- Home
- Neuron Cofund 2 (III konkurs 2023)
Neuron Cofund 2 (III konkurs 2023)
Neuron Cofund 2 (III konkurs 2023)
Trwa nabór wniosków
Program Neuron Cofund 2 angażuje 25 instytucji z 22 państw we współpracę, której celem jest stworzenie warunków rozwoju współpracy, korzystnej wymiany wiedzy i doświadczeń oraz integracji źródeł finansowania badań w obszarze neurobiologii, neurologii i psychiatrii w krajach partnerskich. Realizacja tego zadania jest możliwa dzięki mechanizmom określonym w ramach programu ramowego Horyzont 2020.
Informujemy, że 9 stycznia 2023 r. uruchomiono III międzynarodowy konkurs w ramach programu Neuron Cofund 2 pt. „Mechanisms of resilience and vulnerability to environmental challenges in mental health”.
-
Dla kogo
Wnioskodawca po stronie polskiej:
- Organizacje badawcze
- Mikro/małe/średnie/duże przedsiębiorstwa
- Grupy podmiotów
-
Na co
Organizacja badawcza – badania przemysłowe, prace rozwojowe
Przedsiębiorca – badania przemysłowe, prace rozwojowe
-
Zakres tematyczny
Research proposals should cover at least one of the following areas:
- Fundamental research addressing mental health vulnerability and resilience including the pathogenesis, aetiology, progression, treatment, and prevention of mental diseases initiated by exposure to adverse environmental challenges. This may include the use of knowledge on neurobiological mechanisms for the development of innovative technologies with the potential to promote mental health, reduce the incidence of mental disorders, and improve clinical outcomes.
- Clinical research addressing mental health vulnerability and resilience aiming to develop novel strategies for prevention, diagnosis, patient stratification, therapy and/or rehabilitation for mental diseases initiated by exposure to adverse environmental challenges. This may include research proposals aiming at the identification of neurobiological targets to enhance resilience.
Pełny zakres informacji, dotyczących zakresu tematycznego (w tym dodatkowe wymagania i wyłączenia) jest dostępny w regulaminie konkursu (Call Text).
-
Organizator konkursu
German Aerospace Centre Project Management Agency, DLR-PT, Niemcy
-
Partnerzy
Australia, Belgia, Chorwacja, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Irlandia, Izrael, Litwa, Łotwa, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Tajwan, Turcja, Węgry*, Włochy.
-
Budżet konkursu
Na dofinansowanie udziału polskich podmiotów w projektach wyłonionych w ramach konkursu NCBR przeznaczyło budżet w wysokości 600 000 euro.
Kurs do przeliczeń: 1 euro = 4,6963 zł (wg. EBC z 09.01.2023)
-
Dofinansowanie
Maksymalny budżet pojedynczego projektu nie może przekroczyć 200 000 euro, niezależnie od liczby partnerów z Polski w tym projekcie.
Poziom dofinansowania uzależniony jest od rodzajów prac przewidzianych w projekcie.
-
Harmonogram konkursu
- Data ogłoszenia konkursu: 9 stycznia 2023 r.
- Rozpoczęcie naboru wniosków wstępnych: 9 stycznia 2023 r.
- Zakończenie naboru wniosków wstępnych: 7 marca 2023 r.
- Rozpoczęcie naboru wniosków pełnych: połowa maja 2023 r.
- Zakończenie naboru wniosków pełnych: 29 czerwca 2023 r.
- Wyniki oceny II etapu i publikacja listy rankingowej: październik/listopad 2023 r.
-
Sposób składania wniosków
Nabór wniosków międzynarodowych odbywa się poprzez system elektroniczny dostępny na stronie.
-
Sposób oceny wniosków
Konkurs podzielony jest na dwa etapy:
- W pierwszym etapie składane są wnioski wstępne (pre-proposal). Po zakończeniu naboru wnioski zostaną zweryfikowane formalnie przez międzynarodowy sekretariat konkursu oraz poszczególne agencje finansujące. Po zakończeniu weryfikacji formalnej wnioski trafią do oceny merytorycznej, której dokona panel ekspertów międzynarodowych. Wnioski zostaną uszeregowane pod względem liczby uzyskanych punktów.
- W drugim etapie autorzy wniosków, które otrzymały najwyższe oceny zostaną poproszeni o przesłanie wniosków pełnych (full proposal). Wnioski zostaną powtórnie sprawdzone pod kątem formalnym i przesłane do oceny merytorycznej na zasadach identycznych jak w pierwszym etapie. Wyniki tej oceny umożliwią przygotowanie listy rankingowej projektów rekomendowanych do finansowania. Lista zostanie przeanalizowana przez agencje członkowskie pod kątem możliwości finansowych i opublikowana.
