Effect of iron supplementation on psychomotor development of non-anemic exclusively or predominantly breastfed infants: randomized, controlled trial.

Symbol
1W44
Rok początku realizacji
Tytuł projektu
Instytucja finansująca
dr hab. Agnieszka Szypowska
Numer umowy o dofinansowanie
RG5/2016
Przyznane środki ogółem TYLKO WUM
Przyznane środki ogółem NA WSZYSTKICH
Cel projektu

Aktualne badania sugerują, że interakcja między mikroflorą jelitową a układem immunologicznym może być czynnikiem wpływającym na rozwój cukrzycy typu 1. Zmiany w składzie mikroflory jelitowej obserwowane u pacjentów z cukrzycą typu 1 mogą zwiększać przepuszczalność jelit. Większa ekspozycja na układ immunologiczny antygenów pokarmowych i produktów pochodzących z mikrobioty może powodować reakcję prozapalną i stymulować autoimmunizację komórek beta u osób predysponowanych genetycznie.
Celem badania jest ocena czy suplementacja bakterii probiotycznych Lactobacillus rhamnosus GG i Bifidobacterium lactis Bb12 wpływa pozytywnie na funkcję komórek beta trzustki u dzieci z nowo rozpoznaną cukrzycą typu 1.
Oczekiwane rezultaty
Wyniki tego badania z randomizacją, zarówno pozytywne, jak i negatywne, przyczynią się do sformułowania dalszych zaleceń dotyczących stosowania Lactobacillus rhamnosus GG i Bifidobacterium lactis Bb12 w celu poprawy funkcji komórek beta u dzieci z nowo rozpoznaną cukrzycą typu 1.
Pierwotny punkt końcowy: obszary pod krzywą poziomu peptydu C peptydu po stymulacji. Wtórne punkty końcowe: stężenie peptydu C na czczo, zapotrzebowanie na insulinę, HbA1c, interleukiny, przepuszczalność jelit, parametry antropometryczne, działania niepożądane, występowanie innych chorób autoimmunizacyjnych, ostre powikłania cukrzycy.
Protokół został zarejestrowany ClinicalTrials.gov. NCT03032354 oraz opublikowany BMJ Open. 2017 Oct 11;7(10):e017178. doi: 10.1136/bmjopen-2017-017178.