Biodrukowanie 3D rusztowań z wykorzystaniem żywych wysp trzustkowych lub komórek produkujących insulinę w celu stworzenia bionicznej trzustki.

Symbol
1M17
Rok początku realizacji
2017
Akronim
BIONIC
Tytuł projektu
Biodrukowanie 3D rusztowań z wykorzystaniem żywych wysp trzustkowych lub komórek produkujących insulinę w celu stworzenia bionicznej trzustki.
Konkurs/program
STRATEGMED
Instytucja finansująca
Kierownik
dr hab. Artur Kamiński
Numer umowy o dofinansowanie
STRATEGMED3/305813/2/NCBR/2017
Przyznane środki ogółem TYLKO WUM
3928500.00
Przyznane środki ogółem NA WSZYSTKICH
23143024.00
Cel projektu

Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach trzeciego konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w programie „PROFILAKTYKA I LECZENIE CHORÓB CYWILIZACYJNYCH” STRATEGMED. Liderem projektu jest Fundacja Badań i Rozwoju Nauki z siedzibą w Otwocku. W skład konsorcjum wchodzi Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Warszawska, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Medispace sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Projekt odpowiada na potrzeby osób chorych na cukrzycę. W Polsce żyje 2,5 miliona osób z cukrzycą w tym 200 000 ma cukrzycę typu I. Przeszczepianie wysp trzustkowych ma ograniczone zastosowanie ze względu na to, że proces izolacji niszczy wyspowe unaczynienie i macierz zewnątrzkomórkową. W wyniku tego ponad połowa wysp obumiera w ciągu pierwszych dni po transplantacji. Biodrukowanie tkanek jest coraz bardziej rozpowszechnione. Ograniczeniami które należy pokonać aby uzyskać rusztowanie z wyspami (bioniczną trzustkę) gotowe do przeszczepu są: ustalenie odpowiedniego środowiska do druku wysp, doprowadzenie unaczynienia do wysp. Celem projektu jest zbudowanie funkcjonalnej bionicznej trzustki składającej się z macierzy, naczyń i wysp a w przyszłości z komórek produkujących insulinę. Badanie obejmuje 5 pakietów roboczych: badania nad zbudowaniem modelu bionicznej trzustki, 3D-biodrukowanie bionicznej trzustki, hodowlę przepływową, ocenę jakości i bezpieczeństwa bionicznej trzustki, przeszczepianie bionicznej trzustki na modelu zwierzęcym, prace wdrożeniowe. Wyniki prac umożliwią wyprodukowanie całkowicie nowego produktu: Bionicznej Trzustki.