Szczegóły procesu oceny, jak również wytyczne znajdą Państwo w dokumentach konkursowych, dostępnych m. in. na stronie konkursu.
Wnioskodawcy, których wniosek znajdzie się na międzynarodowej liście projektów rekomendowanych do finansowania, zostaną poproszeni o przygotowanie krajowego wniosku o dofinansowanie. Wnioski zostaną zaopiniowane pod kątem zasadności wnioskowanej kwoty dofinansowania (wniosek nie będzie oceniany merytorycznie). W oparciu o przygotowaną opinię Dyrektor NCBR podejmuje decyzję o wysokości dofinansowania.
W przypadku udziału dwóch partnerów z Polski w jednym projekcie wykonawcy powinni przygotować dodatkową, wewnętrzną umowę konsorcjum, która zabezpieczy prawa i obowiązki polskich partnerów w trakcie realizacji projektu. Dokument ten nie ma wpływu na relacje z parterami z zagranicy, ani na członkostwo w konsorcjum międzynarodowym. Jest formalnym usprawnieniem współpracy z NCBR. Zasady tworzenia konsorcjum opisuje załącznik Zakres minimalny umowy konsorcjum krajowego.
UWAGA:
Z dniem 16 kwietnia br. weszła w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz.U. z 2022 r. poz. 835) – tzw. ustawa sankcyjna.
W związku z powyższym, jeśli na jakimkolwiek etapie oceny konkursowej, jak również na etapie wydawania decyzji lub podpisywania umowy o dofinansowanie okaże się, że zostaną zidentyfikowane istniejące określone związki z Federacją Rosyjską wnioskodawców i innych podmiotów chcących (pośrednio bądź bezpośrednio) skorzystać ze wsparcia: https://www.gov.pl/web/mswia/lista-osob-i-podmiotow-objetych-sankcjami taki wnioskujący o dofinansowanie podmiot będzie podlegał wykluczeniu z otrzymania wsparcia.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) nr 833/2014 zakazane jest udzielanie bezpośredniego lub pośredniego wsparcia, w tym udzielanie finansowania i pomocy finansowej lub przyznawanie jakichkolwiek innych korzyści w ramach programu Unii, Euratomu lub krajowego programu państwa członkowskiego na rzecz jakichkolwiek osób prawnych, podmiotów lub organów z siedzibą w Rosji będących pod kontrolą publiczną.
-
Inne ważne informacje o konkursie
Status prawny konkursu:
- Ustawa z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju
- Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r.
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 sierpnia 2020 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 września 2010 r. w sprawie szczegółowego trybu realizacji zadań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
- Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu
-
Wyszukiwarka Partnerów „PartFinder”
Zachęcamy do zapoznania się i skorzystania z naszej Wyszukiwarki Partnerów „PartFinder”, która umożliwia kojarzenie ze sobą podmiotów z sektora nauki i przemysłu z całego Świata. Wyszukiwarka dostępna pod adresem: partfinder.ncbr.gov.p
-
Wzory dokumentów dotyczycące wniosku krajowego
Zachęcamy ponadto do zapoznania się z wzorami dokumentów dotyczącymi wniosku krajowego, umowy oraz realizacji projektu zamieszczonymi na stronie NCBR.
Dokumenty
-
Dokumenty konkursowe
Regulamin konkursu (Call Text)
Neuron_Cofund_2_-_załącznik_do_ogłoszenia_-_NEURON_JTC_2023_Call_Text.pdf 0.24MBWytyczne krajowe (All national regulations)
Neuron_Cofund_2_-_załącznik_do_ogłoszenia_-_NEURON_JTC2023_All_national_regulations.pdf 1.95MBWzór wniosku międzynarodowego (pre-proposal)
Neuron_Cofund_2_-_załącznik_do_ogłoszenia_-_NEURON_JTC2023_pre_proposal.docx 0.33MBInformacja dla Wnioskodawców
Neuron_Cofund_2_-_załącznik_do_ogłoszenia_-_Informacja_dla_wnioskodawców_aktualizacja_23112022.pdf 0.35MBPrzewodnik kwalifikowalności kosztów
Neuron_Cofund_2_-_załącznik_do_ogłoszenia_-_Przewodnik_kwalifikowalnosci_kosztow_BZB_2022_bez_audytu.pdf 0.50MBZakres minimalny umowy konsorcjum krajowego (jedynie w przypadku udziału dwóch partnerów z Polski w jednym projekcie)
Neuron_Cofund_2_-_załącznik_do_ogłoszenia_-_Zakres_minimalny_umowy_konsorcjum_-_umowa_krajowa.pdf 1.62MB