IMPRESS-U NCN

Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłasza międzynarodowy konkurs International Multilateral Partnerships for Resilient Education and Science System in Ukraine (IMPRESS-U) na projekty badawcze, organizowany we współpracy wielostronnej w ramach programu IMPRESS-U, w oparciu o procedurę agencji wiodącej (Lead Agency Procedure, LAP), w którym agencją wiodącą, odpowiedzialną za ocenę merytoryczną wniosków jest National Science Foundation (NSF).

Cele programu IMPRESS-U to:

  • wspieranie wybitnych badań naukowych i technicznych oraz edukacji i innowacji poprzez współpracę międzynarodową,
  • promowanie i stymulowanie integracji ukraińskich naukowców z globalnym środowiskiem naukowym.

Konkurs IMPRESS-U skierowany jest do zespołów badawczych z Polski, które z zespołami badawczymi z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych (opcjonalnie również z Litwy, Łotwy i/lub Estonii) zaplanują realizację badań w ramach wspólnego projektu.

Aby ułatwić proces tworzenia międzynarodowych zespołów badawczych, które wystąpią z wnioskiem o finansowanie projektu badawczego w ramach programu IMPRESS-U udostępniono narzędzie - Partner Search Tool do wyszukiwania potencjalnych partnerów, dostępne pod poniższym linkiem: https://www2.ncn.gov.pl/partners/impressu/.

Projekt wspólny musi być realizowany przez polski zespół badawczy i przez partnerskie zespoły badawcze, z których każdy wskazuje we wniosku kierownika projektu. Wspólny projekt musi zawierać spójny program badań oraz opierać się na zrównoważonym i komplementarnym wkładzie wszystkich zaangażowanych w projekt zespołów badawczych.

Do konkursu IMPRESS-U ogłaszanego przez NCN mogą być zgłaszane wnioski krajowe obejmujące badania podstawowe, zgodnie z zakresem tematycznym wskazanym w warunkach konkursu agencji wiodącej, ogłoszonym przez NSF.

Zgodnie z wymogami NCN, polski zespół badawczy składa za pośrednictwem systemu OSF wniosek krajowy, załączając do niego wniosek wspólny w wersji tożsamej z wersją złożoną do NSF. Wniosek wspólny musi zostać przygotowany zgodnie z wymogami określonymi przez NSF w konkursie EAGER (patrz: NSF Proposal & Award Policies & Procedures Guide (PAPPG) i Dear Colleague Letter (DCL) i musi obejmować wszelkie wymagane przez NSF dokumenty. Kompletny wniosek wspólny musi zostać złożony do NSF przez wnioskodawcę koordynującego, afiliowanego w Stanach Zjednoczonych, w wymaganym przez NSF terminie.

Zagraniczne zespoły badawcze występują równolegle w ramach programu IMPRESS-U o środki finansowe na realizację wspólnego projektu do właściwych dla siebie instytucji partnerskich, zgodnie z wymogami określonymi przez poszczególne instytucje partnerskie.

Ważne! W programie IMPRESS-U polscy naukowcy, którzy będą częścią zespołu starającego się o finansowanie w ramach tzw. International Supplements do projektów już realizowanych w NSF, mogą ubiegać się o finansowanie wyłącznie z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Wnioski należy składać w języku angielskim do NAWA za pośrednictwem strony https://programs.nawa.gov.pl. Osobą kontaktową jest Pani Katarzyna Pietruszyńska, Departament Programów dla Naukowców, e-mail: katarzyna.pietruszynska@nawa.gov.pl. Ogłoszenie o konkursie wraz z dokumentacją konkursową i wytycznymi dla wnioskodawców dostępne są na stronie https://www.nawa.gov.pl/.

Wysokość środków finansowych ustalona przez Radę NCN, przeznaczonych na finansowanie projektów badawczych planowanych do realizacji przez polskie zespoły badawcze w konkursie IMPRESS-U wynosi 10 000 000 zł.

Nabór wniosków w agencji wiodącej prowadzony jest w okresie od 2 sierpnia 2023 r. do 31 grudnia 2025 r.

Ważne! Nabór wniosków może zostać zakończony w przypadku wyczerpania puli środków finansowych ustalonych przez Radę NCN z przeznaczeniem na finansowanie wniosków na projekty badawcze planowane do realizacji przez polskie zespoły badawcze, złożone w konkursie IMPRESS-U, lub też w przypadku wyczerpania puli środków finansowych ustalonych przez którąkolwiek z instytucji partnerskich.

Ważne! W związku z inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, na mocy uchwały Rady NCN, we wnioskach składanych w konkursach NCN nie można planować jakiejkolwiek współpracy podmiotów polskich z podmiotami rosyjskimi. Zaplanowanie takiej współpracy będzie skutkować odrzuceniem wniosku ze względów formalnych.

Prosimy o zapoznanie się z pełną dokumentacją konkursową, dostępną poniżej.

 

 

Dokumentacja konkursowa

Dokumentacja konkursowa programu IMPRESS-U dotycząca procesu składania i oceny wniosków w agencji wiodącej NSF dostępna jest tutaj.

Dokumenty, z którymi należy się zapoznać przed złożeniem wniosku do NCN

  1. Warunki konkursu IMPRESS-U
  2. Regulamin przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez NCN w konkursie IMPRESS-U
  3. Koszty w konkursie IMPRESS-U
  4. Regulamin przyznawania stypendiów naukowych w projektach badawczych finansowanych ze środków NCN
  5. Panele NCN
  6. Wzór formularza wniosku krajowego
  7. Procedura składania wniosków krajowych
  8. Wytyczne dla polskich zespołów badawczych
  9. Pomoc publiczna
  10. Porozumienie o współpracy na rzecz realizacji wnioskowanego projektu badawczego (dokument obowiązkowy, w przypadku, gdy wnioskodawcą jest grupa polskich podmiotów)
  11. Wytyczne do uzupełniania planu zarządzania danymi w projekcie badawczym
  12. Wytyczne dla wnioskodawców do uzupełnienia formularza dotyczącego kwestii etycznych w projekcie badawczym
  13. Kodeks NCN dotyczący rzetelności badań naukowych i starania o fundusze na badania
  14. Polityka NCN dotycząca otwartego dostępu do publikacji ze zmianami
  15. Instrukcja: polityka NCN dotycząca otwartego dostępu do publikacji
  16. Zasady doręczania decyzji dyrektora NCN
  17. Instrukcja dotycząca składania odwołania
  18. Zasady oceny monografii w projektach badawczych finansowanych ze środków NCN
  19. Szczegółowy tryb sporządzania dodatkowych ocen wniosków w międzynarodowym konkursie IMPRESS-U

Dokumenty, z którymi należy się zapoznać przed rozpoczęciem realizacji projektu NCN

  1. Zarządzenie w sprawie wprowadzenia procedury przeprowadzania kontroli w siedzibie jednostki
  2. Wytyczne dla podmiotów audytujących wykonanie projektów badawczych finansowanych przez NCN
  3. Uchwała Rady NCN w sprawie współpracy z Federacją Rosyjską w ramach grantów finansowanych ze środków NCN
Miejsce składania wniosków
Wnioski krajowe w ramach konkursu IMPRESS-U należy wysłać do NCN wyłącznie w formie elektronicznej przez system OSF, dostępny na stronie: https://osf.opi.org.pl/.
Termin składania wniosków
Data wydarzenia