Konkurs Agencji Badań Medycznych na niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze - ABM/2024/1

Agencja Badań Medycznych ogłosiła nowy konkurs na realizację niekomercyjnych badań klinicznych i eksperymentów badawczych (ABM/2024/1). Link do dokumentacji konkursowej: https://abm.gov.pl/pl/konkursy/aktualne-nabory-1/2315,Otwarty-konkurs-na-niekomercyjne-badania-kliniczne-i-eksperymenty-badawcze-ABM20.html

• Procedura wyboru inicjatyw

W związku z ograniczoną liczbą wniosków, jakie może złożyć Uczelnia (3 wnioski), osoby zainteresowane udziałem w Konkursie prosimy o przygotowanie zgłoszenia projektu na wzorze (plik do pobrania znajduje się poniżej) i przesłanie jego skanu podpisanego zarówno przez Inicjatora Projektu jak i Kierownika jednostki, w której projekt będzie realizowany, w nieprzekraczalnym terminie do 21 marca 2024 r. do godz. 14.00 na adres: awn@wum.edu.pl

W przypadku otrzymania liczby zgłoszeń przewyższającej ww. limit, Władze Uczelni dokonają wyboru projektów, które zostaną złożone w konkursie.

• Cel konkursu

Głównym celem Konkursu jest realizacja Niekomercyjnych badań klinicznych lub Eksperymentów badawczych dotyczących identyfikacji i oceny produktów leczniczych, procedur medycznych, w tym procedur diagnostycznych i terapeutycznych. Do najważniejszych zadań w ramach Konkursu należy opracowanie nowych standardów leczenia, diagnostyki lub rehabilitacji w ramach prowadzonych Niekomercyjnych badań klinicznych lub Eksperymentów badawczych, a także zwiększenie wiedzy o najbardziej optymalnych klinicznie terapiach w odniesieniu do różnych schorzeń.

Projekty składane w ramach Konkursu muszą posiadać status:

• Niekomercyjnych badań klinicznych produktu leczniczego

lub

• Eksperymentów badawczych obejmujących ocenę zastosowania procedur medycznych, w tym procedur diagnostycznych.

• Dokumentacja

Przygotowanie zgłoszenia projektu wymaga szczegółowego zapoznania się z Regulaminem konkursu (plik do pobrania znajduje się poniżej) określającym zarówno definicje Niekomercyjnych badań klinicznych i Eksperymentów badawczych jak i warunki realizacji wskazanych typów badań. Główne wytyczne dotyczące przedmiotu konkursu opisane zostały w zgłoszeniu projektu. Odpowiedzialnością inicjatora jest właściwa kwalifikacja projektu oraz prawidłowe opracowanie jego założeń w taki sposób, aby wpisywał się w kryteria konkursu.

• Konsorcjum

Regulamin konkursu dopuszcza realizację projektu w konsorcjum. Procedura wyboru konsorcjanta oparta jest o zasady wynikające z Prawa zamówień publicznych, w tym przejrzystości i równego traktowania. Zgodnie z wymogami określonymi w Regulaminie konkursu, konieczne jest opublikowanie na stronie internetowej ogłoszenia otwartego naboru konsorcjantów ze wskazaniem co najmniej 14-dniowego terminu na zgłaszanie się konsorcjantów. Utworzenie konsorcjum wymagane jest przed złożeniem wniosku. Oznacza to konieczność dołączenia do wniosku umowy konsorcjum podpisanej przez wszystkie strony.

• Organizacja pracy nad wnioskiem

W związku z krótkim terminem naboru wniosków do ABM (16.05.2024) i przewidywaną koniecznością dokonania wyboru inicjatyw przez Władze Uczelni, podejmując decyzję o ewentualnym przygotowaniu zgłoszenia projektu, proszę wziąć pod uwagę swoją dyspozycyjność w najbliższych kilku tygodniach pozwalającą na pełne zaangażowanie w opracowanie wniosku oraz możliwość skompletowania wszystkich niezbędnych informacji i załączników, w tym:

- szczegółowej wyceny kosztów procedur medycznych przez ośrodek badawczy,

- zebrania ofert na zasoby planowane do zakupu np.: aparatura, sprzęt medyczny, oprogramowanie, materiały, usługi

- zgody Dyrekcji Szpitala na prowadzenie projektu na bazie szpitalnej,

- zgody Komisji Bioetycznej (w przypadku zaplanowania Eksperymentu badawczego) – proszę o zapoznanie się z terminami posiedzeń Komisji Bioetycznej https://komisja-bioetyczna.wum.edu.pl/node/93

- projektu protokołu badania,

jak i terminy niezbędne do przygotowania i ogłoszenia naboru konsorcjanta, złożenia ofert przez potencjalnych konsorcjantów oraz podpisania umowy konsorcjum (o ile dotyczy).

O wyborze inicjatywy będzie decydowała jakość i kompletność przesłanego zgłoszenia, w tym bezpośrednio wpisywanie się w kryteria oceny wniosków wskazane przez ABM ze szczególnym wskazaniem na kryteria premiujące (szczegóły w załączonym formularzu zgłoszenia oraz w dokumentacji konkursowej)

UWAGA: z uwagi na harmonogramy ogłoszonych konkursów i liczbę wniosków składanych przez WUM, zgłoszenia niekompletne, niepodpisane i przesłane po terminie nie będą procedowane.

Załączniki do pobrania:

1. Zgłoszenie projektu

2. Regulamin konkursu

3. Załącznik do Regulaminu "Katalog najczęściej występujących kosztów"

Podmioty uprawnione do składania wniosków

naukowy