- Home
- SONATA 17
SONATA 17
Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło konkurs SONATA 17 na projekty badawcze, przeznaczony dla naukowców, którzy uzyskali stopień doktora w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Wnioskodawcy mogą ubiegać się o finansowanie projektów obejmujących badania podstawowe, trwających 12 miesięcy, 24 miesiące lub 36 miesięcy.
Budżet konkursu wynosi 200 mln zł.
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system ZSUN/OSF, dostępny pod adresem https://osf.opi.org.pl zgodnie z procedurą składania wniosków.
Nabór wniosków w systemie ZSUN/OSF trwa do 15 grudnia 2021 r. do godziny 16:00.
UWAGA: Harmonogram składania wniosków w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym:
- Do 29.10.2021 - przesłanie na adres Działu Wsparcia Projektów WUM awn@wum.edu.pl informacji o planach/chęci przygotowania wniosku;
- Do 12.11.2021r. – przesłanie w wersji elektronicznej na adres Działu Wsparcia Projektów WUM awn@wum.edu.pl wniosku w formacie pdf wraz z wszystkimi załącznikami do weryfikacji pracowników Działu oraz zgód Kierownika Kliniki/ Jednostki oraz Dyrekcji Szpitala (jeśli dotyczy);
- Do 19.11.2021 r. – przesłanie na adres Działu Wsparcia Projektów WUM awn@wum.edu.pl porozumienia o współpracy do podpisu Pana Prorektora dla projektów realizowanych w konsorcjach;
- Do 06.12.2021r. – przesłanie na adres Działu Wsparcia Projektów WUM awn@wum.edu.pl ostatecznej wersji wniosku w formacie pdf DO PODPISU wraz z załącznikami.
Ostateczny termin przesyłania zatwierdzonych wniosków do podpisu Prorektora ds. Nauki i Transferu Technologii upływa 6 grudnia 2021 r.
Zgodnie z decyzją Władz Uczelni do wszystkich wniosków wymagane jest:
- Uzyskanie pisemnej zgody (np. e-mail) Kierownika Kliniki/Jednostki na prowadzenie projektu w Klinice przez Inicjatora projektu,
- Uzyskanie pisemnej zgody (np. e-mail) Dyrekcji Szpitala na prowadzenie projektu:
a) w przypadku wniosków, w których zakresie jest przewidziane prowadzenie projektu na bazie szpitalnej WUM,
b) w przypadku wniosków, w których planowane jest udostępnianie danych medycznych przez Szpital.
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi najpóźniej w maju 2022 r.
Prosimy o zapoznanie się z dokumentacją konkursową zawartą w ogłoszeniu.
Kierownikiem projektu składanego w konkursie SONATA może być osoba, która uzyskała stopień naukowy doktora w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Okres ten może być przedłużony w określonych przypadkach.
Osoba ta w swoim dorobku naukowym posiada co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę. W przypadku działalności naukowej w zakresie twórczości i sztuki kierownik projektu powinien posiadać przynajmniej jedną pracę opublikowaną lub przyjętą do druku lub przynajmniej jedno dokonanie artystyczne bądź artystyczno-naukowe.
Okres, z którego należy przedstawić dorobek naukowy, to 10 ostatnich lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem (począwszy od 2011 r.). Okres ten może być przedłużony w określonych przypadkach.
UWAGA: kierownik polskiego zespołu badawczego jest zobowiązany przebywać na terenie Polski przez co najmniej 50% czasu trwania projektu. Do okresu tego zalicza się niezbędne dla realizacji projektu wyjazdy służbowe, w szczególności związane z badaniami terenowymi, udziałem w konferencjach naukowych czy przeprowadzaniem kwerend.
Ponadto, kierownikiem polskiego zespołu badawczego może być wyłącznie osoba zatrudniona przez cały okres realizacji projektu w podmiocie planowanym jako miejsce realizacji polskiej części projektu badawczego na podstawie umowy o pracę na co najmniej połowę pełnego wymiaru czasu pracy.
W konkursie można ubiegać się finansowanie projektów trwających:
- 12 miesięcy,
- 24 miesiące,
- 36 miesięcy.
W projektach badawczych poza kierownikiem projektu w zadania badawcze mogą być zaangażowani dodatkowi wykonawcy, w tym studenci i doktoranci oraz osoby na stanowisku typu post-doc.
UWAGA: w konkursie SONATA nie można planować zaangażowania w realizację projektu badawczego osoby na stanowisku badacza (senior researcher).
Stanowisko typu post-doc to pełnoetatowe stanowisko pracy zaplanowane przez kierownika projektu dla osoby, która uzyskała stopień naukowy doktora nie wcześniej niż 7 lat przed rokiem zatrudnienia w projekcie. Okres ten może być przedłużony, zgodnie z zasadami opisanymi w katalogu kosztów w projektach badawczych finansowanych przez NCN.
UWAGA: na stanowisku post-doc może być zatrudniona osoba, która uzyskała stopień doktora w podmiocie innym niż podmiot, w którym planowane jest zatrudnienie na tym stanowisku, lub odbyła co najmniej 10-miesięczny, ciągły i udokumentowany staż podoktorski w podmiocie innym niż podmiot realizujący projekt oraz w kraju innym niż kraj uzyskania stopnia doktora. Osoba, która będzie zatrudniona w projekcie na stanowisku typu post-doc, musi zostać wybrana w drodze otwartego konkursu.
Doktorant, który będzie pobierał stypendium naukowe NCN musi zostać wybrany w drodze otwartego konkursu.
Należy pamiętać, że zasadność zaangażowania do realizacji projektu poszczególnych członków zespołu badawczego podlega ocenie Zespołu Ekspertów. We wniosku należy opisać kompetencje i zadania przewidziane do realizacji przez poszczególnych członków zespołu badawczego. Szczegółowe informacje dotyczące budżetu na wynagrodzenia i stypendia zawarte są w katalogu kosztów w projektach badawczych finansowanych przez NCN.
Warunki konkursu nie określają maksymalnej liczby członków zespołu badawczego.
Uczelnia