Procesy poznawcze i behawioralne u sprawców czynów pedofilnych-badania behawioralne i z użyciem rezonansu magnetycznego.

Symbol
1WJ
Rok początku realizacji
2017
Tytuł projektu
Procesy poznawcze i behawioralne u sprawców czynów pedofilnych-badania behawioralne i z użyciem rezonansu magnetycznego.
Instytucja finansująca
Kierownik
prof. dr hab. Marcin Wojnar
Numer umowy o dofinansowanie
UMO-2016/21/B/HS6/01143
Przyznane środki ogółem TYLKO WUM
1 153 773,00
Przyznane środki ogółem NA WSZYSTKICH
1 153 773,00
Cel projektu

Celem projektu jest celem projektu badawczego jest analiza neurobiologicznych mechanizmów związanych z kontrolą zachowania i rozpoznawaniem stanów emocjonalnych przez osoby z rozpoznaniem pedofilii. Planuje się objęcie badaniem zarówno sprawców czynów pedofilnych, jak i osób, które nie weszły w fizyczny kontakt z dzieckiem. Szczegółowymi celami badania są:
Identyfikacja sieci neuronalnych w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), które związane są z rozpoznawaniem stanów emocjonalnych u dorosłych i dzieci (test Reading Mind in the Eyes Tesf, RMET) oraz ocena, czy procesy rozpoznawania emocji mają związek z rodzajem preferencji seksualnych u badanych osób.
Ocena związku pomiędzy rodzajem preferencji seksualnych, a aktywnością OUN w trakcie wykonywania testów oceniających umiejętność hamowania reakcji (Słop-signal Task, Afektywny test Go/No-go).
Analiza neurobiologicznych korelatów procesów poznawczych zaangażowanych w wykonywanie testu utajonych skojarzeń (Sexnalpreference Impłicit Association Test).
Stawiamy hipotezę, że w czasie wykonywania wyżej wymienionych testów, aktywność ośrodkowego układu nerwowego u osób z rozpoznaniem pedofilii będzie w sposób istotny różniła się od aktywności OUN obserwowanej u osób z grup kontrolnych.

Oczekiwane rezultaty, porównanie pomiędzy sobą czterech grup dobranych pod kątem różnych preferencji seksualnych oraz umiejętności kontroli własnego zachowania i rozpoznawania stanów emocjonalnych, może stanowić istotny krok naprzód w rozumieniu skomplikowanych mechanizmów kontroli zachowania i przetwarzania emocji. Nieprawidłowości wymienionych procesów odgrywają istotną rolę w wielu zaburzeniach psychicznych, jednakże wszechstronne opisanie tych zjawisk może mieć również niezwykle cenne znaczenie poznawcze dla całej populacji.
Wyniki niniejszego projektu mogą położyć podwaliny pod nowatorski model uwarunkowań neurobiologicznych pedofilii, mogący stać się podstawą inspirujących koncepcji teoretycznych dotyczących etiologii przestępstw seksualnych. Wyniki te mogą również pomóc w tworzeniu nowych programów terapeutycznych dla sprawców czynów pedofilnych, co wydaje się niezwykle istotne w kontekście wyników metaanaliz wskazujących na zaskakująco niską skuteczność proponowanych obecnie oddziaływań.