyczne aspekty, które można zastosować do innych zespołów bólu przewlekłego. Propozycje badawcze skupiające się wyłącznie na bólu ostrym, bez wykazania związku z bólem przewlekłym, są wyłączone z zakresu konkursu. Wnioskodawcy powinni jasno wykazać, w jaki sposób ich projekty przyczynią się do łagodzenia bólu przewlekłego u pacjentów w praktyce klinicznej.
Organizacje finansujące ERA-NET NEURON szczególnie promują prace multidyscyplinarne oraz translacyjne propozycje badawcze, które łączą podejścia podstawowe i kliniczne. Silnie zachęca się do zaangażowania grup badawczych z obszaru badań klinicznych. Konsorcja powinny przedkładać nowatorskie, ambitne pomysły, które można zrealizować jedynie dzięki uzupełniającej się współpracy partnerów.
Propozycje badawcze powinny obejmować co najmniej jeden z następujących obszarów:
- Badania podstawowe dotyczące neurobiologicznych aspektów patogenezy, etiologii, zapobiegania, progresji i leczenia bólu przewlekłego. Może to obejmować rozwój innowacyjnych lub wspólnych zasobów i technologii uznanych za istotne w kontekście tego konkursu.
- Badania kliniczne mające na celu opracowanie nowych strategii zapobiegania, diagnozowania, stratyfikacji pacjentów, terapii i procedur rehabilitacyjnych dla zespołów bólu przewlekłego.
Badania dotyczące aspektów bólowych w chorobach neurodegeneracyjnych, które są objęte unijnym programem Joint Programme – Neurodegenerative Disease Research (JPND), są wyłączone z tego konkursu.
Wnioskodawcy powinni wykazać, że posiadają wiedzę i umiejętności niezbędne do przeprowadzenia badań, w tym nawiązane już współprace zewnętrzne. Wartość translacyjna dla chorób u ludzi musi być wyraźnie uwzględniona w propozycjach. Jeśli wykorzystywane są modele zwierzęce, ich wybór musi być uzasadniony w kontekście patologii ludzkiej. Zachęca się do stosowania istniejących modeli zwierzęcych oraz korzystania z infrastruktury oferującej dostęp do takich modeli. Rozwój nowych modeli zwierzęcych lub komórkowych jest dopuszczalny tylko wtedy, gdy jest odpowiednio uzasadniony i gdy odpowiednie modele nie są dostępne. Uwzględnienie różnic płciowych w badaniach jest obowiązkowe. W przypadku uwzględnienia tylko jednej płci wymagane jest szczegółowe uzasadnienie. W badaniach na ludziach należy, tam gdzie to odpowiednie, uwzględniać aspekty związane z płcią oraz dodatkowe cech grup docelowych (np. wiek, pochodzenie etniczne, kultura, region geograficzny, status ekonomiczny i edukacyjny).
Poza zakresem tematycznym konkursu są:
- Badania dotyczące wyłącznie bólu ostrego, bez połączenia z bólem przewlekłym
Organizator konkursu: German Aerospace Centre Project Management Agency, DLR-PT
Partnerzy: Austria, Belgia, Chorwacja, Francja, Irlandia, Izrael, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Tajwan, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
Budżet konkursu: na dofinansowanie udziału polskich podmiotów w projektach wyłonionych w ramach konkursu NCBR przeznaczyło łącznie 1 500 000 euro.
Dofinansowanie: maksymalny budżet pojedynczego projektu nie może przekroczyć:
300 000 euro, jeśli w projekcie uczestniczy jeden partner z Polski,
400 000 euro, jeśli w projekcie uczestniczy dwóch partnerów z Polski.
Poziom dofinansowania uzależniony jest od rodzajów prac przewidzianych w projekcie.
Ogólne warunki aplikowania:
- Planowany czas trwania projektów: 36 miesięcy.
- Konkurs podzielony jest na dwa etapy:
- W pierwszym etapie składane są wnioski wstępne (pre-proposal). Po zakończeniu naboru wnioski zostaną zweryfikowane formalnie przez międzynarodowy sekretariat konkursu oraz poszczególne agencje finansujące. Po zakończeniu weryfikacji formalnej wnioski trafią do oceny merytorycznej, której dokona panel ekspertów międzynarodowych. Wnioski zostaną uszeregowane pod względem liczby uzyskanych punktów.
- W drugim etapie autorzy wniosków, które otrzymały najwyższe oceny zostaną poproszeni o przesłanie wniosków pełnych (full proposal). Wnioski zostaną powtórnie sprawdzone pod kątem formalnym i przesłane do oceny merytorycznej na zasadach identycznych jak w pierwszym etapie. Wyniki tej oceny umożliwią przygotowanie listy rankingowej projektów rekomendowanych do finansowania. Lista zostanie przeanalizowana przez agencje członkowskie pod kątem możliwości finansowych i opublikowana.
- Wnioskodawcy, których wniosek znajdzie się na międzynarodowej liście projektów rekomendowanych do finansowania, zostaną poproszeni o przygotowanie krajowego wniosku o dofinansowanie. Wnioski zostaną zaopiniowane pod kątem zasadności wnioskowanej kwoty dofinansowania (wniosek nie będzie oceniany merytorycznie). W oparciu o przygotowaną opinię Dyrektor NCBR podejmuje decyzję o wysokości dofinansowania.
- W przypadku udziału dwóch partnerów z Polski w jednym projekcie wykonawcy powinni przygotować dodatkową, wewnętrzną umowę konsorcjum, która zabezpieczy prawa i obowiązki polskich partnerów w trakcie realizacji projektu. Dokument ten nie ma wpływu na relacje z parterami z zagranicy, ani na członkostwo w konsorcjum międzynarodowym. Jest formalnym usprawnieniem współpracy z NCBR. Zasady tworzenia konsorcjum opisuje załącznik Zakres minimalny umowy konsorcjum krajowego.
Harmonogram konkursu:
Zakończenie naboru wniosków wstępnych: 6 marca 2025 r. (14.00 CET)
Rozpoczęcie naboru wniosków pełnych: połowa maja 2025 r.
Zakończenie naboru wniosków pełnych: czerwiec 2025 r.
Wyniki i publikacja listy rankingowej: październik/listopad 2025 r.
Zaproszenie do konkursu ze wszystkimi informacjami:
https://www.neuron-eranet.eu/wp-content/uploads/NEURON_JTC_2025.pdf
oraz na stronie polskiej instytucji finansującej (NCBiR):
https://www.gov.pl/web/ncbr/neuron-cofund-2-v-konkurs-2025
Osoby zainteresowane aplikowaniem prosimy o zapoznanie się z wymogami konkursowymi oraz przesłanie do dnia 20 lutego 2025 r. na adres awn@wum.edu.pl zgłoszenia (informacji email o chęci wzięcia udziału w konkursie).